כנסת ישראל (ארכיון). צילום: איציק אדרי, ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הישג או ספין על חשבון הקהילה? תלוי את מי שואלים

הטבות כלכליות - כן, שוויון זכויות והכרה חוקית - לא. זו - על פי דיווחים שונים - השורה התחתונה של הצעת הפשרה עליה הסכימו יש עתיד והבית היהודי, בשאלת הענקת הקלות מס להורים חד-מיניים במס הכנסה. ההצעה עברה לפני שעה קלה בקריאה טרומית, אך באופוזיציה מתעקשים: מדובר בספין על חשבון הקהילה הגאה

הטבות כלכליות - כן, שוויון זכויות והכרה חוקית - לא. זו השורה התחתונה של הצעת הפשרה עליה הסכימו יש עתיד והבית היהודי, בשאלת הענקת הקלות מס להורים חד-מיניים במס הכנסה. כך מדווח היום "הארץ". בינתיים עברה הצעת החוק בקריאה טרומית במליאה, ואם הדיווחים המוקדמים נכונים - היא צפויה להיגנז בתוך זמן קצר, ואת מקומה תחליף תקנה שיקבע שר האוצר - יאיר לפיד.

מבחינת חברות הקואליציה, זו סיומה של הפרשה העגומה, שהחלה בניסיון חקיקה של יש עתיד וגררה עד מהרה התנגדות חריפה מצד הבית היהודי וישראל ביתנו. האחרונות, בהובלתה של איילת שקד, יצאו נגד החקיקה הפרו-להט"בית בכנסת וביקשו לנצל את זכויותיהם להטיל וטו מתוקף ההסכם הקואליציוני.

הבוקר (רביעי) גם הבית היהודי וגם יש עתיד, הציגו את הצעת הפשרה כהישג. בבית היהודי טענו כי הצליחו להוריד מסדר היום ניסיון חקיקה ממשלתי שאם היה מאושר, היה מכיר בזוגיות חד-מינית בחוק ומקבע הטבה לזוגות הומואים במס הכנסה. ביש עתיד, לעומת זאת, שמחו על הפשרה והציגו את העניין כהישג המסדיר בתקנות שיתקין שר האוצר, יאיר לפיד, את זכויותיהם של זוגות הומואים בהטבות מס. 

התנגדות חברות הקואליציה למהלכי החקיקה והעלייה במפלס הלהט"בפוביה בממשלה, עם הפלתם של חוקים נוספים להסדרת זכויות הקהילה ובפרט סאגת הפלת החוק לאיסור אפלייה על רקע נטייה מינית ומגדרית, שלחו את הקהילה הגאה לרחובות, במספר הפגנות וקמפיין פייסבוק רחב היקף שקרא לשוויון. על רקע זה, הסכם הפשרה זכה לקבלת פנים צוננת מאוד מחברי הקהילה, שטענו שמדובר בספין פוליטי על גבה של קהילת הלהט"ב, ולא בניסיון חקיקה אמיתי.

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר הבוקר ש"יש עתיד עשו סיבוב פוליטי על הגב של הקהילה וגרמו נזק חמור לעתיד המאבק. שר האוצר יכול היה להתקין את תקנות המס מלכתחילה ולהימנע מהפארסה הזאת שגורמת לכך שלא תהיה חקיקה ראשית המכירה במשפחות הגאות. מדובר בשימוש ציני בקהילה הגאה לצרכים פוליטיים, יחסי ציבור ריקים וכיפופי ידיים בתוך הקואליציה המסוכסכת".

"הפתרון של שינוי התקנות הוא אפליה"

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר ש"אסור שהשוואת הזכויות להורים מקהילת הלהט"ב תהיה בתקנות ולא בחוק. כפי שהח"כים של הבית היהודי לא ירצו שאת זכות ההצבעה שלהם הם יקבלו בתקנות של שר, ולא בחוק; או שילדיהם לא יהיו זכאים ל'חוק חינוך חינם' בחוק, אלא בתקנות של שר כזה או אחר, אנו לא מוכנות ומוכנים לקבל אפליה זו בחוק של הורים להט"בים וילדים במשפחות להט"ביות".

"תקנות אלו, מלבד היותן ניתנות לשינוי על ידי כל שר מתחלף, גם מהוות אפליה משום שהן מחליפות הכרה בחקיקה ראשית של זכויות אזרחי ישראל. אנו וילדינו לא נהיה אזרחים סוג ב'", אמרו באגודה. "אנו מצפים ומצפות שהח"כים של כלל המפלגות הליברליות לא יתנו ידם להכנסה של כפייה דתית בנוסח אירן של הח"כים מהבית היהודי; ובפרט אנו מצפות ומצפים שמפלגת 'יש עתיד' תעמוד בהבטחתה שלא להיכנע לביריונות של נפתלי בנט, אורי אריאל, ואיילת שקד. כיוון שביריונות שנכנעים לה אינה נפסקת, אלא רק מתגברת".

הפעיל הקהילתי ומי שהיה מועמד בבחירות לעיריית חיפה, אורי שמילוביץ', כתב לפני שעה קלה בתגובה לדברים ש"ככה נראה העתיד שלנו, קהילת להטבא״ק, עם בנט ולפיד. הברית ביניהם מייצרת לנו חזרה מסוכנת לארון שלפני 20 שנים. ההומופובים רוצים שלא תהיה לגיטימציה לזהויות שאינן הטרונורמטיביות והם מוכנים לתת לנו כמה  שקלים, העיקר שלא תהיה הכרה ממלכתית בנו".

"על זה בדיוק המאבק", הוסיף שמילוביץ', "הארון שיש עתיד בונה לנו הוא מסוכן וריאקציוני. אם אכן הקומבינה ההומופובית ארוניסטית הזו תעבור, זו השפלה אישית לי כהומו ומסב נזק לנו כקהילה".

"לפעמים צריך לעשות פשרות"

זהורית שורק מ"יש עתיד" כתבה בפייסבוק בתגובה לדברים ש"יש חוקים שעלינו להלחם עליהם בעניין הזכות שלנו לשיוויון בפן הכלכלי כמו בחוק נקודות הזכות במס או בחוק הפונדקאות. יש חוקים שעלינו להלחם על ההכרה, בחוקים אלו התפיסה הפסיכולוגית חשובה ועולה מעל העניין הכלכלי - כמו למשל בחוק ברית הזוגיות או כמו חוק הפרשנות שעבר בשבוע שעבר! זהו חוק המדבר על ההכרה בנו כקהילה".

"אנחנו כאנשים שעוסקים בפוליטיקה ויודעים שזה משחק של אלטרנטיבות ופשרות וככאלה אנחנו צריכים לדעת להבחין בין השניים", כתבה שורק.

הפעיל הקהילתי הוותיק אבי סופר כתב ש"פוליטיקה, כידוע, איננה מדע. הייתי מעדיף שהכנסת תכריז היום שזוגיות להטבית היא ממש אחלה וסבבה ואין שום בעיה עם נקודות הזיכוי ותודה להורי שהביאוני עד הלום. אפשרי? כנראה שלא. אז הולכים על הסקנד בסט. נקודות זיכוי ובזוגיות נטפל, יותר נכון ננסה לטפל אח״כ ובכל זאת היום יש לי חג. לא הכל נמדד ברמת התוצאה. כן נקודות לא נקודות. היום נעשה עוד צעד משמעותי ברמת התודעה. סוףסוף הויכוח הינו בתוך הממשלה. שרים רבים על ענייני.לא עוד עניין שולי מן האופוזיציה. עכשיו זה בכל תחנת רדיו. זה יהיה בחדשות. כפי שהפשקוילים של החרדים בחוצות ירושלים הביאו את הנושא אל תוך הקהילה החרדית והם חדלו כמעט לחלוטין מלפרסמם והורידו פרופיל, מלחמתה של ׳הבית היהודי׳ מביאה את הנושא אל תוך קהילת הכיפות הסרוגות. מדברים על זה. דנים בזה. יש לזה בעיניי חשיבות עצומה".

"אני זוכר שאי אפשר היה לומר את המילה ׳הומו׳ במשכן הכנסת", סיכם סופר, "היום הם מתווכחים על אופיה של זוגיות להטבית. והתוצאה? מה יהה על התוצאה? היא תבוא. צעד ועוד צעד. יהיו תיסכולים אני בדרך!. יהיו פשרות כואבות אבל השינוי הגדול החל. אז אם הם צריכים לריב על משהו, שיריבו עלי ועל הקהילה שלי בראש חוצות ובפריים טיים. ועוד תחזנה עיננו בגאולת ציון וירושלים. אמן".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...