זהויות להט"ביות במזרח התיכון. צילום: דף הפייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מזרח תיכון חדש

נועם טראוב הקים עמוד פייסבוק המרכז מידע חדשותי, תרבותי והיסטורי על זכויות להט"ב במזרח התיכון, במטרה לקדם את התקשורת בין להט"בים במדינות השונות, וכדי לעודד הידברות ופירוק מחסומים של שפה, דת ולאום. ראיון

אחד מהפרוייקטים היותר מעניינים שאנחנו עוקבים אחריהם הוא עמוד הפייסבוק Gay Middle East Identities. נועם טראוב, שמפעיל את הדף, מסקר טווח עצום של נושאים - מחדשות בנות זמננו, ועד היסטוריה ואמנות של ימי הביניים. באופן עקבי וקפדני, נועם מציף מידע על בסיס כמעט יומיומי, מקטלג אותו לאלבומים לפי נושאים ותקופות, ומקשר בין פוסטים כך שכמעט תמיד ניתן לצלול ולהעמיק למי שמתעניין.

טראוב, בן 39 המתגורר ברחובות, הקים את העמוד כדי להפיץ מידע על הנעשה במדינות המזה"ת, ללא יוצאות מן הכלל. הוא מספר שהיוזמה החלה לפני מספר חודשים, כאשר מנהל עמוד הפייסבוק Homosocial World of Men, ביקש שטאוב יעלה לדף כתבות העוסקות בענייני להט"ב במזרח התיכון, איזור מגוריו. "אחרי זמן קצר (למעשה - יום אחד) הגעתי למסקנה שיש צורך בדף שירכז באופן בלעדי את ענייני הלהט"ב במזרח התיכון - ושיכלול בתוכו את כל ארצות המזרח התיכון, בלי לנדות אף מדינה או גורם באזור, אומר טאוב, ומסביר שבחר בשם Gay Middle East Identities משום ש-LGBT זה לא מונח שגור במדינות שסביבנו.

"יש מספר ערכים שאני רוצה להעביר לחברי הקהילה בדף, הוא מסביר. "העצמה, סובלנות ושלום. בעיני, ידע הוא מכשיר להעצמה עצמית. ברגע שאדם להט"ב במזרח התיכון קורא על ההיסטוריה והתרבות הלהט"ביים באזור ולומד את מה שלא לימדו אותנו בבית הספר - שהדבר היה קיים באזורנו בכל התקופות ובכל התרבויות - זה עשוי, בצורה עמוקה, לתת לו הרבה כוח, בבחינת 'אתה לא לבד'". 


צילום מתוך דף הפייסבוק GMEI

"לגבי סובלנות - היית מצפה שאנשים להט"ביים יהיו האנשים הכי סובלניים בעולם כלפי אנשים אחרים ותרבויות אחרות, בגלל האפליה שעליהם לעבור על בשרם על רקע זהותם או העדפתם המיניות. זה אינו בהכרח כך - כנראה שאיש מאיתנו איננו חף לגמרי מחוסר סובלנות שמקורה בבורות. אחת המטרות של הדף היא להתגבר על הבורות הזו באמצעות ידע ובכך להגביר לא רק את הקבלה העצמית אלא גם גם את קבלת האחר, שבאזורנו היא עניין קריטי במיוחד", אומר טאוב.

דף הפייסבוק של טאוב עוסק במנעד מאוד רחב של נושאים וזמנים - מחירויות פרט ועד סקירת תרבות היסטורית. את ההחלטה על מה לכתוב, מה להציף ומתי, הוא מקבל לפי מספר קריטריונים. "עניינים חדשותיים הרבה פעמים דוחקים עניינים אחרים", הוא אומר, "פרט לזה אני משתדל לגוון עד כמה שאפשר, כדי שלא יהיה משעמם. אני משתדל להתמקד בענייני תרבות והיסטוריה, אשר תורמים לדעתי הן לגיבוש זהות עצמית והן לגיבוש זהות מזרח-תיכונית כללית יותר".

"אני מקווה שיותר ויותר אנשים ייכנסו לדף וייחשפו לתכנים שלו (שמסודרים לפי "אלבומים"), כי אני סבור שהוא אכן עשוי לתרום להם במשהו. והייתי רוצה שבדרכו הצנועה הוא יתרום לסובלנות באיזור".

כשהוא נשאל על התמורה שהוא מקבל, הוא מסביר שהכל נעשה לשם קידום ענייני הקהילה, והפידבק מקהל הגולשים. "בדרך כלל הפידבקים חיוביים מאד. לפעמים יש גם פידבקים שליליים, שמקורם מחוסר סובלנות. אבל מספר האנשים שעשו 'לייק' לדף רק הולך וגדל - והפידבק הכי טוב הוא שהם באים מכל ארצות המזרח התיכון, ללא יוצא מן הכלל, וכן מארצות רבות אחרות".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...