אולימפיאדת החורף בסוצ'י 2013. צילום: לוגו התחרויות.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"אבסורד ששולחים ספורטאיות לסביות לסוצ'י"

מריו פסקאנטה, חבר בכיר בוועד האולימפי הבינלאומי, תוקף את הועד האמריקני על כך שכלל ספורטאיות לסביות במשלחתם לסוצ'י: "המשחקים האולימפיים אינם במה להפגנות פוליטיות"

מריו פסקאנטה, חבר בכיר בועד האולימפי הבינלאומי (IOC) ביקר ביום רביעי את הועד האמריקני על כך שהכלילו ספורטאיות מחוץ לארון במשלחת לאולימפיאדת החורף בסוצ'י. לטענתו מדובר בעירוב פוליטיקה בספורט, ושאין זו בחירה מקרית או אובייקטיבית.

"זה אבסורדי שמדינה כמו ארה"ב שולחת ארבע לסביות לרוסיה רק כדי להפגין עד כמה מבוססות זכויות הקהילה הגאה בארצם", אמר פסקאנטה בפגישת הועד האולימפי האיטלקי במילנו, בתגובה שזכתה לפרסום רב בעיתונות האיטלקית. "המשחקים האולימפיים אינם במה שעליה מפגינים זכויות שעולם הספורט מקדם באופן יומיומי."

הועד האולימפי האיטלקי לא אישר את הדברים, אך הם פורסמו בהרחבה בעיתונות הספורט האיטלקית. כשהתבקש להגיב על הדברים, פסקאנטה אמר רק שאינו מתנגד להומוסקסואליות. "ברור שלא", אמר בראיון טלפוני לסוכנות הידיעות. "רק רציתי להבהיר את הנקודה, שאסור לתת לפוליטיקה להתערב באולימפיאדה."

חשוב לציין שלא מדובר בספורטאים המשתתפים במשחקים, אלא בחברי משלחת סמליים המלווים את המשלחת ומשמשים נציגים של הממשל במשחקים האולימפיים. לראשונה מאז שנת 2000, המשלחת האמריקנית לאולימפיאדה לא תכלול נשיא, סגן נשיא או גברת ראשונה כנציגים של הממשל, צעד שעשוי להתפרש כמחאה, או חוסר תמיכה במשחקים האולימפיים השנויים במחלוקת. במקומם, תכלול המשלחת מספר נציגים רשמיים מחוץ לארון, בהם טניסאית העבר בילי ג'ין קינג, שחקנית ההוקי קייטלין קאהאו ובריאן בויטאנו, מדליסט זהב אולימפי ופעמיים אלוף העולם בהחלקה אמנותית, שיצא לאחרונה מהארון.

פרסום שמות חברי המשלחת האמריקנית לאולימפיאדת סוצ'י הציפה מחדש את הדיון סביב החוק הרוסי האוסר על "תעמולה" גאה, חוק שהכתים את המוניטין הבינלאומי של רוסיה, בימים אלו שלפני המשחקים האולימפיים.

פסקאנטה, המשמש כראש הועדה ליחסים בינלאומיים בועד האולימפי הבינלאומי, שבו שימש בעבר כסגן-נשיא, אמר שבפגישת הועד בסוצ'י יעלה הצעה לפיה יתווסף סעיף להפסקת האש האולימפית המסורתית, עליה חותמות המדינות באו"ם, שיוקדש למחאות פוליטיות. "לאולימפיאדה יש הסטוריה של חרמות, סנקציות ומחאות, אם בהקשר האבוריג'יני באוסטרליה או עניין טיבט בסין. מספיק עם זה. בכל מקום בהם יתרחשו המשחקים יהיו נושאים שנויים במחלוקת, והדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות כדי להלחם בתופעות הללו היא להניח למשחקים להתגלגל כמו שהם ולשלוח אלפי עיתונאים למקומות הללו כדי שידווחו על הנעשה שם."

פסקאנטה פיקח על אולימפיאדת החורף בטורין ב- 2006. בין השאר, תיווך בשנים האחרונות בשיחות הגישור בין פקידי הועד האולימפי הישראלי לזה הפלשתיני.

תרגם: אלעד גרופית

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...