שחר בן-פורת. 
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

הגיע הזמן לכתוב על אהבה

לדבר על רוחניות בלי לדבר על אהבה זה כמו לדבר על אוויר בלי לדבר על חמצן. למרות זאת, רק בטור השישי אני מרגיש שהגיע הזמן לרדת לשורש המילה הזו. חמקמקה ככל שתהיה, אהבה חובקת הכל היא דבר שכן אפשר להסביר

אחד הדברים הכי רומנטיים שנהוג לומר על אהבה הוא שאי אפשר להסביר אותה, לתמצת אותה, למלל אותה. כך משאירים אהבה כדבר מסתורי וחמקמק, כזה שכולנו שואפים אליו אבל לא ממש יודעים מה בעצם זה אומר.

זו עבורי אחת המניפולציות הגדולות ביותר שאנו עושים לעצמנו, כזו המרחיקה אותנו מהבנה חשובה של המהות של החיים ומשפיעה לרעה על כל מערכות היחסים שלנו. לשמחתי, אנו חיים בעידן בו הרבה אמיתות נסתרות לובשות בשר ודם, וכך גם את המילה אהבה אפשר סוף סוף לפרק למרכיביה.

נעים בין פחד לאהבה

לפני שנרד לפרטים הקטנים בואו נתייחס לתמונה הרחבה של המציאות. כלומר, ליקום בו אנו חיים, המורכב משתי אנרגיות: פחד ואהבה. הראשונה היא אשליה שהפכה למציאות, שכחה עמוקה של האמת כפי שהיא. השניה היא אמת, אנרגיה המניעה את הכל, המהווה את הכל, היוצרת חיים ומסיימת אותם, המרכיבה את החלקיקים הקטנים ביותר ביקום אדיר הממדים הזה. 

בעולמנו האנושי אפשר לראות בבירור את הקיום של שתי האנרגיות הללו על מגוון הרגשות וההתנהגויות שהן יוצרות. פחד יוצר כעס המוביל לאלימות, לדוגמא; אהבה יוצרת עדינות המובילה להקשבה, לדוגמא. כולנו נעים על המטוטלת הפנימית בין פחד לאהבה, מבטאים במודע ושלא במודע פעם את האנרגיה הזו ופעם את זו.

מהותו של מסע רוחני – ויש האומרים שמהות החיים בכללם – היא לעבור מפחד לאהבה. כלומר, לרפא ולנקות מעצמנו את הפחד על הרגשות וההתנהגויות שהוא יוצר, לטובת חיים מבוססי אהבה לעצמי ולאחרים.

מכאן חשוב שנבין מה זו בכלל אהבה ומה זה אומר לחיות חיים המבוססים על אהבה. למרות שהמילה נתפסת כמסתורית, אפשר לתת בה תוכן ומילים.

אהבה היא שיתוף פעולה

אהבה במהותה היא כזו: נותנת יד, תומכת, מסייעת, מפיחה חיים ותקווה. זהו המאפיין הראשון והברור מכולם עבורי כאשר אני חושב על אהבה. כאשר אני אוהב מישהו, אני רוצה להיות בשבילו, לעשות בשבילו. אני נענה לבקשות שלו, לרצונות שלו, חושב כיצד לעשות לו את החיים טובים יותר.

איני מתכוון רק לאהבה רומנטית, אם כי בזו הרגש הזה בולט יותר. זה נכון בחברויות, ביחסים עם בני משפחה וביחסים עם עצמי, כמובן, הבסיס לכל מערכות היחסים בחיי. כאשר אני אוהב, אני יוצר שיתוף פעולה.

כאן חשוב לי לומר מילה על אתגר שרבים מתמודדים איתו: האם לעשות למען אחר משהו שאני לא רוצה. התשובה, במרבית המקרים, תהיה לא. האהבה צריכה להיות קודם כל לעצמי ומהמקום הזה, אם אני לא מעוניין לעשות דבר מה, חשוב לשתף עם זה פעולה. לרצות אחרים אין פירושו אהבה.

אהבה היא הרבה דברים

מתוך המאפיין המהותי הזה אפשר להבין את שאר משמעויותיה של אהבה. הקשבה היא אחד מהם; הקשבה אמיתית המאפשרת לאדם השני לבטא את עצמו – ולעצמי. 

אהבה היא כבוד לצרכים שלי ושל אחרים, לתשוקות ולחלומות. אהבה היא עדינות לעצמי ברגעים הקשים והחלשים, ולאחרים. אהבה היא בטחון ללכת אחר האמת שלי, לא משנה מה היא, ולאפשר לאחרים הליכה בטוחה בדרכם.

אהבה היא חוויה שאנו מתגעגעים אליה אך היא הרבה מעבר לחיבוק ונשיקה. אהבה היא המהות שאנו מנסים לחזור אליה. מתוך הבנה של מהות האהבה אפשר ליצור מחדש את ההשראה לאופן בו אנו רוצים לחיות את חיינו, עם עצמנו ועם אחרים.

הכותב הוא מתקשר של טוהר ומנחה סדנאות חופש להרגיש

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...