כנסת ישראל (ארכיון). צילום: איציק אדרי, ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הבית היהודי וישראל ביתנו הפילו את הצעת החוק לאיסור אפלייה על רקע נטייה מינית

מחריף המאבק בין מפלגות הקואליציה על זכויות הקהילה הגאה בחקיקה: ועדת השרים הורידה מסדר היום את הצעת החוק לאיסור אפלייה, וכן הצעת חוק להשוואת זכויות במשכנתא לזוגות חד-מיניים. כל השרים הצביעו נגד הצעת החוק לשוויון במשכנתאות, להוציא יעל גרמן שנמנעה

מחריף המאבק בוועדות השרים על חקיקה פרו-להט"בית: לאחר שהבית היהודי הסירה ברגע האחרון מסדר היום את ההצעה להשוואת זכויותיהם של הורים הומואים לאלו של הורים הטרוסקסואלים בנקודות זיכוי במס הכנסה, מגיע העימות להצעות החוק החשובות, המבקשות לאסור על אפלייה על רקע נטייה מינית.

בדיון שהתקיים היום (א') בוועדת השרים, הפילו נציגי הבית היהודי וישראל ביתנו את הצעתו של ח"כ עופר שלח (יש עתיד), שביקשה להכניס לחוק האוסר על אפלייה סעיף האוסר אפלייה על רקע מגדר או נטייה מינית. שמות השרים שהצביעו נגד: אורי אריאל, יאיר שמיר, אורי אורבך, סופה לנדבר, יצחק אהרונוביץ'. יאיר לפיד נעדר מהדיון וההצבעה.

הצעה נוספת שנדחתה על ידי שרי הקואליציה, הייתה הצעתו של דב חנין (חד"ש), שביקשה להשוות בחוק את התנאים לקבלת משכנתא עבור בין זוג מאותו המין. כל השרים הצביעו נגד, להוציא שרת הבריאות, יעל גרמן, שנמנעה.

הרקע להפלת ההצעות הוא העימות ההולך וגובר בין יש עתיד לבין הבית היהודי, שראשיה התבטאו בימים האחרונים בצורה חריפה ותוקפנית כלפי הקהילה, במספר הזדמנויות. בבית היהודי טענו בראיון ל"הארץ" כי יאיר לפיד מנסה להשתמש בקהילת הלהט"ב כ"קרדום פוליטי לחפור בו", ועל מנת לצבור תמיכה ציבורית נרחבת ולחזק את מעמדו על רקע היחלשותו בסקרים, על ידי הצעות פופוליסטיות.

חנין אמר היום בתגובה להצבעה נגד הצעת החוק שיזם: "וועדת השרים לענייני חקיקה הצביעה נגד הצעת החוק שלי לשיוויון במשכנתאות לבני ובנות זוג מאותו המין. התירוץ הפעם הוא שהנושא יכול להמשיך להיות מוסדר בנהלים ולא צריך חקיקה. תירוץ מרגיז ומקומם. במקום להתקדם להסדר שיוויוני גלוי בחוק, וועדת השרים לחקיקה בחרה לברוח מהסוגיה בגלל שיקולים קואליציוניים. סוגיות של שיוויון צריכות להיפתר בחוק ולא בנהלים מתחת לשולחן או מסביב לו. אני מתכוון להמשיך להיאבק בנושא".

מוקדם יותר השבוע, כתב ח"כ ניצן הורוביץ בתגובה להתחזקות הקולות ההומופוביים מצד חברות הקואליציה השמרניות, ש"התשובה שלנו לחשיכה של ״הבית היהודי״ ולביזיון של הימים האחרונים: חוק איסור אפליה על רקע נטיה מינית. העליתי את זה כבר בכנסת הקודמת ואעשה את זה שוב עכשיו. את מה שיגידו איילת שקד, נפתלי בנט וחבריהם אני יכול כבר לנחש. השאלה איך יגיבו שאר מרכיבי הממשלה... ח״כ עופר שלח, שותפי לראשות השדולה הגאה בכנסת, מעלה הצעת חוק דומה. אני מקווה שבמאמץ משותף זה יעבור ונוכל לרשום עוד צעד חשוב לקראת חברה מתקדמת". 

הפלת ההצעות לאיסור אפלייה ולהשוואת תנאי המשכנתא, מעידה על צעד נוסף בהקשחת העמדות של הממשלה הנוכחית כלפי קהילת הלהט"ב. למרות שהפרשה רחוקה כנראה מלהסתיים, ניכר כי לפחות לעת עתה, בשל הרכב הקואליציה וטיבם של ההסכמים הקואליציוניים המתירים למפלגות החברות בקואליציה להטיל וטו על חקיקה בנושאי דת ומדינה, נמצאות המפלגות העויינות את קהילת הלהט"ב כשידן על העליונה, ולא ניתן לקדם חקיקה פרו-להט"בית, אפילו במישורים סמליים של שוויון זכויות ואיסור אפלייה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...