עידן אברהם בקמפיין "קטנטן" של חברת יאנסן. צילום: מתוך אתר הקמפיין.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

כדור קטנטן ביום, ותגידו לאיידס שלום?

קמפיין חדש המקדם תרופה לטיפול ב-HIV מעורר מחלוקת בקהילה: בעוד שיש שטוענים שהקמפיין מציג את הטיפול באיידס כעניין שולי על סדר יומם של נשאים, בחברה שהפיקה את הקמפיין עבור "יאנסן" טוענים שהמטרה היא להילחם בסטיגמות ולשפר את איכות החיים של אנשים שכבר נדבקו בנגיף. בוועד למלחמה באיידס מתריעים: הקמפיין עלול לפגוע במאמצי ההסברה למניעת הדבקות עתידיות ב- HIV. בעקבות התגובות שוקלת חברת הפרסום להכניס שינויים בקמפיין

קמפיין חדש לתרופה לטיפול ב-HIV מעורר סערה ברשת וביקורת חריפה מצד הוועד למלחמה באיידס, שפועל בשעות האחרונות לשינוי הקמפיין ולחידוד המסרים המופיעים בו, מחשש שהפרסום במתכונתו הנוכחית ייפגע במאמצי ההסברה.

על הקמפיין חתומה חברת הפרסום הקהילתית "דוד ויהונתן" עבור "יאנסן", ובמרכזו עידן אברהם, נשא HIV בן 21, שמספר כמה קל להתמודד עם המחלה בזכות תרופה חד-יומית. הוא מלווה בסרטוני וידאו, באנרים ואתר אינטרנט, תחת שם הדומיין "קטנטן", והוא מלווה בסלוגן "למדתי לחיות חיובי". אחד הסלוגנים שדלפו לרשת ועורר את עיקר הביקורת הציבורית הוא "כדור קטנטן ביום והחיים ממשיכים", מה שהכעיס רבים בטענה שהוא מקטין את הקשיים שחווים נשאי HIV בישראל, ומעלים את הסיבוכים הנלווים לחיים עם HIV ועם הקושי של נשאים המתמודדים עם היבטים שונים של המחלה הן מבחינה בריאותית ומהן מבחינה ציבורית וחברתית. עוד נטען כי הקמפיין עלול לעודד קיום יחסי מין לא מוגנים, משום שאיידס מושג כמחלה כרונית "פשוטה" לטיפול, מה שרחוק מאוד מהמציאות.

אחד הדוברים הבולטים היה לירון וסרמן-סיני, שכתב בפייסבוק "אז זהו. שזה לא מאוד מאוד פשוט. להיות אדם שחי עם HIV זה לא כיף כזה גדול. להיות נשא HIV לא גורם לך לדלג משמחה בפארק. להיות אדם שחי עם HIV זה לזכור כל יום לקחת כדור (או כמה כדורים, תלוי בסוג הטיפול) בדיוק באותה השעה ואסור לפספס אפילו יום אחד אחרת הנגיף עלול לפתח עמידות לתרופה".

"להיות אדם שחי עם HIV זה להתמודד (לצערי הרב) עם סטיגמה נוראית שגורמת לאנשים (בורים ברובם) להתרחק ממך כמו מצרעת. להיות אדם שחי עם HIV זה להיות בסיכון גבוה יותר משאר האוכלוסיה לחלות בסרטן, מחלות דם, לב, כליה וכבד. להיות אדם שחי עם HIV זה להשתתמש תמיד בקונדום גם עם בן זוג קבוע (וגם אם התרופות מורידות ב-98% את הסיכוי להדבק לא תרצה להדביק את מי שאתה אוהב). להיות אדם שחי עם HIV זה לא גזר דין מוות, לא מתים מזה, החיים ממשיכים כרגיל אבל זה גם לא הופך את החיים שלך לורודים כמו שמציגה חברת התרופות שמנסה לקדם את התרופה שלה. שימו קונדום!", סיכם וסרמן-סיני את דבריו.

בוועד למלחמה באיידס הגיבו במהירות לקמפיין ולתכנים. "הוועד מודאג מהמסר הבעייתי המועבר בקמפיין המסחרי החדש שיצא לאחרונה לקידום תרופה ל- HIV, אשר אינו נותן את התמונה המאוזנת לגבי חיים עם הנגיף, ואי לכך עלול לפגוע במאמצי ההסברה למניעת הדבקות עתידיות ב- HIV. אנו תומכים בכל מאבק לשבירת הסטיגמה החברתית וההפליה כנגד נשאי HIV, בהדגשת ההתקדמות הרפואית בתחום הטיפול במחלה, ובהנגשת מידע מלא אודות אפשרויות הטיפול לאנשים החיים עם HIV. עם זאת, אנו סבורים שהפרסומת החדשה אינה מציגה, לצד האפשרות לחיות חיים מלאים עם HIV, את המורכבויות הקיימות בחיים אלה, הן מבחינה רפואית (לרבות סיכונים מוגברים למחלות מסוימות), והן מבחינת ההתמודדות הנפשית עם המחלה".

עוד נכתב בהודעה מטעם הוועד, כי "אנו מודאגים שפרסום הקמפיין בפורומים שונים, לרבות באתר ההיכרויות "אטרף", עלול לגרום לאנשים להקל ראש במציאות של חיים עם HIV. אשר על כן, אנו פועלים כעת במספר מישורים על מנת שהפרסומת לא תפורסם במתכונתה הנוכחית".

"לא בכל קמפיין חייבים לדחוף הסברה"

עידן אברהם, הפרזנטור בקמפיין, פרסם תגובה ארוכה ומפורטת בשמו ובשם הצוות, נוכח הביקורת הציבורית הקשה. "אני מסכים שאותו דניאל מבאר שבע שייראה את הקמפיין יוזיל במשמעות המחלה ואולי כאן באמת המסרים של מניעה עוברים לא טוב, אבל לא רצינו להעביר מסרים של מניעה בכלל, אי אפשר לגעת בכל הנקודות תמיד ובכל האספקטים ובמקום הזה כאן עלינו לחבור יחד הן במסעות ההסברה והן במסעות התמיכה בקהילה, ושוב, אני שעשיתי סיפורים והרצתי ושעשיתי קמפיינים של אנטי-סטיגמה ועדיין פועל חזק בכיוון הזה. אבל, שמצד אחד ישנם קמפיינים המלמדים למין מוגן ומניעה ומהצד השני למסרים של אנטי-סטיגמה וקבלה, וישנם אחרים המסבירים את הצד השלישי שנוגע לקהילה החיובית ואפן ההתמודדות שלה בפן הבריאותי. ניתן לטפל בנושא מזוויות אחרות ומאירות צדדים אחרים של הפאזל. תמיד תהיה התנגשות בין הצדדים, וזו האחריות עלינו לדעת להבדיל ולסנן ולדוג את העיקר".


עידן אברהם. צילום מתוך הקמפיין

"אני לא חושב שבכל קמפיין צריך לדחוף מסרים של הסברה ואנטי סטיגמה בראש חוצות, זה לא משיג את המטרה הגדולה, זה משיג "כיסוי תחת אתי" של הנושא. ישנו שיח על הנושא ובעיני זו אחת המטרות העילאיות של הקמפיין הנוכחי. תיכנסו לאתר, תקראו את כל הדפים לעומק, בעיני ישנם הרבה מסרים של אנטי-סטיגמה והסברה וכל ה"זויות החסרות" בתכלס שלא מועברות בפלקט פשוט של "כדור קטנטן ביום והחיים ממשיכים". והמספרים מגבים אותי - אלפים נכנסו לאתר כדי לקרוא, ולא רק הקליקו ויצאו. קראו את כל הדפים וקראו בין השורות".

"כיום אנו כבר בשלב של "הנגשת טיפול תרופתי קליל" לקהילה, מתוך ההבנה שאם נדבקת זה לא כזה סרט כמו שהיה בעבר, ולי, באפן אישי, כנשא, זה מוריד אבן גדולה מהלב והרבה כאב ראש", כותב אברהם, "ואם הקמפיין הצליח "להרגיע" נשא חדש, או נשא ותיק שרוצה להחליף את הטיפול התרופתי - אני באפן אישי, עידן אברהם - השגתי את המטרה האישית שלי".

"נלמד את התגובות ואם צריך נכניס שינויים"

אבי בוסקילה, מנכ"ל חברת הפרסום "דוד ויהונתן" שהפיקה את הקמפיין, מסר ל-GoGay בתגובה כי הם נמצאים בקשר רציף עם משרד הבריאות והוועד למלחמה באיידס מזה מספר חודשים, והקמפיין עבר את כל האישורים הדרושים. לדבריו, "מה שהופץ בפייסבוק היה רק חלק מהקמפיין המלא, למעשה רק הסרטון, והיה מנותק מאתר התוכן הראשון מסוגו שמלווה את הקמפיין וכולל מאגר מידע חשוב ביותר עבור אנשים חיוביים החיים עם הנגיף".

בוסקילה ציין עוד ש"בעקבות התגובות והשיח הציבורי בנושא נלמד את הנושא ונבדוק את הטענות השונות, ובמידת הצורך נכניס מספר שינויים בקמפיין ובמסרים הכלולים בו, וזאת על מנת לוודא שהוא לא יובן כהלכה. השיח הציבורי הזה הוא דבר מאוד חשוב, והקהילה רק תרוויח אם תמשיך לנהל אותו גם מחוץ לקמפיינים כאלו ואחרים".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...