משה אבוטבול, ראש עיריית בית שמש. צילום: עמיחי ‏עמיחי, ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"לא נפקיר את בית שמש לשנאה"

ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, נשאל על הומואים בעיר, אמר ש"אין לנו דברים כאלה, שמשרד הבריאות יטפל בהם" ועורר סערה נרחבת. האגודה הגישה תלונה במשטרה וקבוצת פעילים מארגנת הפגנה ביום חמישי הקרוב, בשיתוף פעולה נדיר ומבורך בין הקהילה להתארגנויות דמוקרטיות אחרות בארץ. פעילים מקומיים: "זה יעזור למאבק נגד הכפייה בעיר. היום זה בית שמש, ומחר זאת יכולה להיות כל עיר בישראל"

בחמישי הקרוב יצאו אוטובוסים מתל אביב וירושלים לכיוון בית שמש, שם הם יפגשו באקטיביסטים/יות מקומיות וביחד יצעקו: בית שמש גאה בדמוקרטיה, בסובלנות ובשוויון. על אפו ועל חמתו של ראש העיר. אבל איך הכל התחיל?

בראיון לערוץ 10, כאשר נשאל ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, יקירו של אריה דרעי, לגביי יחסו לקהילת הלהט"ב בעיר, הצהיר "אין לנו דברים כאלה. ברוך השם העיר הזו קדושה וטהורה - יש משרד הבריאות שהוא יטפל בהם". התגובה שלו הזכירה לרבים את מה שאמר לפני מספר שנים נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד, כשטען כי אין באירן הומוסקסואלים וכי הנושא ההומוסקסואלי כלל אינו קיים במדינה.

מי שעוד התייחס לעניין היה הרב יצחק הגר המתגורר בעיר. "זו בעיה פסיכולוגית שיש לה טיפול. אצלנו בקהילה זה מטופל כמו שצריך".

אבוטבול הוא ממש לא האישיות הציבורית הראשונה שנהנית לתקוף את הקהילה הגאה. קדמו לו אלי ישי, נפתלי לוברט,  מרדכי אליהו, אנסטסיה מיכאלי ורבים נוספים. אולי הוא קיווה שהמרחק של בית שמש ירתיע את הציבור מלהגיב. שאת מבצר השנאה שהוא בונה בפריפרייה, איש לא יוכל לפרוץ.

ההתנגדות האזרחית צוברת תאוצה

 אולם הפעם, ההתנגדות האזרחית לא איחרה לבוא- מהקהילה ומחוצה לה. ראשון היה חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ), בפוסט בעמוד הפייסבוק בו יצא כנגד פוליטיקת השנאה שמקדם ראש העיר- "חברים, בפעם האחרונה שבדקתי, בית שמש לא נמצאת על כוכב אחר, אלא היא חלק ממדינת ישראל... ואין מצב שנפקיר עיר שלמה בארץ הזו." גם אלי כהן, שהתמודד מול אבוטבול בקרב על ראשות העיר, אמר "האמירה 'שמשרד הבריאות יטפל בהם' אינה יאה לאיש ציבור ובטח לא כלפי תושבי בית שמש הוותיקים. אבוטבול לא מפנים שישנם תושבים בעיר השונים ממנו, ועליו לתת להם יחס הוגן".

אבל להישג החשוב ביותר למאבק הגיע שגב אפריאט, צעיר תושב העיר שהדריך קבוצת איגי מקומית. שגב הצליח לחבר בין המאבק הקהילתי לשוויון זכויות וסובלנות, המאבק של הקהילות החילוניות המדוכאות בעיר, והמחאה נגד זיופי הבחירות שנערכו לכאורה ע"י אבוטבול, ויזם הפגנה אחת בשם "גאים בדמוקרטיה" תחת מטה המאבק "לא מוותרים על בית שמש".  

"החיבור עם מטה המאבק לא מוותרים על בית שמש, הוא טבעי כי אני חלק ממנו. לקחנו את היזמה בשמחה רבה, מאחר וההתנהגות הכוחנית של ראש העיר היא שורש הבעייה- מבחינתי הוא עבריין לכל דבר ועניין", הוא אומר.        

בדף האירוע בפייסבוק נרשמו כבר מאות משתתפים, ביניהם חברי המועצה החדשים מהקהילה מיקי גיצין ואפרת טולקובסקי (מרצ תל אביב יפו). החיבור הזה, בין קהילת הלהט"ב לקבוצות נוספות הנאבקות למען דמוקרטיה בעיר, מבטיח שהמאבק לא ייתפס כפוליטיקה צרה של קבוצת לחץ, אלא כשיתוף פעולה מעורר גאווה למען טובת הכלל. זוהי תפיסת מאבק מרעננת, ששמה במרכזה לא את ההישג הרגעי, אלא אפשרות לבנות קואליציות מאוחדות למען הדמוקרטיה.

אפריאט אומר שעבורו,  "מהאירוע הזה אפשר להשיג המון. לאגד את הקהילה הלהט"ב בבית שמש, וליצור מסגרות פעולה קהילתיות חדשות. זאת אפשרות לחשוף את בית שמש היפה, ולתת בוסט לפעולה ברמה הרשמית נגד ראש העיר. זה יעזור למאבק נגד הכפייה בעיר. היום זה בית שמש, ומחר זאת יכולה להיות כל עיר בישראל".

בהפגנה כבר הבטיחו את השתתפותם ארגון הנוער איגי, הבית הפתוח בירושלים, האגודה לזכויות הפרט ופורום גאות במרצ. להרשמה להסעות מתל אביב, יש לשלוח סמס למספר 0526633250, ומירושלים-0547338872. המארגנים ביקשו ממי שיכול/ה להסיע ברכב פרטי א/נשים לאירוע, לפנות אליהם בדף האירוע בפייסבוק.

גם התקשורת החרדית כבר התייחסה וכינתה את ההפגנה הצפוייה "הפגנה פרובוקטיבית" של "קהילת תועבה". 

האגודה הגישה תלונה למשטרה

אמש (ראשון) הגישה האגודה למען הלהט"ב (לסביות, הומואים, בי סקסואלים וטרנסג'נרדרס) תלונה למשטרת ישראל לפתוח בחקירה פלילית נגד אבוטבול על הסתה, ופנתה במכתב רשמי לשר הפנים גדעון סער בדרישה להדיח את ראש העיר מתפקידו. זאת בעקבות דבריו בראיון טלוויזיוני בו טען ראש העירייה, שנבחר מטעם ש"ס, שאין הומואים ולסביות בעירו "אין לנו דברים כאלו ... העיר הזאת קדושה וטהורה". לשאלה "מה עושים עם הומואים ולסביות?" ענה אבוטבול שמשרד הבריאות או המשטרה צריכים "לטפל בהם".

במכתב שנשלח לשר הפנים סער על ידי עוצמה, הזרוע הפוליטית של האגודה, בד בבד עם הגשת התלונה במשטרה, נכתב ש"אמירות אלו מפי ראש עיר מכהן במדינת ישראל המשוות את הקהילה הלהטבי"ת לפורעי חוק שעל המשטרה לטפל בהם או כמהווים סכנה בריאותית לציבור מהוות עבירת הסתה על סעיפים 144ב ו-144ו בחוק העונשין".

עוד קראה האגודה למען הלהט"ב לשר הפנים "לפתוח הליך משמעתי כנגד ראש העיר מחמת התנהגות שאינה הולמת נושא משרה ציבורי, הליך שיוביל בסופו של יום להדחתו המיידית של ראש העיר על דבריו, ו/או לחילופין לדרוש ממועצת העיר בית שמש לקיים את המוטל עליה בחוק הרשויות המקומיות (בחירת ראש הרשות וסגניו וכהונתם), התשל"ה- 1975, בסעיף 22 (א) ולהדיח את ראש הרשות מכהונה מחמת התנהגות".

לדברי יו"ר אגודת הלהט"ב, שי דויטש, "מדובר בהסתה, שיסוי וביזוי נגד להט"בים. מה היה אומר ראש עיריית בית שמש, לו היה שומע ראש עירייה אחר המצהיר בטלוויזיה שיש לטפל בחרדים באמצעות כוחות המשטרה ומשרד הבריאוּת? האם היה חושב שראוי שאדם מסוג זה ימשיך לכהן כראש עיר?".

עוד הוסיף יו"ר האגודה, "מה צריכים להרגיש חברי קהילת הלהט"ב בבית שמש כשראש העיר שלהם מתבטא כך. האם בכוונתו לשלוח כוחות שיטור לטפל בהם? את מחלקת התברואה העירונית? ידוע לנו שבעירייה יש עובדים להט"בים, לפי החוק הרי זו הטרדה על רקע נטייה מינית כיוון שמדובר בהתייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס לנטייתו המינית. אבוטבול חייב ללכת לפני שמילותיו יהפכו למעשים".

גילוי נאות: אמנון ברונפלד שטיין הוא חבר פורום גאות במרצ

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...