ד"ר גדעון הירש ז"ל
ד"ר גדעון הירש ז"ל. צילום: נתן דביר, מתוך אתר הוועד למלחמה באיידס.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

לזכרו של דוני, במלאת חמש שנים למותו

היום מלאו חמש שנים למותו של ד"ר גדעון הירש, אחד הפעילים המרכזיים במיגור מגיפת האיידס בישראל ומי שהוביל את המאבק בסטיגמות ובדעות הקדומות כלפי נשאים בארץ

אני זוכר פגישה אחת שהייתה לי עם ד"ר גדעון הירש, במשרדי הוועד למלחמה באיידס לפני שנים ארוכות. הגעתי כדי לקיים איתו ראיון ולשוחח עמו על קמפיין לקידום המודעות למחלות מין בקהילה, והופתעתי לראות את האיש הבטוח והחריף הזה, מבולבל ונסער. תהיתי אם הוא נראה כך בגלל החדשות הרעות שקיבל ממשרד הבריאות - עליה חדה במספר הנשאים ההומואים החדשים - או בגלל משהו אחר שעבר עליו באותה תקופה. כנראה ששתי התשובות היו נכונות. ויתרנו על הראיון, ובמקומו שוחחנו שעה ארוכה על הקהילה ושיעורי האיידס ההולכים ועולים.

גדעון, או כפי שכולם הכירו אותו, "דוני", היה אחד האנשים המרכזיים במאבק באיידס ובישראל. חבריו ומכריו ידעו לספר על איש שחייו היו רצופי טרגדיות אישיות, ששני הוריו התאבדו והותירו חלל עצום בחייו. אמו שמה קץ לחייה בשנת 1994, כשעטפה את ראשה בשקית ניילון ונטלה כדורי הרגעה. אביו ירה למוות בראשו בשנת 2002. 

למרות המאבקים האישיים שניהל, בראש ובראשונה בקשיים הפסיכולוגיים עמם התמודד, דוני הצליח להיות חוד החנית של המאבק הגאה והייתה לו תרומה מרכזית בעיצוב המאבק באיידס בתוך קהילת הלהט"ב אך גם מחוצה לה. הוא התמקד במספר מישורי פעולה, החל בהסברה פנים-קהילתית ומיגור דעות קדומות בנוגע לנגיף ה-HIV ומחלת האיידס, וכלה במלחמות טעונות מאוד מול משרד הבריאות וגופים אחרים, מהם דרש תקציבים להסברה וחינוך.

היה לו מאבק אישי וטעון מאוד, עם ד"ר דניאל שם טוב, ראש המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות דאז, על רקע אי-הסכמות כלליות, שהפכו לאישיות מאוד והעיבו על יכולתם של משרד הבריאות והוועד למלחמה באיידס לשתף פעולה. למרות זאת, הצליח הירש לשקם את הוועד ממצב כלכלי שקרוב לפשיטת רגל, לייצב אותו פיננסית ולהביא אותו למצב טוב מאוד שאפשר הגדלה של היקף הפעילות והשירות שהוא מעניק לציבור הרחב. בנוסף על כך, הוא נאבק ולבסוף הצליח להביא לישראל את הבדיקות המהירות המאפשרות זיהוי מהיר של נוגדני נגיף ה-HIV בדם וברוק, ונאבק למען הכנסת תרופות לטיפול באיידס לסל התרופות, מאבק שבחלקו הרחב נשא פרי ושיפר את היצע התרופות המוכרות המוצעות לנשאים וחולים.

אחד הנושאים העיקריים שהוועד בראשותו של ד"ר גדעון הירש קידם היה המאבק בסטיגמות נגד חולי ונשאי איידס, בעיקר בתוך הקהילה. במשך כל תקופת כהותנו בוועד הוא טען כי הדרך הטובה ביותר להילחם באיידס היא לקדם מודעות ומניעה, והוא דרש (והצליח באופן חלקי) להשיג משאבים הולכים וגדלים לקמפיינים שעיקרם מניעת קיום יחסי מין לא בטוחים. הוא מיקד את תשומת הלב הציבורית בקשר ההדוק בין שימוש בסמים למין לא בטוח, ויזם מספר פרויקטים נקודתיים בנושא.

גדעון הירש התאבד היום לפני חמש שנים, בביתו ביפו. אחיו מצא אותו במיטתו, כשסביבו כדורים רבים, וצוות מד"א שהועזק למקום קבע את מותו. למרות שלא היה זה ניסיון ההתאבדות הראשון של דוני, רבים נדהמו והזדעזעו ממותו, ולכתו הותירה חלל פעור בוועד למלחמה באיידס, בבל"ה דואגת ובקהילת הלהט"ב בכללותה. מותו של דוני הוא אובדן גדול לכולנו, אך חרף זאת אין ספק שהוא הותיר אחריו הישגים נפלאים וחשובים, שאפשרו ועדיין מאפשרים למאבק באיידס ובסטיגמה להמשיך, ואגב כך להציל חיים רבים ולשפר את מצבם של חולים ונשאים בישראל.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...