עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

טיפול חירום לאחר חשד להדבקה ב-HIV

קיימתם יחסי מין, ואחרי שגמרתם גיליתם שהקונדום נקרע. מה אפשר לעשות? האם אפשר לעבור בדיקה מהירה ל-HIV? ואיך מונעים את הסיכון להידבק בנגיף?

מי שעבר את החוויה הטראומטית, יודע שמדובר בסיוט של ממש. קיימתם יחסי מין, נהניתם, גמרתם, ופתאום כשהאקטיבי יצא החוצה גיליתם שהקונדום נקרע. מה אפשר לעשות? האם אפשר לעבור בדיקה מהירה ל-HIV? ואיך מונעים את הסיכון להידבק בנגיף?

כיום קיימים מספר טיפולים ניסיוניים, שיעילותם אינה מוכחת ב-100%, שמפחיתים את הסיכוי להדבקות ב-HIV לאחר חשיפה לנגיף. מרבית המחקרים בנושא הצטברו מבחינת עובדים במערכת הבריאות, שנחשפו (בדרך כלל בדקירת מחט), לנוזלי גוף של נשאי HIV.

כמובן שקיימים הבדלים מהותיים בין הדבקה בהקשר של דקירת מחט נגועה בדם של נשא, לבין הסיכוי להדבקה לאחר קיום יחסי-מין לא-מוגנים. במרבית המקרים, ובפרט בקיום יחסי מין מזדמנים, אי אפשר לדעת אם הפרטנר נשא או לא, הפניה לגורם רפואי מתעכבת, ובנוסף קיים העניין המשפטי לגבי מחויבותה של מערכת הבריאות הישראלית לטפל במקרים אלו.

מה הסיכוי שנדבקתי?
במחקרים שונים שנעשו על עובדי מערכת-בריאות שנחשפו לדם או נוזלי גוף אחרים של נשאי HIV עולה כי הסיכוי להדבקה נמוך יחסית, אך קיים. הסיכוי עומד על כ-0.33% בממוצע, נמוך בהרבה בהשוואה להדבקה בהפטיטיס B או C.

גם כיום לא ברור מהו הסיכוי להדבקה ב-HIV לאחר חשיפה חד-פעמית לנוזלי גוף של נשא, ובפרט בקיום יחסי מין לא מוגנים או במקרה שהקונדום נקרע, יצא מהמקום או שהיה מגע בין ריריות לנוזל הזרע. זאת עקב היעדר מחקרים אמינים בתחום, כמו גם חוסר היכולת לכמת את באופן מדוייק את מקרי ההדבקה, ולהתייחס אליהם בצורה מדעית.

הסיכוי להדבקה עולה במקרים הבאים: דקירה/פציעה עמוקה, המחט הייתה מזוהמת באופן נראה לעין על-ידי הדם של הנשא, המחט הייתה בעורק או בוריד של הנשא, הנשא מת עד כחודשיים לאחר המקרה. כל מצב כזה מעלה את הסיכוי להדבקה פי 5 ואף יותר.

טיפול שלאחר חשיפה - PEP
קיים כיום טיפול תרופתי שלאחר החשיפה, וקרוי PEP - Post Exposure Prophylaxis . ההתייחסות אליו היא כאל טיפול חירום מונע, אך יש להיזהר מאוד מלהגדירו כ"טיפול מונע" מושלם. הוא משמש אך ורק במקרי חירום, ויעילותו אינה ברורה ולא הוכחה מדעית עדיין.

ה-PEP הוא טיפול אנטי-נגיפי הניתן עד כשבוע לאחר החשיפה לנוזלי גוף של נשא HIV, או אדם הנמצא בדרגת סיכון גבוהה להיות נשא. חברי הקהילה ההומוסקסואלית, לצורך העניין, נחשבים למי שנמצאים בדרגת סיכון גבוהה.

הטיפול יעיל יותר ככל שהוא ניתן מהר יותר. תקופת הזמן האידיאלית לטיפול מרגע החשיפה האפשרית לנגיף ועד תחילת הטיפול היא עד שעתיים, אך הטיפול יעיל מאוד גם במהלך 72 השעות הראשונות לאחר החשיפה. הטיפול ניתן עד כשבוע לאחר החשיפה, כשיעילותו פוחתת, כנראה, ככל שעובר הזמן. הטיפול אינו ניתן אם עברו שבעה ימים, או יותר, מרגע החשיפה.

מי זכאי לקבל את הטיפול וכיצד מקבלים אותו
כדי לקבל את הטיפול שלאחר חשיפה אפשרית ל-HIV, יש לבצע "הערכת סיכון" - risk assessment באופן מהיר. במיוחד יש לברר האם נדקרתם או קיימתם יחסי-מין עם נשא ידוע. חשוב לזכור, כי אין בכך בכדי לעכב את תחילת הטיפול המונע, שאינו קשור לתהליך הבירור.

PEP יינתן במיוחד לאחר קיום יחסי-מין לא מוגנים עם נשא, או עם אדם בסיכון גבוה להיות נשא. כאמור, הומוסקסואלים מוגדרים בקבוצה זו, יחד עם ביסקסואלים, מקבלי עירויי דם, חולי המופיליה, אנשים העוסקים בזנות, פרטנר שיש לו פרטנרים מיניים רבים, ועוד.

אם נדקרתם או השתמשתם במחט משותפת ללא חיטוי - יש לחטא במהירות האפשרית את המקום על-ידי אלכוהול. שטיפה על-ידי מים וסבון אינה יעילה.

מה כולל ה-PEP וכיצד זה עובד
PEP כולל בדרך-כלל שילוב של שתי תרופות אנטי-נגיפיות הניתנות דרך הפה לתקופה של עד ארבעה שבועות. יש להדגיש כי הטיפול אינו יעיל ב 100%, וכי לתרופות הללו תופעות לוואי אפשריות רבות, לכן הטיפול המונע אינו מהווה תחליף להרגלים של מין מוגן. בנוסף, הטיפול אינו מונע הדבקה במחלות מין אחרות.

עיקר תופעות הלוואי קשורות ב-ZDV וכוללות בחילות, עייפות, הקאות, כאבי-ראש, ושלשול. במקרה של תופעות-לוואי קשות מ-ZDV, מחליפים אותו בתחליף רפואי מתאים. אם מתעורר חשש כי נדבקתם מחולה או נשא HIV שמקבל אחת מהתרופות הללו במסגרת הטיפול נגד הנגיף, יתכן שהנגיף עמיד בפניהן. במקרה זה, יש להחליף את הטיפול בטיפול חלופי.

בדיקות רפואיות נוספות
חשוב לערוך בדיקות לאבחון איידס ו-HIV, ולהימצא תחת מעקב רפואי. בכל חשד להדבקה, יש לבצע בדיקות סקר נוגדנים ל-HIV מיד, בדיקה נוספת לאחר שישה שבועות, ובדיקה שלישית לאחר שישה חודשים. במקומות שבהם קיימים המבחנים המהירים (rapid tests) - יש עדיפות לבצעם.

יש לזכור שבקיום יחסי-מין לא מוגנים ניתן להידבק גם במחלות מין אחרות, ויש להיבדק כדי לשלול הדבקה בהן. אם נדקרת ממחט, קיים סיכוי גבוה להדבקה בהפטיטיס, ויש לשקול טיפול מונע כנגד נגיפים אלה.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...