ערן לב. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מחר בת"א: הסרת הלוט מהאנדרטה לזכר להט"בים נרדפי המשטר הנאצי

בגן מאיר יושק בסוף השבוע הקרוב אחד המיזמים החשובים בתיעוד ההיסטוריה הקווירית: האנדרטה להנצחת חברי הקהילה שנרדפו בידי הנאצים. המטרה: ליצור מרחב בו יוכלו המבקרים ללמוד על ההיסטוריה הגאה וכן כדי להנציח את הקורבנות היהודים והלא-יהודים. יוזם הרעיון, ערן לב, מספר על תהליך ההקמה

מחר (שישי) יתקיים בגן מאיר בתל-אביב טקס הסרת הלוט מאנדרטה לזכר חברי קהילת להט"ב קורבנות הנאצים במלחמת העולם השנייה. ערן לב, יוזם הקמת האנדרטה, מדגיש כי המטרה היא להנציח את כל הקורבנות הלהט"בים של הנאצים - יהודים ולא יהודים כאחד, ובכך לייחד את הפינה כאבן זיכרון לאחת התקופות הקשות בהיסטוריה של קהילת הלהט"ב העולמית.

"הרעיון נולד במהלך שיחה שלי עם ראש עיריית ת"א בפברואר 2013", אומר עו"ד ערן לב, שכיהן באותה עת כחבר מועצת העיר מטעם רשימת מרצ. "כתוצאה מהשיחה, מוניתי לעמוד בראש ועדת היגוי להקמת האנדרטה, בה היו חברים גם אדיר שטיינר, איתי פנקס ויובל אגרט. ההיסטוריון פרופ' משה צימרמן, מומחה בעל שם עולמי להיסטוריה של הרייך השלישי גויס כיועץ מדעי לפרויקט".

לב מדגיש כי מימון הפרויקט נעשה כולו על ידי עיריית תל-אביב, שנרתמה לעניין ולקחה חלק מרכזי בקידומו. הרעיון מאחורי היוזמה הוא שמדובר לא רק באתר הראשון במדינת ישראל שמנציח את רדיפת הלהט"ב על ידי הנאצים, אלא גם באתר היחיד בישראל בנושא השואה, שהוקם במימון ציבורי, שאינו עוסק בהנצחת השואה היהודית בלבד.

חשוב לציין כי לארגון "יד ושם" לא היה חלק במיזם, והמארגנים אף לא פנו אליהם. "זה פרויקט שיזמתי כחבר מועצת עיריית תל אביב ושייך לעיר תל אביב - שהיא עיר עולם ולא היה כל צורך בפנייה לארגון ירושלמי", אומר לב. עם זאת, הוא מציין ש"אם "יד ושם" ירצו לעשות בירושלים מיזם דומה - נשמח לעזור ולייעץ".

"האנדרטה תורכב משלושה ספסלים בצבע ורוד, שסודרו במשולש", מוסיף לב. "על המשולש יהיה כיתוב בשלוש שפות - עברית, אנגלית וגרמנית - "לזכר נרדפי המשטר הנאצי בשל נטייתם המינית וזהותם המגדרית". רצינו שיהיה כתוב "זהותן המגדרית", אך האקדמיה ללשון עברית לא אישרה לנו". בנוסף יצורף לאנדרטה טקסט שכתב פרופ' צימרמן, ושסוקר בקצרה את קורות שואת הלהט"בים במהלך שלטון הנאצים.

"הרעיון הוא להקים את האנדרטה (שעוצבה ע"י משרד האדריכלים מוריה את סקלי) בתוך שטח גן מאיר, בסמוך למרכז הגאה, אך לא בשטח המרכז כדי להדגיש שלא מדובר ב"גטו הומואי" אלא באתר ציבורי. הכוונה היא שהאתר הזה יהיה מיועד גם לתיירות הגאה אך גם לקבוצות של תלמידים, חיילים ואזרחים שיעברו במקום, ישבו על הספסלים, יקראו את הטקסטים וילמדו על ההיסטוריה של הקהילה", אומר לב.

הטקס מחר פתוח לקהל הרחב ויתקיים החל בשעה 12:00 בגן מאיר בת"א. האירוע יתקיים במקום סגור, ואינו תלוי במזג האוויר. במהלך הטקס יישאו דברים ראש העיר, רון חולדאי, כב' השגריר של גרמניה בישראל אנדריאס מיכאליס, פרופ' צימרמן וערן לב. רונה קינן והגייזמרים יופיעו.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...