דגל אוגנדה. צילום: Matt Lucht, Flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

רדיפת הקהילה באוגנדה מחריפה - והעולם שותק

מצב הלהט"בים במדינה המרכז-אפריקאית הולך ומדרדר: השלטונות מפרסמים "רשימות שחורות" של חשודים בקיום יחסים הומוסקסואליים וממליצים לציבור לבצע בהם לינץ, אמצעי התקשורת משתפים פעולה עם האלימות ומוסדות הדת והכנסיה מעודדים ומובילים את גלי השנאה. כל זה על רקע מאבקים תרבותיים פנים-מדיניים ותגובת נגד למה שמכנים השמרנים "מחלות החברה המערבית". דו"ח מיוחד

לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים באוגנדה חיים במציאות בלתי-אפשרית, נרדפים על ידי השלטונות והציבור וחשופים לפגיעה תמידית ברווחתם ובחייהם. כך למשל, מפרסמת המדינה "רשימות שחורות" של הומוסקסואלים בעיתונות, בצירוף המלצה לשכנים ולמכרים לבצע לינץ' פיזי באנשים המופיעים ברשימה, לעתים בצירוף תמונתם כדי לסייע לרוצחים בזיהוי הקורבנות. 

בשנת 2009 החלו במדינה המרכז-אפריקאית בתהליכי חקיקה של חוק דרקוני המטיל עונש מוות על מעשים הומוסקסואליים מסויימים. אמנם בלחץ המדינות התורמות וארגוני זכויות האדם הבינלאומיים החוק הוקפא כעבור שנה, אבל החרב עדיין מאיימת מעל ראשי ההומוסקסואלים במדינה, והפרלמנט יכול לחדש את הדיונים בחוק בכל רגע נתון.

גם ללא החוק ההוא, החקיקה הקיימת במדינה בנוגע ללהט”בים קשה מספיק, ובגין סעיפים מסויימים בחוק ניתן להשלח למאסר עולם.

התקשורת משתפת פעולה עם הרדיפה

הזוג ברנרד רנדל ואלברט צ'פטויק חווים זאת על בשרם בימים אלה. מחשבו האישי של רנדל, אזרח בריטניה בן 65, נגנב ותמונות מסרטים אישיים בעלי אופי מיני פורסמו בצהובון מקומי. כעת בני הזוג ניצבים מול תביעה פלילית, כאשר רנדל צפוי לעונש על עד שנתיים מאסר ואילו בן זוגו המקומי צפוי להיאסר לשבע שנים.

הומוסקסואליות על כל היבטיה נתפסת במדינה האפריקנית העניה כמכה מערבית ואף כמעשה שטני, שפוגע בנפשות המקומיים, בדגש על בני נוער. מה שנתפס (לפחות בשנים האחרונות) כלגיטימי וטבעי במדינות המערב, באוגנדה רחוק מלהיות מקובל. הומוסקסואלים, לסביות, טרנסג'נדרים וביסקסואלים נתונים לאיומים ולרדיפה ללא הפסקה. צהובון מקומי הקרוי "אבנים מתגלגלות" פרסם רשימה של הומוסקסואלים באוגנדה בצירוף "המלצה חמה" לקוראים לבצע בהם לינץ' ולתלות את ה"חוטאים", והכל בטוענה של הגנה על ילדים ונוער מפני סכנה הומוסקסואלית.

הרדיפה אחר הומוסקסואליות לא מסתכמת רק בענישה על מעשים מיניים או על התנהגות מינית "בזויה". אפילו אזכורים תרבותיים של התופעה עלולים להוביל לרדיפה פלילית ולפגיעה במעורבים. הבמאי והתסריטאי הבריטי דיויד ססיל נעצר בשנה שעברה (2012) בבירה קמפלה בעוון "אי ציות לחוק" בעקבות הצגה שהועלתה בשתי תאטראות בעיר. ההצגה, נהר והר שמה, עוסקת בדיכוי להט"בים באוגנדה ומספרת את סיפורו של בעל עסק הומוסקסואל שנרצח ע"י אחד מעובדי חברתו. ההצגה נאסרה להצגה לאחר שני ערבים בלבד, וכאמור המחזאי הבריטי צפוי לבלות בכלא המקומי פרק זמן של עד שנתיים.

רבים מתייחסים לאוגנדה כאל המקום המסוכן בעולם ללהט"בים, הן בגלל החקיקה הנוקשה והן בגלל היחס האלים של התושבים והשלטונות כלפי כל מי שנחשד כהומוסקסואל במדינה, או אף כלפי מי שמסייע להומוסקסואלים ולא הומוסקסואל בעצמו.

אנשי הדת והכנסיה מובילים את ההסתה

בין המובילים בהסתה כנגד להט"בים הם אנשי הדת והכנסיה. בכנסיות רבות נערכות תפילות המוניות למיגור החטא הנורא, וכמרים בדרגות שונות מטיפים בחריפות נגד הומוסקסואליות , בין יתר החטאים שמביא איתו "המערב הרקוב". בתפילה, שנערכה בקתדרלה מרכזית במדינה לפני מספר שנים, הכומר המטיף אף הקרין סרטים המתעדים מין הומוסקסואלי ושלהב את ההמונים באמצעותם.

אגב, מקרים מהסוג של מעצרו של רנדל הבריטי, מוסיפים שמן למדורה ומאפשרים לטעון כי האירופאים והאמריקנים מגיעים לאוגנדה ומפיצים את "המחלה המערבית" בקרב המקומיים. פעילי זכויות המיעוטים המיניים במדינה מציינים כי במקרים רבים הזרים האמידים נתונים לסחיטה מצד תושבים מקומיים, פן יגלו לשלטונות כי הם הומוסקסואלים.

אוגנדה כמובן אינה המדינה היחידה באפריקה בה ההומוסקסואליות נרדפת בחומרה. ב-38 מתוך 53 מדינות אפריקה קיימת חקיקה אנטי להט"בית בדרגות חומרה שונות, וברובן ככולן רווחת אלימות קשה לכפי הקהילה. ב 5 מדינות אף נהוג עונש מוות בעוון הומוסקסואליות – תימן, סודאן, סומליה, ניגריה ומאוריטניה (לצד איראן וערב הסעודית האסיאתיות).

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...