הפגנה בכיכר הבימה. צילום: אודי לדרגור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אלפי משתתפים בעצרת המחאה נגד הגל ההומופובי בכנסת

מאות רבות של אנשים התאספו הערב בכיכר הבימה בתל-אביב, שם נערכה הפגנת מחאה לזכויות הקהילה הגאה, לשוויון ולהכרה במאבקם של הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים. במקביל: מחלוקת בקהילה בשאלת אופי המאבק וזהות מוביליו

הקור העז והרוחות לא הפריעו למחאה: מאות אנשים התאספו הלילה (שבת) זו בכיכר הבימה בתל-אביב, שם נערכת הפגנת מחאה לזכויות הקהילה הגאה, לשוויון ולהכרה במאבקם של הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים. 

ההפגנה באה על רקע משבר חקיקה בכנסת, ובפרט התנגדות מצד חברת הקואליציה, מפלגת הבית היהודי בראשות נפתלי בנט, למספר יוזמות חקיקה לשוויון זכויות: השוואת נקודות זיכוי במס הכנסה להורים בני-אותו המין, חוק איסור אפלייה על רקע נטייה מינית ומגדרית בתעסוקה. כן נפלה בימים האחרונים הצעת החוק של ח"כ דב חנין מחד"ש, שביקשה להשוות את זכויותיהם של הומואים ולסביות בקבלת משכנתא לאלו של זוגות הטרוסקסואלים.


צילומים: דלד דותן

ח״כ ניצן הורוביץ הגיע למקום, וקרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגנות את ההומופוביה ולקדם חקיקה פרו-להט"בית בכנסת. ״הקהילה הגאה בישראל תגביר את המאבק עד לשיוויון זכויות מלא", אמר הורוביץ, "אני קורא לראש הממשלה לגנות את ההומופובים בממשלתו ולהעביר את שורת החוקים שעל הפרק. עליו להחליט איזו מדינה הוא רוצה: איראן או מדינה מתקדמת ונאורה״. 

יאיר הוכנר, ממארגני ההפגנה, ומנהל הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה, חיזק את הדברים ואמר: "בתקופה האחרונה תושבות ותושבי ישראל הלהט"בים נמצאים תחת התקפה של מפלגות הבית היהודי וישראל ביתנו השותפות בקואליציה. שרי אותן מפלגות עוצרים חוקים אזרחיים חשובים הבאים להסדיר שוויון זכויות של אזרחיות ואזרחי ישראל הלהט"בים. החלטנו שהגיע הזמן לצאת לרחוב למרות מזג האוויר הסוער, וליזום סטונוול כחול לבן תוצרת הארץ. וזה מה שאנחנו עושים ונמשיך לעשות עד שנזכה לשוויון זכויות בחוק".

לדברי יו"ר האגודה למען הלהט"ב, שי דויטש, "אין סיבה שממשלת ישראל לא תכיר בהורים לילד רק בשל היותם או היותן מקהילת הלהט"ב, לא תכיר בזוגיות רק משום שבני הזוג או בנות הזוג להט"ב, או תמנע אפלית להט"ב בחוק. אין כאן עניין של דת ומדינה, יש כאן עניין של אזרחים ואזרחיות ומדינה כיוון שזו מדינת לאום ולא מדינת דת וכיוון שאיננו רוצים להידמות לאירן".


צילום: אלון-לי גרין, פייסבוק.

דויטש הוסיף ש"חבל שיש גורמים בקואליציה, כגון הבית היהודי, שחברו לתפישה החרדית של כפייה דתית ופועלים נגד רצון רוב העם, רוב הח"כים, ורוב המפלגות – על מנת לכפות את דעותיהם. ההפגנה הזו, אשר הגיעה מהשטח, היא עדות לכך שהקהילה וידידיה לא יתנו לאותם גורמים להטיל וטו על רצון העם ועל השוויון בפני המדינה".

במקביל: מחלוקת בקהילה בשאלת אופי המאבק וזהות מוביליו

מיכל שר, חברת ועד האגודה ופעילה מוכרת בקהילה, פרסמה בדף הפייסבוק שלה קריאה להצטרפות להפגנה, אך במקביל ביקשה לפעול להקמת קואליציה שוויונית יותר שתכלול גם נציגות לנשים ולמיעוטים אחרים, שאינם מזדהים לטענתה עם המאבק במתכונתו הנוכחית. "ברור שאהיה בכיכר הבימה, כי אני חושבת שיש לנו הרבה על מה למחות", כתבה שר, "אבל ויש אבל.. קצת נמאס לי לקבל פקודות מגברים.. וקצת נמאס לי שרואים במהות המאבק שלי "מנטרה שחוקה ומתקרבנת".. ועליי אי אפשר להגיד שאני לא מעורבת.. כי אני מתנדבת בלי הפסקה וחברת הוועד המנהל באגודה...".

"עד שזה לא יהיה בדיפולט של "מנהיגי המאבק" לקחת טרנס/ית, לסבית ובי - ולא סתם כדי לעשות וי - ועד שלא יבינו שיש גם להטב"קיות שבואו נגיד - "כחול - לבן" - הוא לא ממש הצבע שלהן... ופריפריה - ואימהות - וכו וכו - עד שזה לא יהיה בילט אין במערכת של המאבק - שיש פה מטרה גדולה הרבה יותר שצריכה לשים תחת המטריה שלה את כולנננננוווווו - עד אז - יהיה לי קשה לשתף פעולה כאילו כולנו אחד והכל קול והכל מגניב", הוסיפה.

את דבריה חתמה שר כשרשמה ש"ושוב אני אומרת - אני בעד המאבק כי אני חושבת שצריך מאבק - וחייבות שיוויון במדינה - אבל בואו קודם נקדם שיוויון בתוכינו וקבלת האחרת ובעיקר בעיקר את שינוי דפוסי החשיבה וההתנהלות של מי שרוצה "להנהיג" אותנו".

יונתן ונונו, יוזם המאבק: "אני מתלבט"

את אחד הקולות המעניינים בתגובות בתוך הקהילה השמיע יונתן ונונו, שיזם בתחילת השבוע את קמפיין החלפת תמונת הפרופיל בפייסבוק לצילום המאבק (סימן = בצבע לבן, על רקע כחול). "אני כבר שעה וחצי יושב מול שורת הסטטוס ומתלבט מה לכתוב", פרסם ונונו בדף הפייסבוק שלו, זמן קצר לפני תחילת ההפגנה. "הלילה אמורה להתקיים המחאה, שעת הכושר, הרגע בו אנחנו לוקחים את מאבקנו מתוך המרחב הוירטואלי אל הרחוב. הרגע בו אנחנו נדרוש את מה שמגיע לנו מול כל עם ישראל! אבל האם עם ישראל יהיה שם בכדי לשמוע?".

"אני לא ממארגני ההפגנה. הקמפיין שלי במקרה נוצר במקביל להתארגנות משמרת המחאה וכך נקשרו דרכנו זה לצד זה. אבל כשעה וחצי אני מתלבט מה לכתוב, כי אני לא מרגיש שלם עם המחאה הערב. מזג האויר המשוגע שיתק את המדינה. אנשים תקועים ברחבי הארץ והתקשורת מתעסקת אך ורק בסופה. אנד לטס פייס איט, רוב חברי הקהילה ובמיוחד אחינו הסטרייטים יעדיפו להישאר ליד המפזר חום הערב ולצפות בלקט של אקספקטור מאשר למחות בחוץ בקור ובגשם. אז למה אני מתלבט כבר שעה וחצי? כי אני לא רוצה לבלבל. ההפגנה מתקיימת. הובהר לי חד משמעית מהמארגנים. כי אני לא רוצה לפלג, עבדתי כל כך קשה בימים האחרונים בכדי לאחד. כי אני לא רוצה לחבל, כי אנשים עובדים קשה והמטרה היא זהה. כי אני מרגיש סוג של אחריות על התנהלות המחאה וקשה לי לשבת בצד ופשוט לקבל את גזרותיהם של אחרים".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...