> 

תחליפי ניקוטין

תכשירים המיועדים להפחתה מבוקרת של רמת הניקוטין בדם, כסיוע לתהליך הפסקת העישון. בישראל זמינים בשתי צורות - מדבקות ומסטיקים

תחליפי ניקוטין, Nicotine Replacement Treatment, הם תכשירים המיועדים להפחתה מבוקרת של רמת הניקוטין בדם, ובכך הם עשויים להקל את תסמיני הגמילה מניקוטין, אשר מלווים תהליך הפסקת העישון. כיום ניתן לרכוש את תחליפי הניקוטין ללא מרשם רופא. חשוב לציין כי להדרכה, לייעוץ אישי ולתמיכה של מומחים לנושא תפקיד חשוב בהצלחת הגמילה מעישון. מחקרים מראים כי גמילה המשלבת טיפול ושינוי פסיכולוגי-התנהגותי, במקביל לשינוי פיזיולוגי המתקבל באמצעות הטיפול התרופותי, כגון שימוש בתחליפי הניקוטין, היא גמילה מוצלחת. לכן, מומלץ לשלב את השימוש בתחליפי הניקוטין בסדנה טיפולית לגמילה מעישון, או בייעוץ אישי להפסקת העישון. חשוב לציין כי אין לעשן בזמן השימוש בתחליפי הניקוטין, כדי שלא לגרום למנת-יתר של ניקוטין בגןף. איך הם נראים? בישראל ניתן למצוא תחליפי ניקוטין בשתי צורות: מדבקות Nicotinell TTS (ניקוטינל) אוNiquitin CQ Patches (ניקוויטין), אשר מכילות 7, 14 או 21 מ"ג של ניקוטין כל אחת. מדבקות אלה מעבירות את כמות הניקוטין הנדרשת דרך העור, מסטיקים ללעיסה הנקראים Nicorette (ניקורט) אוNicotinell Chewing Gum, (ניקוטינל), אשר מכילים 2 או 4 מ"ג של ניקוטין כל אחד. בעת לעיסת המסטיקים משתחרר ניקוטין בכמות הנדרשת ונספג דרך רירית הפה. איך משתמשים במדבקות? את המדבקות יש להצמיד לעור בריא, ללא שיער, נקי ויבש. בדרך כלל ב - 4-6 השבועות הראשונים יש להדביק את המדבקות המכילות 21 מ"ג של ניקוטין למשך 16-24 שעות. ב - 2-4 השבועות הבאים יש להדביק את המדבקות המכילות 14 מ"ג ניקוטין למשך 16-24 שעות. בהמשך יש להשתמש במדבקות המכילות 7 מ"ג של ניקוטין בלבד. תקופת השימוש במדבקה היא 6-12 שבועות. איך משתמשים במסטיקים? יש ללעוס את המסטיקים באופן סדיר. למשל, מסטיק המכיל 2 מ"ג של הניקוטין יש ללעוס אחת לשעה. למעשנים הכבדים מומלץ להשתמש במסטיקים המכילים 4 מ"ג של הניקוטין. אין ללעוס יותר מ- 25 מסטיקים המכילים 2 מ"ג או 15 מסטיקים המכילים 4 מ"ג של הניקוטין ביום. לפני השימוש במסטיקים יש להימנע משתיית קפה, סודה או מיצים, אשר יוצרת סביבה חומצית בחלל הפה ומקטינה את הספיגה של הניקוטין. תופעות לוואי אפשריות לשימוש במדבקות תופעות הלוואי האפשריות הן פריחה או גירוי באיזור המדבקה, נדודי שינה, כאבי ראש. לא אצל כל משתמש הכרחי שתופעות אלה יופיעו, ובמידה והן מופיעות, הן ישפיעו בעוצמה משתנה מאדם לאדם. תופעות לוואי אפשריות לשימוש במסטיקים תופעות הלוואי האפשריות הן גיהוקים, בטן רגישה, כאבים בלסת, צריבה בפה ולוע האף, פגיעה בשיניים. בדרך כלל שימוש נכון במסטיקים מונע הופעת תופעות לוואי. למי אסור להשתמש בתחליפי הניקוטין?

  • מי שידוע כבעל רגישות לתכשירים או לאחד ממרכיבם.
  • מעשנים אשר טרם הפסיקו לעשן (בשל הסיכון למנת יתר של ניקוטין).
  • אישה הרה או מניקה.מי צריך להתייעץ עם רופא המשפחה לפני השימוש בתחליפי הניקוטין?
  • מי שסובל מסוכרת.
  • מי שסובל מלחץ דם גבוה.
  • מי שסובל מכיבים בקיבה.
  • מי שסובל מתפקוד יתר של בלוטת התריס.
  • מי שסובל ממחלות כליה, כבד או לב. עודכן על-ידי פרופסור בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פאקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב. חבר הפורום הישראלי למניעת עישון, האגודה למלחמה בסרטן.

 

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...