צילום מהפגנה "לוקחות את הלילה בחזרה". צילום: Yair Meyuhas, דף LGBTIL בפייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מאות השתתפו בהפגנה נגד טרנספוביה בת"א

עצרת המחאה התקיימה בעיר תחת הכותרת "לוקחות את הלילה בחזרה", והשתתפו בה כאלף בני-אדם. "נשים טרנסיות עוברות דה-הומניזציה בצורת התפיסה שלהן, שלפיה אנחנו בדיחה והגוף שלנו הוא בדיחה ולא ראוי לאותו הכבוד שראוי לו הגוף של אדם אחר", אמרה לילך בן-דוד

כאלף איש השתתפו אמש בעצרת "לוקחות את הלילה בחזרה" שנערכה בתל-אביב. המפגינים קראו להחזרת הביטחון לקהילה הטרנסג'נדרית והקווירית, ולשיפור ביחס של הרשויות והחברה בישראל לציבור הלהטבא"ק.

לילך בן-דוד, אישה טרנסג'נדרית וחברה מרכזית ב"פרויקט גילה להעצמה טרנסית", נאמה בהפגנה. "מה זאת אומרת מעשה קונדס? מה כל כך מצחיק בתקיפה של אישה חסרת ישע על ידי 11 גברים, שמשתמשים בגז פלפל ובשוקר חשמלי? אם היה מדובר באישה שאינה טרנסג'נדרית, אף אחד לא היה מוצא בזה משהו מצחיק. אבל נשים טרנסיות עוברות דה־-הומניזציה בצורת התפיסה שלהן, שלפיה אנחנו בדיחה והגוף שלנו הוא בדיחה ולא ראוי לאותו הכבוד שראוי לו הגוף של אדם אחר".

עו"ד עידו קטרי, אדם טרנסג'נדר בעצמו, ממקימי "פרויקט גילה להעצמה טרנסית" מספק במסגרת הפרויקט סיוע משפטי לחברי הקהילה, אמר ש"פונים אלינו מידי שבוע בכל מיני נושאים, אני שומע גם על הרבה מקרים של תקיפה פיזית, אבל מרבית הפניות קשורות למקרים של התעמרויות והשפלות. בכל סיטואציה יומיומית שאתה נתקל בה — אם זה במכולת או ברשות ממשלתית — ברגע שמגלים שאתה טרנסג'נדר, אוטומטית אתה נהיה חשוף לאלימות. אנחנו מתעסקים בסיטואציות שהן לכאורה יומיומיות, אבל בגלל הזהות המגדרית גוררות יחס בעייתי. זה יכול להתחיל בקללות, להמשיך בדחיפות, ולפעמים זה נגמר בהרמת ידיים".

נורה גרינברג, פעילה בולטת בקהילה הטרנסג'נדרית ומי שכיהנה בעבר כיושבת ראש אגודת הלהט"ב, ציינה "צריך להבין שהאלימות הזו מתרכזת בחלק הכי חלש של הקהילה. רוב האנשים הטרנסג'נדרים שמותקפים הן נשים טרנסג'נדריות, רובן כאלה שעוסקות בזנות. מיעוט של טרנסג'נדריות עוסק במקצוע הזה, אך הן הנראות והחשופות ביותר. אתה פחות שומע על תקיפה של טרנסג'נדרית שעובדת בחברת הייטק או לומדת באוניברסיטה, כי אלה מקומות שבהם יש פחות אלימות, אם כי גם שם קיימות תופעות של אלימות כלפי אנשים טרנסג'נדרים".

אבל את התחושות הנפלאות של אחדות ושיתוף הייטיב ללכוד פוסט אחד בפייסבוק, מאת עופרי בן-נון. "הפגנת הטרנסופוביה הרגע הסתיימה. החוויות שלי מהפגנות בדרך כלל הן לא טובות; אני תמיד מרגישה נמוכה מדי, ילדה מדי, בורה מדי, לא מספיק מבינה בפוליטיקה, לא מספיק מעורה באקטואליה. אבל זו היתה לחלוטין משהו שונה; היא היתה אישית, נגעה בחומרים הכי ראשוניים של אמת, נקייה מנאומי סיסמאות סרק".

"התמלאתי בכאב שלה, בפראות הפורצת שלה, הרגשתי שאני חלק מהמון שהוא חלק ממיעוט. תודה לנשים הטרנסיות האמיצות ולגברים הטרנסים האמיצים שמרחיבים את עולמינו למקומות של אמת, שמאתגרים את הנורמה ולא מוותרים על אף סנטימטר של מרחב חופש ואלטנטיבה. סליחה שאני יכולה להרגיש את הכאב שלכם רק איך שאני יכולה ולא את מה שהוא באמת. אני גאה להשתייך לקהילה שלנו וגאה בסולידריות שלכם אלי ושלי אליכם. תודה".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...