אילוסטרציה. צילום: State Farm, Flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

כסף, אהבה, הצהרה ומה שביניהם

המדינה מכירה בזוגות חד מיניים המנהלים משק בית משותף כידועים בציבור ובכך נסללה להם הדרך לאשר הסכמי ממון באמצעות בית המשפט לענייני משפחה. עו"ד דורון רפואה מסביר על המעמד המשפטי של הסכם ממון ועל חשיבותו בהסדרת יחסים בין בני זוג מאותו המין

לאור העובדה שבמדינת ישראל זוגות חד מיניים לא יכולים להינשא עולות שאלות העוסקת בסוגיית הסדרת היחסים בין בני הזוג בין היתר האם ניתן לערוך הסכם ממון? האם צריך לערוך הסכם ממון? ומה התוקף החוקי של הסכם מסוג זה.

אל לנו לשכוח כי גם ככה קיים קושי רגשי בין בני זוג לערוך ולחתום על הסכם ממון, המעבר מרומנטיקה ואהבה לדיון חומרי על כספים אינו מקל על אף אחד מהצדדים.

בהתאם לפסיקות של בית המשפט הכירה המדינה בזוגות חד מיניים המנהלים משק בית משותף כידועים בציבור ובכך נסללה להם הדרך לאשר הסכמי ממון באמצעות בית המשפט לענייני משפחה.

בנוסף חשוב לציין כי ניתן לערוך הסכם ממון גם בחתימת עורך דין או נוטריון, אשר מחובתם לוודא כי הצדדים קראו והבינו את ההסכם.

מסגרת ישנה שעוברת שינוי הדרגתי

ההכרה הראשונית בזוגיות חד מינית הגיעה בפס"ד דין מתחילת שנות התשעים במסגרתו נקבע כי בני זוג חד מיניים שחיים יחדיו מהווים משפחה ולכן ניתן להחיל את המונח "בן משפחה" בחוק בתי המשפט לענייני משפחה גם על בן/בת זוג בקרב זוגות חד מיניים, עוד נקבע בפסק דין דומה כי הגדרת המשפחה היא הגדרה רחבה ולכן לא ניתן לומר שהיא איננה מכוונת לבני זוג מאותו המין.

יחד עם זאת לא ניתן להתעלם מהערת האגב של בית המשפט כי לכאורה מדובר בהליך מיותר, כי הסכם מסוג זה ניתן לאשר גם במסגרת דיני החוזים אך יחד עם זאת אין מניעה משפטית לאשר את הסכם הממון גם בבית המשפט.

לאישור הסכם הממון במקרה של בני זוג חד מיניים ישנה מטרה נוספת שהיא הכרה בקשר "המשפטי" מצד מוסדות המדינה בעניין הזכויות וההטבות, זהו עניין הצהרתי יותר מאשר חוקי.

הגנה על הצדדים במקרה של פרידה

החשיבות של ייסוד הסכם ממון בין בני זוג בפן המעשי היא במקרה של פרידה כאשר אין ודאות משפטית בנוגע לחובות וזכויות, אחד מהצדדים יכול למצוא את עצמו ללא כל זכויות או בפני דרישות תשלום שלא ידע שקיימות. בנוסף, לאור העובדה שגופים רשמיים אינם מכירים תמיד בזוגות חד מיניים, לעיתים נדרש מסמך אשר יסייע בהגדרת הזוג כתא משפחתי והסכם ממון יכול לסייע.

גם בפן האישי ישנה חשיבות ממשית להסכם הממון/ זוגיות. במציאות כיום במדינת ישראל כאשר לזוגות חד מיניים אין אפשרות להינשא ולהכריז על זוגיותם, בחתימה על הסכם מסוג זה הם מכריזים על מחויבותם ועל הכוונה המשותפת לנהל חיי משפחה.

יחד עם זאת נראה כי בשנים האחרונות, לאור פסקי דין הניתנים בעניינים אלו, ניתן לראות כי המגמה היא להשוות את ההתייחסות לזכויות של זוגות חד מיניים לאלו של זוגות מעורבים.

למרות מגמה זו, יש לציין ולהדגיש כי עדיין קיימת אי ודאות האם בית המשפט יאשר כל הסכם זוגיות בין בני זוג מאותו המין שיוגש אליו ולמרות שהפסיקות האחרונות שניתנו מסמנות שינוי מגמה עדיין בית המשפט אינו מחויב לאשר הסכם זה. במקרים אלה בני הזוג יכולים להתייחס למסמך הנחתם בין השניים כחוזה מחייב ובעת מחלוקת יחול חוק החוזים.

עו"ד ונוטריון דורון רפואה הוא מתמחה בתחום דיני המשפחה והמקרקעין.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...