"מהפכה שמבקשת לחולל שינויים גדולים יותר בענייני דת ומדינה". איילת שקד. צילום: ניצן חרמוני, ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הרפורמה במס: הבית היהודי הטילה וטו - ומשכה אותו לאחר יממה

ביום שני הודיעה סיעת הבית היהודי כי תנצל את ההסכם הקואליציוני ותפיל את הצעת החוק, שמשווה את זכויות הזיכוי במס של אבות גאים לאלו של הורים הטרוסקסואלים. לאור התגובה הציבורית הקשה, חזרה בה המפלגה מההחלטה, ומשכה את הווטו, תבקש להסיר את ההתייחסות המפורשת לזוגות חד-מיניים

סיעת הבית היהודי הודיעה ביום שני האחרון כי תטיל וטו על רפורמת נקודות זיכוי במס, ועוררה סערה ציבורית ופוליטית נרחבת. הווטו זכה לביקורת חריפה מכיוונים שונים, בראש ובראשונה משום שהוא מנצל את ההסכמים הקואליציוניים כדי לטרפד החלטה שהתקבלה באופן דמוקרטי ועל פי דעת רוב חברי הממשלה בוועדת השרים. בעקבות הביקורות, חזרה בה הסיעה מהחלטתה והערב (שלישי) הודיעה כי היא מסירה את הווטו.

כזכור, ועדת השרים לחקיקה דנה ביום ראשון בערר של שר האוצר ח"כ יאיר לפיד בדבר דחיית הצעת החוק של חברת הכנסת עדי קול (יש עתיד) שעוסקת בהפסקת אפליה של זוגות אבות חד-מיניים בתחום נקודת זיכוי במס. ועדת השרים קיבלה את הערר ברוב קולות, והחוק יזכה בתמיכת הממשלה בתהליך החקיקה, דבר המחייב את כל סיעות הקואליציה.

יוזמת החוק מיהרה לפרסם בעמוד הפייסבוק שלה כי "לראשונה, ממשלת ישראל תומכת בהצעה שמכירה בתא משפחתי גאה" והודתה לתומכיה הרבים. היא אף ציינה כי התהליך לא נגמר ויש גורמים רבים שרוצים להכשיל את המהלך.

כנראה שחברת הכנסת ידעה על מה היא מדברת. יושבת ראש סיעת הבית היהודי בכנסת, איילת שקד, הודיעה אתמול כי סיעתה מטילה וטו על תמיכת הממשלה בחקיקה, על סמך ההסכם הקואליציוני בין סיעתה לבין הליכוד ביתנו. ההסכם קובע כי לבית היהודי תהיה זכות וטו על חקיקה בנושאי דת ומדינה.

במכתב ששלחה חה"כ שקד ליו"ר הקואליציה היא ציינה כי ההסכם הקואליציוני מחייב הסכמה של הבית היהודי לחקיקה בתחום דת ומדינה, ובלא הסכמה שכזו מותר למפלגה לעצור את התהליך. בנוסף ציינה ח"כ שקד כי גם לטענתה של עדי קול לא מדובר רק בהשוואה טכנית של זכויות משפחות חד מיניות, אלא ב"מהפכה", ולדעתה של איילת שקד "זוהי הצהרה המבקשת לבצע שינויים נוספים ומהותיים יותר בענייני דת ומדינה שאינם יכולים לעבור במחי יד. שינויים שכאלו יהיו מרחקי לכת כלפי החברה הישראלית ואופייה של המדינה, ועל כן לכל שינוי קטן בנושא דרושה חשיבה מעמיקה ודיון שמטרתו להגיע להסכמות, ולא בכפיה".

לדברי דובר האגודה למען הלהט"ב וחבר הוועד המנהל, גיל קול, "עם כל הכבוד לאייטולות של הבית היהודי, מערכת המסוי של ישראל אינה קשורה לאמונה דתית, מוצא, מגדר או נטייה מינית, וגם לא למערכת הרבנית, לשירותי הדת או לכל דבר אחר שאינו אזרחי במהותו. לצערנו, סיעת הבית היהודי מחזיקה את הקואליציה והממשלה כבת ערובה לתפישות חשוכות ומפלות לפיהן יש ילדים והורים ששווים יותר וילדים והורים ששווים פחות, ושהורים להט"בים צריכים לשלם יותר מס מאשר משלמים הורים הטרוסקסואליים. אנו באגודה ובקהילת הלהט"ב מאמינים ומקווים שסיעות הקואליציה, הליכוד, יש עתיד והתנועה יבהירו למפלגת הבית היהודי שישראל אינה אירן, ולא יאפשרו לחברי המפלגה לכפות את תפיסותיהם הדתיות על מערכת המס הישראלית".

כבר במועד הטלת הווטו, היה ברור שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה בסאגת נקודות זיכוי המס ועוד ארוכה הדרך במאבק הקהילה לשוויון גם בהיבט זה. ואכן, הערב הודיעה המפלגה כאמור על הסרת ההתנגדות. כעת תובא ההצעה לקריאה טרומית בכנסת, שם היא צפויה לעבור את תהליכי האישור הדרושים ולהיכנס לתוקף בחודשים הקרובים. 

הידיעה הראשונית פורסמה במקור ב-2/12/2013 בשעה 16:20, ומתעדכנת בהתפתחויות.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...