עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

מחלות מין אצל לסביות

בניגוד לדעה הרווחת מחלות מין עלולת לעבור גם במקרה של יחסי מין בין נשים. המדריך הבא יסביר לכן על המחלות המועברות במין, וכיצד להתגונן מפניהן

הדעה הרווחת גורסת כי נשים לסביות אינן חשופות למחלות המועברות במין, אלא במקרים חריגים מאוד. תפיסה זו מוטעית, ואף מסוכנת - נשים לסביות חשופות למחלות מין כמו כל אישה אחרת, ולמרות שהסיכוי להיבדק במגע לסבי נמוך יותר, עדיין קיימת אפשרות ממשית להדבקה במחלות מין.

חשוב לציין כי נשים ביסקסואליות המקיימות יחסי-מין עם גברים ונשים גם יחד, חשופות יותר להדבקה במחלות מין שונות, במקרה של מין לא בטוח.

כיני ערווה
כיני ערווה יכולות לעבור מאישה לאישה באמצעות חיכוך, תוך כדי מגע מיני או התגפפות. לעתים ניתן להידבק בה גם בשימוש במגבות, סדינים ובגדים משותפים, שבאו במגע עם הכינים ובעיקר עם ביצי הכינים. כאמור, הכינים עוברות בכל סוג של מגע גופני הדוק, וגם כשלא מדובר במגע מיני. בעת קיום יחסי מין אוראליים, יכולות הכינים לעבור מהערווה ולהתמקם בריסים, גבות ושיער הפנים (בגברים), כך גם ברימינג. ביחסי מין אנאליים יכולות הכינים והביצים לעבור לשיערות הערווה, הישבן והגוף.

HIV ואיידס
בניגוד לדעה הרווחת, נגיף ה-HIV יכול לעבור במגע מיני בין שתי נשים וישנן נשים שנדבקו בנגיף כתוצאה מקיום יחסי מין עם נשים אחרות. הנגיף נמצא בנוזלים המופרשים מהנרתיק, ומסוגל לעבור במגע בין ריריות ורקמות, וכן מקיום מין אוראלי, במידה וקיימים פצעים פתוחים בפה (אפילו פצעים זעירים שלא ניתן לחוש בהם). שימוש בצעצועי מין משותפים מבלי לחטא אותם, מהווה אף הוא דרך להעברת נגיף ה-HIV.

כלמידיה
החיידק הגורם למחלת הכלמידיה נמצא בעיקר בנוזל הזרע של הגבר, בהפרשות הפות, ובריריות של הפין ופי הטבעת. לכן, ניתן להידבק בכלמידיה על-ידי מגע מיני בלתי-מוגן (חדירה ויחסי מין אנאליים) בין גבר לאישה - אצל נשים בי-סקסואליות או לסביות שקיימו מגע מיני עם גברים. ניתן להידבק גם על-ידי צעצועי מין שלא חוטאו. לא ניתן להידבק בכלמידיה במגע אוראלי.

זיבה
מין אוראלי: החיידק הגורם לזיבה נמצא בהפרשות הנרתיק, ולכן ניתן להידבק בו בעת קיום יחסי מין אוראליים בין נשים.
רימינג (ליקוק פי הטבעת) יכול אף הוא לסייע להעברת החיידק, במידה והוא נמצא בפי הטבעת ובחלחולת.
אביזרי מין: שימוש באביזרי מין משותפים, ללא ניקוי וחיטוי של אביזרי המין לפני העברתם מאישה אחת לאחרת, יכול לגרום להדבקות בזיבה.
הזיבה יכולה לעבור גם בדרכי הדבקה עקיפות - דוגמת שימוש במגבות, כלי מיטה ובגדים של אנשים הנושאים את המחלה, ובעיקר בתקופת ההתפרצות שלה ומגע עם הפרשות מוגלתיות או נוזלים המכילים את החיידק. דרך נוספת להעברת החיידק היא בין האם לעובר, בתקופת ההריון, בעת הלידה או לאחריה.

הרפס גניטלי
הדבקה בנגיף ההרפס תתכן על-ידי כל סוג של מגע של הריריות עם אדם המפריש את הנגיף בצורה פעילה. ניתן להידבק על-ידי מין אוראלי, מין אנאלי, שימוש בצעצועי מין שלא עברו חיטוי, רימינג, ולמעשה על-ידי כל צורה של מגע הדוק בין ריריות לנוזל גוף כלשהו של אדם המפריש את הנגיף, כולל רוק (בנשיקה).

כמובן שאם ישנם נגעים פעילים על העור הסיכוי להדבקה גבוה במיוחד, אך ישנם אנשים רבים שנדבקו בעבר בנגיף וממשיכים להפריש את הנגיף בנוזלי הגוף ללא סימני זיהום נראים לעין.

עגבת - סיפיליס
העגבת מועברת בכל סוג של מגע מיני: מין אוראלי, מין אנאלי, רימינג, שימוש בצעצועי מין, ולעתים גם על-ידי רוק. ההדבקה נעשית על-ידי החיידקים הנמצאים בנגעים העוריים המאפיינים את השלב הראשוני והשניוני של המחלה. השלב השלישוני של המחלה אינו מדבק. חשוב לציין כי אדם שחלה בעבר בעגבת, טופל והבריא, איננו מחוסן מפניה ועלול להידבק שוב במחלה.

מין אוראלי: החיידק הגורם לעגבת נמצא בהפרשות הנרתיק, ולכן ניתן להידבק בו בעת קיום יחסי מין אוראליים בין נשים.
רימינג (ליקוק פי הטבעת) יכול אף הוא לסייע להעברת החיידק, במידה והוא נמצא בפי הטבעת ובחלחולת.
אביזרי מין: שימוש באביזרי מין משותפים, ללא ניקוי וחיטוי של אביזרי המין לפני העברתם מאישה אחת לאחרת, יכול לגרום להדבקות בעגבת.
מגע: ניתן להידבק ממגע בנגעים העוריים של המחלה.

מחלת הנשיקה
הנגיף הגורם למחלת הנשיקה נמצא בתוך הפרשות הרוק. עיקר ההדבקה היא על-ידי מגע רוק אינטימי וקרוב (בדרך-כלל על-ידי נשיקה, מכאן שם המחלה). רוב החולים נדבקים מאנשים המפרישים את הנגיף ברוק אך אינם מראים את סימני המחלה (נשאים ללא סימפטומים).

הפטיטיס B ו-C: דלקת נגיפית של הכבד
שני הנגיפים הגורמים להפטיטיס, HBV ו-HCV מצויים בנוזלי הגוף השונים: דם, זרע, רוק, הפרשות הנרתיק ועוד. אולם, נמצא כי הכמות הנמצאת ברוק היא קטנה מדי כדי לגרום להדבקה. ניתן להידבק בנגיפים אלה על-ידי קיום יחסי מין בלתי-מוגנים: יחסי מין אנאליים לא מוגנים, מין אוראלי לא מוגן, ועל-ידי שימוש בצעצועי מין לא מחוטאים. ההדבקה תתכן גם ברחם או במהלך הלידה. באיזורים בהם נגיפים אלו (במיוחד HBV) שכיחים, כמו באפריקה, 10% מהאנשים שנדבקו בנגיפים הללו נדבקו בהם כבר ברחם אימם, או במהלך הלידה.

כללי המין הבטוח ללסביות
מחלות המין לא אמורות למנוע מכן חיי מין מהנים ומגוונים. בין אם אתן אוהבות סקס עם שותפות רבות ומזדמנות, ובין אם אתן מעדיפות לקיים יחסי מין עם כמה בנות קבועות - חשוב שתקפידו על כללי המין הבטוח, אם אין לכן בת זוג קבועה שעליה אתן סומכות. חשוב לזכור שעם שמירה על הכללים הבאים, כל הפעולות המיניות נחשבות לבטוחות, כך שאין צורך שתמנעו מעצמכן דברים נעימים ומענגים.

נשיקות - פצעים, כיבים או חתכים בלשון או בחלל הפה עלולים להיות אמצעי להעברת מחוללי מחלות הנמצאים ברוק או בדם. ההמלצה השכיחה היא שלא לצחצח שיניים ולא להשתמש בחוט דנטלי כשעתיים לפני המגע, על מנת להקטין את הסיכון להעברת המחלה. מומלץ גם שלא להתנשק לאחר טיפולי שיניים וחניכיים, דוגמת הסרת אבן, סתימות או עקירות. מחלת הנשיקה ומחלות אחרות מועברות בקלות גם ברוק.

פצעים וכיבים בעור - מחלות מסוימות עוברות באמצעות מגע עם פצעים מודלקים או כיבים בעור. זיהומים כמו הרפס, עגבת ועוד עוברים בקלות במגע עם פצעים וכיבים. חיכוך של עור בעור במקרה של נגעים עוריים פעילים, עשוי להיות מסוכן. במקרה ואין כיבים על פני העור, והוא אינו פצוע או מודלק, לרוב אין סכנה.

החדרת אצבעות - לנרתיק ופי הטבעת עשויה להיות מסוכנת, במקרה של פצעים או חתכים בפי הטבעת, באיבר המין או בידיים. בנוסף, היגיינה לקויה מגבירה את הסיכון לבעיות רפואיות אחרות והעברת זיהומים עוריים אחרים, ולא בהכרח רק בשל מחלות המועברות המין. עם פרטנרית שאינה קבועה, השתמשי תמיד בכפפות לייטקס המתאימות לכך, בעת החדרת אצבעות.

אביזרי מין - יש לרחוץ את אביזרי המין באופן יסודי במים וסבון לפני ההעברה בין בנות הזוג. לעתים, יש לחטא את אביזרי המין באמצעות אלכוהול, אך חשוב להקפיד ולשטוף אותו היטב גם במים לאחר מכן, כדי למנוע כוויות במגע עם הכוהל. ניתן גם להשתמש בקונדום ולהחליפו בין בנות הזג.

מין אוראלי - שאינו מוגן, כרוך בסכנת הדבקות במחלות מין שונות. במקרה של מחלת מין פעילה (לדוגמה, זיבה), ניתן להידבק דרך הפרשות הנרתיק. נמצאו מקרים בהם נשים נדבקו בנגיף ה-HIV כתוצאה מקיום יחסי מין אוראליים עם נשאית, משום שהנגיף נמצא בכמות גדולה, יחסית, בהפרשות הנרתיק. במקרה של חתכים זעירים בפה, תיתכן הדבקה. בעת קיום יחסי מין אוראליים עם בת זוג חדשה, יש להשתמש באמצעי חיץ המפריד בין פיך להפרשות הנרתיק. לרוב, משתמשות נשים לסביות המודעות לסכנות שבקיום יחסי מין אוראליים בלתי-מוגנים, בקונדום גזור לפיסה מרובעת.

רימינג - ליקוק פי הטבעת נחשב לפעולה מסוכנת מבחינת החשיפה למחלות מין וזיהומים שונים, ובפרט של צהבת זיהומית. תמיד יש להשתמש באמצעי חיץ בין הפה לפי הטבעת, כדי למנוע העברת מחלות וזיהומים. הדבר נכון גם בשימוש עם פרטנרית קבועה, מחשש לזיהומים אחרים של חלל הפה והגרון.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...