עידן אברהם בקמפיין "קטנטן" של חברת יאנסן. צילום: מתוך אתר הקמפיין.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

כל ההומואים חולים

מדוע לא רואים בתקשורת הכללית פרסומת לכימותרפיה, אבל כן מפרסמים תרופה ל-HIV לקהילה ההומואית? איך קורה שמקלים ראש בחיים עם איידס, ומה זה אומר עלינו, כחברה, כשנשא שמקבל כסף מחברת תרופות מתוודה שהוא רק מחכה לחזור לעשות סקס לא מוגן? / דעה

הפסקה קצרה מהחפירות שלי על לשכב עם אחרים כשאתה במערכת יחסים לטובת הפרסומת החדשה לתרופה נגד איידס. האמת שהפרסומת עצמה הייתה בעיני בעיקר מעאפנה, אבל התגובה של הבחור שמופיע בה לגמרי הקפיצה לי את הנרווים. שנתחיל?

עזבו את הסיסמה המפגרת ״והחיים ממשיכים״ שכאילו המילה ״כרגיל״ הושמטה ממנה רק בטעות. לא ברור איך "חיים כרגיל" מסתדרים עם העובדה שיש לך וירוס שעלול להשמיד לך את המערכת החיסונית אם לא תקפיד לדכא אותו כל יום, תוך תקווה שהוא לא יפתח יום אחד עמידות לתרופה, ובמקביל הידיעה שאתה עלול להדביק בנגיף הזה כל אדם שאי פעם תשכב איתו. אפילו בלי עוד תופעות לוואי בריאותיות שקשורות לתרופות או למחלה עצמה, אי אפשר לקרוא לזה "החיים ממשיכים".

עזבו גם את העובדה שהפרסומת ללא ספק גורמת לקלות ראש בנושא הקונדום כי יאללה, מקסימום נדבק, כדור ביום והחיים ממשיכים ברגיל, לא? אולי עדיף כבר אפילו להיות חולה ולגמור עם זה, להפסיק עם המתח. יש תופעה כזאת, מתברר, של אנשים שמנסים להדבק כדי להשיג משהו, אולי שקט מהספקות, אולי תשומת לב, אולי רצון להרס עצמי. לא יודע עליה יותר מדי ולא רוצה לדעת.

הדבר הכי מרתיח בפרסומת הזאת, זה עצם העובדה שהיא בכלל קיימת. ישבתי בבית, גירדתי את הראש ושאלתי את עצמי שוב ושוב - למה בעצם צריך לפרסם תרופה שעוזרת להתמודד עם איידס? נכון, מפרסמים כל מיני תרופות - אקמול, נורופן, בעיקר דברים נגד כאבים או צינון. בדרך כלל התרופות האלה גם מציגות את עצמן כתרופות שפותרות את הבעיה באופן מיידי. או לפחות מטפלות בסימפטום. מין כדור שמסלק מטרד, תרופת פלא, כדור וזה עובר. אז אולי החברה רוצה שנחשוב ככה גם על איידס? כדור וזה עובר? כי כשמדובר במחלות חמורות יותר, נגיד סרטן, לא ראיתי אף פעם פרסומת לכימותרפיה יעילה במיוחד.

ובינינו, למה שתהיה בכלל פרסומת כזו? הרי קהל היעד שלה כל כך ספציפי, כל כך מפולח, שזה חסר טעם לחלוטין לפרסם תרופה נגד סרטן לציבור הרחב. לא יודע אם יש פרסומות, אבל אם כן, מן הסתם הן יהיו במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים. את התרופה מפרסמים למי שצריך אותה. לא לציבור הרחב.

אתה הומו? יופי, מתישהו כבר תידבק ב-HIV 

ואז נפל לי האסימון - את התרופה ל-HIV לא מפרסמים ״לציבור״. מפרסמים אותה לציבור מאוד ספציפי - ההומואים. הפרסומת מופיעה באטרף, הפייסבוק של ההומואים, מי שמופיע בה הוא הומו ומן הסתם כל הבאזז סביבה יהיה בעיקר בקהילה. של ההומואים, אתם יודעים, אלה שחולים באיידס כרגע או בעתיד הקרוב.

אז קראתי את כתב ההגנה של עידן אברהם,  ה״פרזנטור״ (אני באמת מנסה למצוא מילה מתאימה לטיפוס הזה. הרי שחקן הוא לא, פרזנטור נשמע מגוחך, ו״פרצוף יפה שיעשה הכל בשביל קצת כסף, ולהדבק באיידס לא גרם לו להפסיק להקל ראש בחשיבותו של מין מוגן״ זה קצת ארוך מדי) של הפרסומת. וכאמור, רק התעצבנתי עוד יותר.

כבר בהתחלה הוא אומר ש״הקמפיין מוכוון בראש ובראשונה לאותו ׳נשא טרי׳ שיושב מול הרופא בפגישה הראשונה״ (אז למה הוא מופיע בבאנרים באטרף? למה לא לשים עלון בחדר של הרופא?) אבל ישר מתחרט ואומר שבעצם הוא רוצה את ״ההבנה, ש[...]אפשר גם ׳לטפל׳ בנושא מזוויות אחרות הנוגעות לקהילה עצמה ולאפן ההתמודדות שלה עם הנשאות ברמה נטו הבריאותית״.

כי רגע, מה הזווית האחרת שבה אתה רוצה לטפל בנושא? קשה לי להבין איך ההתמודדות עם איידס ״ברמה נטו הבריאותית״ היא זווית שנוגעת לקהילה? למה איזה כדור מחליט החולה לקחת קשור להעדפה המינית שלו? ואז יבואו ויגידו (ואולי לרגע אני אפילו אחשוב שבצדק) שאיידס זה לגמרי בעיה של ההומואים.

כאן אני דווקא מסכים, איידס זו בעיה חמורה של ההומואים. אנחנו נדבקים יותר, אנחנו נזהרים פחות ובאופן כללי להומואים יש HIV ואיידס הרבה יותר ממה שצריך להיות. אבל העניין הוא ההדבקה, הזהירות, ההרגלים שגורמים למחלה להתפשט. גם היחס לחולים טעון שיפור ואולי לנו כקבוצה יש את הכח לשתף את זה. אבל הטיפול הרפואי שעובר נשא או חולה? איך זה עניין של ההומואים? איפה בבחירה איזה כדור לקחת יש זווית שנוגעת ל׳קהילה׳? זה עניין בריאותי בלבד שפונה לקבוצה סגורה ומוגדרת של נשאים, אליה אפשר להגיע בקלות יחסית דרך מרכזי הטיפול, הרופאים וכיוצא באלו.

הנשא שרק מחכה לעשות ברקבק 

לא בעיני ידידנו עידן. הוא רק רואה בכולנו נשאים-בפוטנציה. כולנו כבר צריכים להתחיל להתלבט איזה כדור אנחנו הולכים לקחת, בין אם אנחנו נושאים את הנגיף ובין אם (עדיין) לא. מבחינתו, כולנו צריכים לחיות בדאגה היום-יומית הזאת לקחת את הכדור בדיוק בשעה הנכונה כי כולנו, כהומואים, חולים באיידס. לא נדבקת היום? בסדר, תדבק מחר. זה לא שיש מישהו שתמיד משתמש בקונדום. הוא אפילו מעז וכותב ״כשימצאו חיסון, הקונדום יירד ומהר, ואני לא מתבייש להגיד את זה - גם אני אתברבק [אקיים יחסי מין לא מוגנים. ג.ג.] בלי חשש של העברת הנגיף״.

לא שיש באמירה הזאת עצמה משהו כל כך נורא (אם אין חשש למחלות אז אפשר להזדיין כאילו אין חשש למחלות. סבבה). אבל עצם זה שמישהו שכנראה נדבק בגלל שקיים יחסי מין לא מוגנים עדיין לא מסוגל להוריד את הנושא לרגע מהראש, עדיין לא מסוגל לכתוב שלוש פסקאות בלי לספר לנו כמה הוא מת לזיין שוב בלי קונדום, מראה על הלך המחשבה הזה - בסוף כולנו נזדיין בלי קונדום. בסוף כולנו נידבק באיידס. אז בואו ותראו איזה חברת תרופות משלמת לי כדי להגיד שהכדור שלה הכי טוב למצב הזה.

אז זאת הנקודה הנוראית - ההסתכלות על קהילת ההומואים כפלח קהילה חולה איידס. כשמפרסמים לכולנו כדורים שעוזרים להתמודד עם המחלה, מתייחסים לכולנו כנשאים. מוותרים על הנושא הזה של ״מניעה״, ״הסברה״, ״צמצום״ כבר מזמן עף מהלקסיקון (כשהייתי קטן והבנתי איך עובר איידס, לא הבנתי למה אי אפשר פשוט שכולם ייבדקו ויזהרו ותוך חמישים-שישים שנה המחלה תעלם. עדיין יש בי חלק קטנטן שקצת לא מבין). אין סיכוי לכל אלה. ויתרנו כבר. כולנו נידבק. אבל אל דאגה, יש כדור, והחיים ממשיכים.

עדכון 30/1: הקמפיין הורד מהאוויר, לרבות סרטי הווידאו והאתר.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...