משה אבוטבול, ראש עיריית בית שמש. צילום: עמיחי ‏עמיחי, ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

בית שמש: אגודת הלהט"ב נגד הפעילים הגאים

נציגי האגודה הגיעו להסכמות עם ראש עיריית בית שמש, ומיהרו לדווח על ביטול הפגנת הלהט"ב בניגוד לעמדת פעילי הקהילה בעיר. המארגנים זועמים: "האגודה עשתה ספין מכוער על הגב שלנו. ההפגנה מתקיימת הערב כרגיל, ואנו קוראים לחברי הקהילה להפגין בעד דמוקרטיה, בעד צדק, נגד התבטאויות חשוכות וגזעניות. ההבטחות של אבוטבול הן מס שפתיים - לא ניתן להפוך את בית שמש לטהרן". באגודה מסבירים: "ראש העיר הוא לא הכיר את המושג בו השתמשו בראיון ("גייז") וכלל לא קישר את המילה עם קהילת הלהט"ב"

של מי המאבק הזה? בהנהגה הארצית של האגודה טוענים שהגיעו להסכמות עם ראש עיריית בית שמש, ושהשתתפות קהילת הלהט"ב בהפגנה המתוכננת להערב (חמישי) בוטלה. לעומת זאת, מארגני ההפגנה זועמים על מה שהם מכנים "ספין מכוער" שעשתה האגודה, וקוראים לקהילה להתגייס ולהצביע ברגליים: "לא ניתן להפוך את בית שמש לטהרן, ואת ישראל לאירן".

אמש נפגש ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, עם נציגי האגודה והגיע עמם למספר הסכמות בנוגע לשילוב תכנים הנוגעים ללהט"בים במוסדות העירייה השונים. זאת, בעקבות גל המחאה הציבורית שגרמו התבטאויותיו של אבוטבול, שאמר מוקדם יותר השבוע בראיון לערוץ 10, ש"אין לנו דברים כאלה [הומואים]. ברוך השם העיר הזו קדושה וטהורה - יש משרד הבריאות שהוא יטפל בהם". מי שעוד התייחס לעניין היה הרב יצחק הגר המתגורר בעיר. "זו בעיה פסיכולוגית שיש לה טיפול. אצלנו בקהילה זה מטופל כמו שצריך".

אגודת הלהט"ב פרסמה הודעה לעיתונות ובה רשמה ש"בעקבות ההסכמות ביטלו ארגוני הקהילה את השתתפותם בהפגנה שמתוכננת להיום בערב". הדבר עורר כעס בקרב מארגני ההפגנה, שציינו כי האירוע מתקיים כמתוכנן, בשעה 19:30 ברחבת קניון נעימי בעיר. "ההפגנה מתקיימת ובגדול. אמנם יצאו פירסומים על הסכם בין שי דויטש יו"ר האגודה לבין משה אבוטבול, לפיו ראש עיריית בית שמש יקיים ימי עיון בבית שמש בנושא הקהילה הלהט"בית, אבל אנחנו, תושבי בית שמש יודעים שמדובר בראש עיר חשוך וגזען הנשלט על ידי רבנים קיצוניים שרק מתוך חרדתו למוניטין שלו ורק מתוך לחץ מהגעת כל אנשי הקהילה הגאה לבית שמש, הפריח הבטחות סרק באויר", מסר אחד המארגנים.

"ההפגנה הערב מתקיימת במלוא עוזה, ואנו קוראים לחברי הקהילה להפגין בעד דמוקרטיה, בעד צדק, נגד התבטאויות חשוכות וגזעניות. אנחנו לא ניתן שבית שמש תהפוך לעיר חשוכה וכל מי שלא מגיע להפגנה הערב רק שם עוד לבנה בהפיכתה של בית שמש לטהרן ובהמשך הפיכתה של על מדינת ישראל לאירן. אל תנטשו את המאבק, ואל תתייחסו לספין המכוער שעשתה האגודה על הגב שלנו, ובואו להפגין עבור הקהילה הגאה בעיר". 

שגב אפריאט, שמוביל עם חבריו מבחינה מקומית את המאבק הלהט"בי בראש עיריית בית שמש, אמר כי "באישון לילה הגיעה "האגודה" להסכמות עם משה אבוטבול. לאגודה יש רצון טוב - אבל מצידו של משה אבוטבול - אנחנו, קהילת הלהט"ב בבית שמש רואים בזה מס שפתיים. אנחנו לא ניתן למשה אבוטבול סיכוי רק שלא נפגין".

אפריאט הוסיף ואמר ש"אתם לחלוטין מגיעים היום - ואתם צריכים עכשיו שבעתיים לוודא שחברים שלכם מגיעים. כל הלהט"ב מרחבי הארץ שהבטיחו לבוא - יגיעו. ההפגנה מתקיימת, ושלא תהיה טעות. אין קשר בין הסיכום שהאגודה, שרצונה הוא טוב למען הקהילה - הגיעה אליו עם ראש העיר, לבין הצורך שלנו להראות למשה אבוטבול שאנחנו כאן. חלקכם לא בארון - אבל חלק גדול כן בארון. ובשבילם אתם עושים את זה, שלא יחיו בפחד, שיהיה להם מקום, שיהיה להם בית ושיש להם מענה. אני סומך על כל אחד ואחת מכם שהוא מגיע. אני סומך על כל אחד ואחת מכם שאתם תהיו שם. דגלים - לבוש הולם (אנחנו בניגוד לחרדים מכבדים את העיר) ובלי שלטי נאצה. בואו - ותשמיעו מסר בוגר, אחראי, ברור וחזק. אנחנו כאן, ואנחנו לא הולכים לשום מקום. בית שמש - זה הבית שלנו".

באגודה מתעקשים: לא תהיה נוכחות גאה בהפגנה

לעומת זאת, מהאגודה נמסר ש"בפגישה בין האגודה למען הלהט"ב וראש העיר, יושרו ההדורים בין הצדדים והושגו הסכמות להכנסת פעילות ארגוני קהילת הלהט"ב לעיר. זאת, על מנת לספק שירותי תמיכה ללהט"ב ולצמצם את הבורות הקיימת בתחום. כל זאת בעקבות התבטאות אבוטבול בראיון טלוויזיוני שנתפשה כהסתה נגד קהילת הומואים ולסביות, בעוד שלדברי ראש העיר הוא לא הכיר את המושג בו השתמשו בראיון ("גייז") וכלל לא קישר את המילה עם קהילת הלהט"ב".

לדברי ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, "הטעות בדברי נבעה מחוסר היכרות עם הנושא והמונח באנגלית בו השתמשו. כמובן שלא היה בכוונתי לדבר סרה באוכלוסייה זו או אחרת, ובכוונתי, כפי שעשיתי עד כה, להיות ראש עיר של כל תושבי העיר ולקדם כבוד הדדי וסובלנות. הודות למקרה זה ופגישתנו עם נציגי קהילת הלהט"ב, השכלתי להבין שעל מנת למנוע מקרים דומים בעתיד חשוב שגם אנשי המקצוע בעיר יכירו את הקהילה הלהט"בית ויבינו את הצרכים שלה. וזו הסיבה שפעלתי לשם השגת הסכמות אלו".

בין הסיכומים שהושגו מול העירייה נקבע קיומו של יום עיון מיוחד לעובדי אגפי הרווחה והחינוך בתחום הלהט"ב שיועבר על ידי חוש"ן (מרכז החינוך של קהילת הלהט"ב בישראל); זאת, בנוסף לפאנל של ארגוני הקהילה שיציג בפני עובדי העירייה את מכלול השירותים שהם מספקים. כמו כן, הוסכם שהעירייה תקצה תקציב עבור עובד סוציאלי מטעם האגודה שיפעל בעיר לשם סיוע ותמיכה לתושבים הלהט"בים במקום.

בתמונה: הודעת ה"ביטול" שפרסמה אגודת הלהט"ב בדף הפייסבוק שלה, ועוררה את זעם מארגני ההפגנה בבית שמש.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...