צילום ממפגש פעילים של פרוייקט גילה
צילום ממפגש פעילים של פרוייקט גילה. צילום: פייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארגון טרנסג'נדרים ראשון מסוגו בישראל מבקש לשנות את סדר העדיפויות הקהילתי

העצמה אישית, תביעת זכויות ודרישת גישה למשאבים והזדמנויות, הם רק חלק מהנושאים העומדים במרכז הפעילות של קבוצה אקטיביסטית שקמה לייצג את הקהילה הטרנסג'נדרית. "הנושאים שחשובים לאישה טרנסית שאין לה מקום מגורים יציב, שמתקשה להשתלב במעגל העבודה, יש לה הוצאות גבוהות על שירותי בריאות ונתקלת ביחס עוין מצד המשפחה, הסביבה והרשויות על בסיס יום-יומי שונים באופן מהותי מאשר האינטרסים של חברים אחרים בקהילה הלהט"ב", מסבירים המארגנים, שמקווים לחולל שינוי חברתי שיתרום רבות גם למגזרים אחרים בקהילה

בתקופה האחרונה החלה לפעול בארץ קבוצה אקטיביסטית חדשה, שקמה כדי לקדם את שינוי מציאות החיים של חברות וחברי הקהילה הטרנסג'נדרית ושל א/נשים שונים מגדרית. מארגני הקבוצה - "פרוייקט גילה" - מסבירים שהמטרה העיקרית היא לשים דגש על העצמה אישית, תביעת זכויות ודרישת גישה למשאבים והזדמנויות, ובכך לסלול את הדרך לשינוי חברתי עמוק וארוך טווח מתוך הקהילה פנימה, וגם כלפי חוץ.

ב"אני מאמין" של הארגון נכתב כי "הפרויקט פועל על מנת שכולנו נוכל לבחור את זהותנו המגדרית ולבטא אותה, בלי קשר למצבנו הכלכלי, הבריאותי, מוצאנו או דתנו, ומבקש להגן על חברי וחברות הקהילה מהטרדות, אפליה ואלימות. אנו פועלות הן בסיוע אינדיבידואלי לחברי וחברות הקהילה, והן בקידום שינוי חברתי רחב במוסדות וברשויות, מתוך ההבנה שלמדינה תפקיד מרכזי בהסדרה של חוקי המגדר".

הקבוצה מאמינה שהענקת הגנה וסיוע לחוליות החלשות בשרשרת הקהילתית תורמת גם לחזקות יותר ומסייעת ליצירת מציאות שמיטיבה עם כלל הקהילה, ומעוררת שינויים במערך החברתי המדכא, לטענת המארגנים, גם את יתר המגזרים בקהילה ובכלל זה הומואים, לסביות וביסקסואלים. כך שהפעילות הממוקדת בטרנסג'נדרים, בהחלט עשוייה להייטיב ולשפר את מצבם של כלל חברי הקהילה הגאה.

למה דווקא גילה?

"עוד בהתחלת הפרויקט הוצע השם 'פרויקט גילה גולדשטיין להעצמה כלכלית של הקהילה הטרנסית' על ידי לילך בן דוד והתקבל בהתלהבות", מסביר עידו קטרי, ממקימי הפרויקט. "לימים קוצר השם ל- "פרויקט גילה להעצמה טרנסית". הפרויקט נקרא על שם גילה גולדשטיין, אחת מהטרנסיות/קוקסינליות הראשונות בארץ, שפרצה דרך להרבה נשים אחרות".

"גילה לקחה חסות ועזרה להרבה נשים שעסקו בזנות, וגם לקהילה הגאה על ידי תרומת כספים", אומר קטרי, "לכן קראנו לפרויקט על שמה על מנת לכבד אותה ולתת לה את המקום אשר מגיע לה על עשייתה בקהילה הטרנסג'נדרית והלהט"בקית בכלל".

צילום ממפגש פעילים של פרוייקט גילה

במה הפרויקט ממוקד?

"הפרויקט מתמקד כרגע בכמה נושאים עיקריים- סיוע משפטי עזרה בדיור וליווי. מתוך הבנה שהקהילה יכולה לעזור אחת לשניה למיצוי זכויות אזרחיות בסיסיות, ורק אז נוכל להתעצם ולהתפתח. הפרוייקט גדל ומתרחב כל הזמן ומצטרפים פעילות ופעילים נוספים שמאפשרים לנו להרחיב את טווח השירותים שלנו, ואת יעילותם. למשל בעתיד אנו מתכננות לפתח שירותי תמיכה וחברה ובחודשים הקרובים מתוכנן להתחיל קורס מלווימות שבוגריו ישתלבו במערך התמיכה החברתי- נפשי של פרויקט גילה הנבנה בימים אלו. מעבר לכך פרויקט גילה פועל גם באופן עקרוני מול הרשויות למשל מול משרד הבריאות בנושא נגישות לניתוחים לשינוי מין ומתכנן עוד פעילות ציבורית אקטיביסטית בעתיד בסוגיות הבוערות של הקהילה".

עם אילו קשיים מיוחדים מתמודדים אנשים טרנסים?

"הקהילה נתקלת בקשיים מול מוסדות המדינה", מסבירים בפרויקט, "למשל ביטוח לאומי, טרנסג'נדרים לעיתים זכאים לקצבה דלה כיום, אך הדרך לקבלת הקצבה כזו רצופה בקשיים ובירוקרטיות. גם במשרד הפנים יש לעתים בעיות עם תהליכי שינוי שם ו/או סעיף המין בתעודת הזהות. לצערנו יש גם לא מעט מקרים של טרנספוביה ואפליה בדיור, בתעסוקה, ואפילו סתם ברחוב".

קושי נוסף טמון בנגישות לשירותים רפואיים, החשובים במיוחד וצריכים להתנהל ברגישות רבה ביותר - אך בפועל נחשבים למורכבים ובחלק מהמקרים אף מעליבים ופוגעניים. "טרנסג'נדרים רבים נתקלים בקשיים בגישה לטיפול רפואי, אם במציאה וגישה לרופאים פרנדליים שידעו להתייחס בכבוד לאנשים טרנסג'נדרים, ומול הועדה לשינוי מין בתל השומר השנויה מאוד במחלוקת. במסגרת הפרויקט סייענו בעשרות מקרים, בין אם בליווי לביטוח לאומי, סיוע בלינה לכמה ימים ועד תביעות משפטיות מקלות עד מורכבות".

מה הרקע להקמה?

"פרויקט גילה להעצמה טרנסית צמח בשנת 2011 מתוך הקהילה הטרנסית ולמענה. הפרויקט התחיל ביוזמה של אלישע אלכסנדר (שלימים פרש מהפרויקט) ושל עידו קטרי, בעקבות מפגש קהילתי שהתקיים בדרום תל אביב בקיץ של אותה שנה, שבמהלכו עלה הצורך להקים קבוצת פעילות של הקהילה עצמה. עד היום לא היה אף ארגון טרנסי כמו לכל הקבוצות האחרות בקהילה".

אחד ההישגים של הקבוצה הוא בהשגת ייצוג המתמקד בטרנסג'נדרים ובצרכים שלהם, אומרת הגר זינגר, המתנדבת בפרויקט. "עם הקמת הפרויקט אנחנו גאים להגיד שיש סוף סוף פרויקט שמייצג אך ורק את האינטרסים של הקהילה, וביחד יש לנו גם כוח להתמודד עם קשיים, לצאת למאבקים ולשפר את החיים שלנו. אולם רק בינואר 2013, כשעידו קטרי ולילך בן דוד התחילו להציע את עו"ד לילה- סיוע משפטי טרנסי בקפה אלבי וסיוע בדיור, החלה פעילות עקבית של הפרויקט".

כיצד גיבשתם את תהליך העבודה והמיקוד של הקבוצה?

"התחלנו לשבת בימי רביעי בערב ולקבל פונות בכל נושא שבעולם ואיך "שפתחנו את הדלת" הבנו את הצורך הקהילתי הגדול במענה קשוב ואכפתי, שמבין ומרגיש ואכפת לו. הבנו שביחד אנחנו יכולות למצוא פתרונות להרבה מהצרות שהחברות בקהילה נתקלות בהן, צרות שגם אם לא קשורות ישירות תמיד מתעצמות בגלל השונות המגדרית. עם הגעת הפונים והפונות החלטנו לפתוח מחדש את גילה לקבלת פעילות ועם סיום שנת 2013 גדל הפרויקט מאוד ויש בו היום כ- 15 פעילים מרכזיים ועוד מתנדבות ופעילים המעורבים בצוותים מסוימים וכדומה", מסביר קטרי.

ב"אני מאמין" נכתב עוד ש"אנחנו בגילה מאמינות שהענקת הגנה וסיוע לחוליות החלשות בשרשרת הקהילתית תורמת גם לחזקות יותר ומסייעת ליצירת מציאות שמיטיבה עם כלל הקהילה, ומעוררת שינויים במערך החברתי המדכא את כולנו. במילים אחרות, אנחנו בגילה מסתכלות קודם כל על החברות המוחלשות בקהילה שלנו ושואלות אותן איזה חסמים עומדים בדרכן למיצוי ההזדמנויות שלהן, מה הבעיות שהן צריכות להתמודד איתן יום-יום ואלו הדברים שאנחנו שמים לנגד עניינו דבר ראשון. אנחנו מאמינות שברגע שהחיים של החברה המוחלשת בקהילה שלנו יהיו טובים יותר אז גם החיים של החברות היותר חזקות בקהילה (לדוג' מי שזכתה להשכלה ויש לה עבודה) יהיו טובים יותר".

האם אין מספיק תמיכה בארגונים קיימים? ברוב ארגוני הקהילה היום ניתן למצוא נציגים ונציגות טרנסג'נדרים, חלקם/ן בתפקידי מפתח.

"באופן טבעי ארגוני הקהילה מייצגים את האינטרסים של הרוב, סביבם ניתן גם לרכוש יותר כוח פוליטי", עונה יעל סיני, אף היא חברה בהתארגנות. "המאבקים הם רבים ופעמים רבות נושאים הקשורים לקהילה הטרנסג'נדרית נדחקים מסדר היום הציבורי. באמצעות קבוצת פעילות טרנסית יציבה וגדולה אנחנו סוף סוף יכולים לשים על השולחן גם את המאבקים שלנו כקהילה".

"אנו רצינו עמותה שבאה מתוך הקהילה ולמען הקהילה וזאת בשל העובדה שטרנסג’נדרים מבינים הכי טוב את הצרכים שלהן/ם ובנוסף אנו מאמינים כי פעולה זאת יכולה להעצים את הקהילה ולחזק גם את העושים וגם את הצריכים עזרה. הנושאים שחשובים לאישה טרנסית שאין לה מקום מגורים יציב, שמתקשה להשתלב במעגל העבודה, יש לה הוצאות גבוהות על שירותי בריאות ונתקלת ביחס עוין מצד המשפחה, הסביבה והרשויות על בסיס יום-יומי שונים באופן מהותי מאשר האינטרסים של חברים אחרים בקהילה הלהט"ב, מבחינתנו בגילה הצרות של אותה אישה הן הצרות שלנו (גם אם לא כולנו נמצאים באותו מצב) והמטרה שלנו לתת לה את אותה גישה למשאבים ולהזדמנויות שיש למי שאינו טרנסג'נדר ולא היה צריך לחיות חיים שלמים של הדרה בשל שונותו, הדרה שמתבטאת בחוסר תמיכה משפחתית, חברתית וממסדית".

אילו דברים חשובים במיוחד עבורכם? במה לדעתם ראוי להתמקד קודם?

"לקהילה הטרנסית חשוב שיתייחסו אלינו בכבוד, שתהיה לנו נגישות לניתוחים לשינוי מין ופרוצדורות אחרות להתאמת מין, שתהיה נגישות בכלל למערכת הבריאות והחינוך, שלא/נשים טרנסים יהיו משאבים כלכליים כדי להיות עצמאיים ולממש את עצמם, שמי שמפלה טרנסיות על בסיס יומי ישלם על כך מחיר כבד, אנחנו נלחמים על חופש מגדרי כדי שכולנו נוכל להיות מי שבא לנו להיות ושהקהילה שלנו תהיה חזקה ונוכחת".

ב-26/12 יערך המפגש הראשון של פרויקט גילה, במטרה לעדכן את הקהילה בפעילות, לפגוש את "השטח" ואלו שהפרויקט נולד עבורם, וכן על מנת לשמוע את דעת הקהל. על פי המארגנים "אנחנו מאמינות בשיתוף וחושבות שהקהילה יודעת הכי טוב מה הצרכים שלה, במפגש נפרט על פעילות כל צוותי העבודה שלנו ויחד עם הקהל נגבש תוכניות עבודה לשנה הקרובה ונשמע האם יש צרכים שאנחנו לא חשבנו עליהם. לאחר מכן תהיה מסיבה מצוינת והופעות שוות, הכניסה חינם ואנחנו נעזור להגיע לכל מי שנמצאת בקהילה ומתקשה כלכלית לממן את הנסיעה או צריכה מקום לישון בו לאחר מכן, העוזרים בנסיעות ובלינה הם גם מתוך הקהילה ותומכים אחד בשניה".

המפגש יתקיים כאמור ב-26 לדצמבר, בשעה 20:00 ברחוב מונטיפיורי 17 בתל-אביב. הכניסה חינם, אם כי אפשר וכדאי לתרום למפגש ולפרויקט. כמו כן, מציעה הקבוצה עזרה בהוצאות על נסיעות, המעוניינים בסיוע מסוג זה או/ו אחר, מוזמנים לפנות במסר למארגנים. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...