דגל ארצות-הברית. צילום: Patrick Hawks, Flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אוקלוהומה: האיסור על נישואים גאים אינו חוקתי

שופט בית המשפט הפדרלי המחוזי במדינה השמרנית קבע כי האיסור המקומי על נישואים בין בני זוג מאותו המין מנוגד לחוקה האמריקנית, בהחלטה שמהווה אבן דרך חשובה במאבק משפטי הנמשך קרוב לעשור

Oh, What a beautiful mornin'! ביום שלישי קמה קהילת הלהט"ב באוקלהומה ליום יפהפה - כמו בשיר הפתיחה של המחזמר המפורסם הנושא את אותו השם - זאת בעקבות פסיקתו של טראנס קרן, שופט בית המשפט הפדרלי המחוזי, הגורסת כי האיסור על נישואים גאים אינו חוקתי. ומהווה "החרגה שרירותית ולא-רציונלית של קבוצה אחת בלבד מאזרחי אוקלהומה מזכותם לקבל הטבות ממשלתיות", כך לפי השופט קרן. התיקון לחוק, האוסר על נישואים גאים, מבוסס על "רתיעה מוסרית", ואינו מקדם את האינטרס של המדינה בנישואים הטרוסקסואלים או ברווחתם של ילדים.

פסק הדין הוא אבן דרך חשובה במאבק משפטי שנמשך קרוב לעשר שנים. התביעה הוגשה לבית המשפט בנובמבר 2004 על-ידי שני זוגות גאים, מרי בישופ ושרון בולדווין וגיי פיליפס וסוזן בארטון, בבית המשפט הפדרלי של המחוז הצפוני של אוקלהומה. "אנחנו ברקיע השביעי," אמרה בולדווין, שחיה עם בת זוגתה זה 17 שנים מבלי שיוכלו להנשא. יתכן שהשמחה מוקדמת, שכן פסיקה זו צריכה לעמוד בפני ערעור, וכל עוד הערעור פתוח, לא ניתן יהיה לממש במדינה נישואים בין בני אותו המין.

"השופט קרן הגיע למסקנה אליה הגיעו רבים לפניו, והיא שחוקת ארצות הברית מבטיחה את השוויון הבסיסי של זוגות הומואים ולסביות." כך בהודעתו של צ'אד גריפין, נשיא הקמפיין לזכויות אדם. "לאור הניצחונות ההיסטוריים שהושגו בבית המשפט העליון בשנה שעברה, ברור שאנחנו על המסלול לשוויון אזרחי מלא לאזרחים אמריקנים הומואים, לסביות ביסקסואלים וטרנג'נדרימ/ות".

אוקלהומה היא מדינה שמרנית מאוד הממוקמת בליבה של 'חגורת התנ"ך', אזור בדרום-מזרח ארה"ב שרוב אוכלוסייתו דתית מאוד. "שוויון אינו רק עניין שמתרחש בחוף המזרחי או בחוף המערבי", המשיך גריפין, "והחדשות מאוקלהומה מוכיחות שהגיע הזמן שכל אמריקני בכל אחת מחמישים המדינות יזכה לחיים בכבוד והגינות".

השופט קרן אינו לבד בהחלטתו, ובשבועות האחרונים פסיקות דומות לטובת נישואים גאים התקבלו גם על-ידי בית המשפט העליון של ניו מקסיקו ועל-ידי שופט פדרלי מחוזי במדינת יוטה. אוקלהומה מצטרפת ל-17 מדינות שכבר אפשרו נישואים גאים, בין אם על-ידי חקיקה או תקדים משפטי. 

תרגם: אלעד גרופית

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...