דגל הביסקסואלים. צילום: Bi Magazine.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מחקר: ביסקסואליות אינה נתפשת כלגיטימית, גם ע"י הומואים ולסביות

מחקר מקיף שכלל למעלה מ-1,500 משיבים ומשיבות הראה כי הטרוסקסואלים והומוסקסואלים, נשים וגברים כאחד, חשים ספקות רבים לגבי עצם הלגיטימיות של נטיה מינית ביסקסואלית

הטרוסקסואלים והומוסקסואלים, נשים וגברים כאחד, חשים ספקות רבים לגבי עצם הלגיטימיות של נטיה מינית ביסקסואלית, כך קובע מחקר חדש. נתונים אלו מצטרפים למחקר אחר שפורסם לפני כחודש, וגילה שעבור נערים ונערות ביסקסואלים העתיד עשוי להיות קודר - ותסמיני הדיכאון ממשיכים גם אחרי שנות הנעורים, עמוק אל תוך תקופת הבגרות.

את המחקר, שפורסם השבוע בכנס השנתי ה-14 של אגודת הרפואה הציבורית האמריקאית בבוסטון, ניהל ד"ר מאקי פרידמן מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת פיטסבורג. בהודעה לעיתונות נמסר כי המחקר חושף גילויים מרעישים על "דעות קדומות, סטיגמות ואפליה" איתן מתמודדת הקהילה הביסקסואלית.

כהכנה למחקר העבירו החוקרים סקר בין מאות סטודנטים, בו הם התבקשו לציין מילים שצצות במוחם בהקשר של ביסקסואליות - כגון "מבולבל", "שונה", או "מתנסה". בהסתמך על תוצאות הסקר, ניסחו החוקרים שאלון של 33 שאלות על ביסקסואליות, אותו הריצו על דגימה אינטרנטית של כ-1,500 משיבים ומשיבות מעל גיל 18.

עד מהרה גילו החוקרים כי בקרב גברים סטרייטים, האמונה ש"ביסקסואליות אינה נטיה מינית אמיתית" נפוצה פי 3 מאשר שאר האוכלוסיה. עם זאת, ספקות דומים נמצאו גם בקרב נשים סטרייטיות, הומואים ולסביות. אמונה זו עשויה לעורר תחושות של ניכור והדרה אצל ביסקסואלים, תחושות שהוכחו בעבר כגורמים מרכזיים להעלאת הסיכון לבעיות רפואיות של ממש אצל ביסקסואלים: שימוש מוגבר בסמים, דיכאון, וכן שכיחות גבוהה יותר של מין לא מוגן. הן עשויות גם להוביל לירידה בשיעורי הגילוי והטיפול ב-HIV.

המחקר גילה יחס שלילי כללי כלפי ביסקסואלים וביסקסואליות. קרוב ל-15% מהנשאלים סבורים כי ביסקסואליות אינה נטיה מינית לגיטימית. עם זאת, נמצא כי הגישה השלילית והדעות הקדומות נמוכות יותר בקרב נשים, אנשים לבנים, ואנשים המגדירים עצמם כלסביות, הומואים, או ביסקסואלים.

יש לציין כי אפילו אנשים המגדירים את עצמם כביסקסואלים - הגיבו בצורה שלילית, אם כי משמעותית פחות מאשר לסביות והומואים. ממצא זה מצביע על כך שאפילו בתוך הקהילה הגאה, ביסקסואלים מתמודדים עם סטיגמה עמוקה ומושרשת. בנוסף, מגלה המחקר כי גברים ביסקסואלים סובלים מסטיגמה קשה יותר מאשר נשים ביסקסואליות.

ד"ר פרידמן מסביר כי כאשר ביסקסואל מבין שחבריו אינם מכירים כלל בקיומה של נטייתו המינית, הוא עשוי לחוש מבודד חברתית, ושהוא אינו מסוגל לשוחח באופן גלוי עם חבריו הקרובים, משפחתו, או חבריו לספסל הלימודים.

הוא הוסיף כי "הנתונים שאספנו עשויים לסייע מאד במלחמה נגד סטיגמה והדרה של ביסקסואלים, משום שהם מסבירים מדוע ביסקסואלים עשויים לחוש צורך לשמור את נטייתם המינית בסוד, ובכך לעודד תופעות כמו דיכאון ובעיות רפואיות אחרות".

תרגום: דלד דותן

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...