שחר בן-פורת. 
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

שפע: תודה ושיתוף פעולה

סוגיית השפע והחוסר בחיים שלנו מעסיקה כל אחד ואחד מאיתנו. הדרך לחיות בשפע אמיתי מתחילה עם שיתוף פעולה ומסתיימת עם מילה אחת פשוטה

הדבר הראשון והחשוב שצריך להבין על שפע הוא שזו זכותנו המולדת, מצב בחיים שכולנו יכולים להגיע אליו. בין אם מדובר בשפע של אהבה, בשפע של כסף, בשפע של בריאות ו/או בשפע של הגשמת חלומות, זהו פוטנציאל שכולנו יכולים להגשים בצורה כזו או אחרת.

היווצרותנו ברחם נעשית בתוך שפע מוחלט. זו סביבה בה יש לנו את כל מה שאנו צריכים – מקום, מים, תזונה, תחושת בטחון ואהבה. החוסר לרוב אינו מופיע בשלבים הללו של החיים שלנו אלא רק מאוחר יותר, כאשר אנו יוצאים מהרחם. אז אנו נחשפים וחווים מצבים שונים של חוסר בהם אנו לומדים שלא תמיד נוכל לקבל את מה שאנו רוצים, את מה שאנו מרגישים שמגיע לנו.

כן יוצר כן

כך גדלתי, מבין ומאמין שאי אפשר לקבל הכל בחיים. מה שעשוי לעיתים להיות נכון, שכן לכל זוג הורים ומשפחה יש את המגבלות שלהם. אך תחושת ה"אי אפשר" מגיעה פעמים רבות עם תחושות "אני לא בסדר שאני רוצה" ו"מה בדיוק חשבתי לעצמי". תחושות שאנו מאמצים אל תוכנו לאחר שספגנו אותן מהסביבה בה גדלנו.

ההבנה הזו היא רק חלק אחד היוצר את תודעת החוסר ומציאות החוסר בה אנו חיים כאנשים מבוגרים. יש עוד: החינוך לנימוסים וכללים. זה מבטל פעמים רבות רגשות, חלומות ורצונות שאינם קשורים כלל וכלל בכסף. כאשר אני מבין שאסור לכעוס כי זה לא יפה או שעליי להפסיק לבכות כי אחרת יצחקו עליי, אני מתחיל להסתיר ולהדחיק. במילים אחרות, ממשיך להגדיל את החוסר בתוכי היוצר את החוסר במציאות שלי.

כל חוסר - בבנק, במערכת יחסים או בכל תחום אחר - מבטא חוסר פנימי. ככל שאני אומר לעצמי 'לא' כך המציאות שלי משקפת 'לא'. ככל שחוסר האמונה וחוסר הבטחון בתוכי גדולים, כך החוסר במציאות שלי גדול. זה נכון גם להיפך: ככל שאני אומר לעצמי יותר 'כן', המציאות שלי תשקף זאת. ככל שאני בבטחון ובאמונה בעצמי, המציאות תגיב בהתאם.

כזו המציאות שלנו, משקפת תמיד את מי שאנחנו. ככל שאני משתף פעולה עם עצמי, כך השפע גדל. אין זה מקרי שראשי התיבות של הביטוי שיתוף פעולה הוא שפ"ע.

להעריך את מה שיש

הדרך שלי להגדיל את השפע בחיים שלי מתחילה כאמור במקומות בהם אני אומר לעצמי לא. לחשוף ולרפא את המלחמה, את ההתנגדות ואת השלילה המתקיימים בתוכי. להעמיק ולהרחיב את הכבוד, את האפשור ואת התמיכה. אך היא איננה מסתכמת בכך.

אתגר גדול לא פחות ביצירת שפע בחיים שלנו הוא לראות את עצם קיומו. התפיסה של הבטים שונים בחיים שלנו כמובנים מאליהם מתקיימת בכל אחד מאיתנו ולצערי הרב, אנו לרוב מתחילים להעריך את מה שיש לנו רק לאחר שאנו מאבדים זאת.

הנה דוגמא: פעמים רבות אני שומע אנשים האומרים "אני צריך להרוויח כסף" כשהכוונה האמיתית היא "אני צריך להרוויח יותר כסף". זו סמנטיקה קלה המצביעה על בעיה עמוקה. היא מצביעה על חוסר הכרה במה שיש וחוסר הכרת תודה על כך, חוסר שמגביל את היכולת של השפע בחיים שלי לגדול. כאשר אני מבין שאני במצב בו עליי להגדיל את ההכנסה ולא ליצור הכנסה שלא קיימת, משתנה הלך הרוח שלי לחלוטין.

תודעה של שפע אינה באמת קשורה לכמה יש לי בחיים. היא קשורה לחוויה פנימית של הכרה במה שיש ותודה על כך. על הרגליים שהולכות, על הריאות שנושמות, על הגב שמאפשר תנועה, על האצבעות שמקלידות על המקלדת. על האוויר, על האוכל שאפשר לקנות, על המים שאפשר לשתות. על העבודה שיש, על המשכורת שיש, על החברים שיש, על הרומנים שיש, על בן הזוג או בת הזוג שיש.

זה נכון שפעמים רבות אפשר יותר: יותר כסף, יותר אהבה, יותר בריאות, חבר במקום עוד רומן. העבודה העיקרית שאני עושה בדרך לשם היא על החוסר בתוכי. חלק חשוב בתהליך ללמוד להעריך את מה שיש ולהודות על כך. אחרת, אנו נסבול מקללת מידאס – כל מה שנגע בו המלך המיתולוגי הפך לזהב אך הוא לא נהנה מדבר.

* הכותב הוא מתקשר של טוהר ומנחה סדנאות  חופש להרגיש

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...