ניב סוניס. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אאוטינג אינטרסנטי

הגווארדיה ההומואית ה"מסורתית" הולכת ומאבדת מכוחה הקהילתי, ומה שבאמת מתרחש פה זה מאבק על מי "מייצג" את הקהילה הגאה, אל הקהילה פנימה והחוצה אל התקשורת. ומה עושים מי שמנסים לשמור על ההגמוניה של עיצוב השיח ומרגישים שהקרקע נשמטת תחת רגליהם? ממציאים בעיות וצרות - כמו חבר כנסת בארון / דעה

אף פעם לא הסתרתי את דעתי על ארונות של אנשים מפורסמים- נבחרי ציבור, אמניות גדולות וכל בעל השפעה ומעצבת תודעה. גם הקשקשת הנוכחית בעניין לא חדשה לי ובעבר כבר התייחסתי לנושא בעל פה ובכתב. לדעתי, לבעל השפעה כלשהי ומכל סוג אסור להישאר בארון כי זה פוגע קשות בקהילה- זה אומר שיש במה להתבייש, זה גורם לנערים לא לצאת מהארון וזה גורם לחברה הסטרייטית לחשוב שבכל זאת אנחנו לא שווים ושוות אפילו בעיני עצמנו, אבל כל זה לפוסט אחר.

לענייננו, גם אם אני מסכים בעיקרון עם האמירות מהזמן האחרון שרצות בעיקר ברשת בדבר חבר כנסת בארון והבעייתיות בכך, אני לא יכול להתעלם מהתזמון בו הכל צף, ומהדוברים המובילים של זה- אסי עזר וגל אוחובסקי. לשניים מעלות רבות וקרדיט נרחב בכל הנוגע לזכויות הקהילה ועיצוב השיח האוהד אליה (לגל יותר מאשר מלאסי, אבל הוא בדרך לשם), אך יש כאן שוב פספוס חמור של הדברים החשובים באמת, ואני נוטה לחשוב שלא מדובר בטעות אלא במעשה מכוון.

למה אני מתכוון? לכל מטבע שני צדדים וגם פה יש משחק אינטרסים. בזמן האחרון  הגווארדיה ההומואית ה"מסורתית" הולכת ומאבדת מכוחה הקהילתי, ומה שבאמת מתרחש פה זה מאבק על מי "מייצג" את הקהילה הגאה, אל הקהילה פנימה והחוצה אל התקשורת. כשגל אוחובסקי מברך בלבביות שר אוצר שהבטיח לקדם את הקהילה אבל מעלה את המע"מ ושוחק את מעמד הביניים יש מחאה קולנית במצעד הגאווה התל אביבי, בעוד שאסי עזר עושה שלום מטעם עצמו עם נפתלי בנט, הפוקוס הקהילתי מופנה למאבק הטרנסים והטרנסיות עם תמיכה עצומה מכל קבוצות הקהילה ובזמן שאוחובסקי מקדם את קמפיין "שימו לב לברית הזוגיות" של יאיר לפיד, הלסביות השתלטו (וטוב שכך) על מטה המאבק הלהט"בי. המאבק הגאה כבר לא נשאר בגדר המאבק ההומואי הליברלי, אלא הולך ומתרחב לכל קהילות הלהט"ב.

אז מה עושים מי שמנסים לשמור על ההגמוניה של עיצוב השיח ומרגישים שהקרקע נשמטת תחת רגליהם? מוצאים את הבעיה המרכזית של הקהילה הגאה, ומהי בעיניהם? לא מפלגת אוויר שמנסה לצבור הון פוליטי על גב הקהילה ללא שום צידוק ועשייה אמיתית, לא ראש ממשלה שלא מוכן לומר מה דעתו על הקהילה הגאה ומצבה החוקי, לא שר חוץ שלא מוכן להעביר אף חוק המיטיב עם הלהט"ב ובטח שלא מפלגה ימנית- קיצונית- להט"בופובית כי הרי אסי אכל ארוחת ערב עם היו"ר.

האיום העיקרי על זכויות הקהילה הגאה היא לא אחר מאשר ח"כ בארון. כן כן חברים וחברות, אותו ח"כ בארון הוא האיום המרכזי, הוא יפיל את הזכויות שצברנו בעמל כה רב והוא הוא האוייב, אל תתבלבלו! הוא מקור הצרות, בגללו אין לנו זכויות, בגללו האלימות הלהט"בופובית משתוללת ואולי בגללו גם לזוכת אקס פקטור אסור לעבוד בישראל כזמרת. נו באמת.

חברות וחברים, העניין הכאילו תקשורתי האחרון בדבר ח"כ זה או אחר שבארון או לא, הוא ממש לא האישיו פה. העניין המרכזי הוא מאבק שליטה בדימויים ובייצוג של הקהילה הגאה בישראל, הן כלפי פנים והן כלפי חוץ. מצד אחד עומדים מייצגי הגווארדיה הוותיקה ההומואית- ליברלית- תל אביבית שלה זכויות רבות בהובלת המאבק תקופה ארוכה, ומולם קולות רעננים וחזקים של הסתכלות אחרת- פריפריאלית, מכילה, נשית, של "אוכלוסיות שוליים" ושיח של שילוב מאבקים, קולות של קהילה רחבה המסתכלת על עצמה ועל החברה בה היא חיה.

עם זאת, אל לנו כקהילה למקד את הכוחות שלנו במאבקים פנימיים, אנחנו עוד לא במצב טוב עד כדי כך. כל עוד אנחנו עדיין מופלים, אין לנו זכויות שוות, מערכת החינוך לא מכירה בנו בחומרי הלימוד, אלימות להט"בופובית משתוללת בכל מקום ובגדול- הדרך לשיוויון עוד ארוכה, עלינו להיאבק את המאבק הזה ביחד, הומואים מרכז תל אביבים, טרנסיות מדרום העיר, לסביות מהפריפריה וביסקסואלים מכל מקום. על הצדדים להבין שהם נאבקים בשביל כולנו ולא בשביל חלק אחד מקהילת הלהט"ב, ולהבין שכוחנו באחדותנו ושרק ביחד ננצח.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...