יצחק רבין. צילום: דובר צה"ל, flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

רצח רבין: תיאוריית הקשר ההומוסקסואלית

היום לפני 18 שנה נרצח יצחק רבין, שאחראי לאחד התקדימים החשובים בקידום זכויות הקהילה הגאה בישראל. הרצח נקשר במגוון תיאוריות קונספירציה הזויות, ובראשן הטענה שיגאל עמיר רצח את יצחק רבין בגלל נטיותיו המיניות. מדוע גורמים הומופוביים, דתיים ולאומניים מבקשים ליצור קשר בין הומואים לרצח ראש הממשלה?

שנים ספורות לאחר רצח רבין, ב-4 בנובמבר 1995, כבר היה ברור שהדיבור המוקדם יותר על כך שהעם חווה טראומה שלא תישכח, שהחוויה הזו שאיחדה אותנו לרגע אחד נצרבה בתוכנו ולא תיעלם, הוא קשקוש מוחלט. במהירות מפתיעה ויש יאמרו שגם מחרידה, הרצח נשכח ואילו הרקע החברתי-פוליטי שהוביל אליו רק הלך והתחזק. ראשי ממשלה באו, והלכו, וחזרו, לא פחות מ-18 שנים חלפו והחברה הישראלית רק הפכה לקיצונית יותר, אלימה יותר, תוקפנית יותר. כלפי מגזרים בתוכה, כלפי מיעוטים החיים לצידה, ובינה לבין עצמה.

ליצחק רבין שמור מקום של כבוד בהיסטוריה של קהילת הלהט"ב. ב-1993, על פי החלטתו כראש הממשלה ושר הביטחון, הורה רבין על שינוי החלטות במערכת הצבאית והתיר להומואים מחוץ לארון לשרת ביחידות מודיעיניות. היה זה תקדים חשוב ביותר שהושג בעיקר בזכות נאומו המרגש של פרופ' עוזי אבן, לימים הח"כ הגאה המוצהר הראשון, שיצא מהארון בכנס שארגנה ח"כ דאז, יעל דיין

אבל כאן לא מסתיים הקשר של רבין לקהילה הגאה, לפחות אם בוחרים להאמין לכמה אנשים סהרוריים וחובבי קונספירציות, ובראשם מחברים דוגמת ברי חלמיש ודויד רוטשטיין, שמפרסמים מזה שנים רבות תיאוריות קשר הזויות במיוחד, הקושרות את הקהילה הגאה לרצח. בתחקיר שפורסם ב-GoGay ב-2005, התגלתה תיאוריית קשר אחת כזו, ונחשפה הפעילות האינטנסיבית של גורמים הומופוביים, דתיים ולאומניים, להפצת שקרים ויצירת מייצג שווא לפיו יש קשר בין הומואים לרצח ראש הממשלה.

באמצעות מסמכים "אותנטיים", לכאורה, ראיונות עם "מומחים" עלומי שם ו"חוקרים" שונים, מנסים העומדים מאחורי התיאוריה להסביר כי יגאל עמיר רצח את יצחק רבין, בגלל נטיותיו המיניות. 


במרומז, אך באופן שלא משאיר מקום לספק, נכתב במספר מקורות (ובראשם בספר שחיבר ופרסם חלמיש, וכן באתר אינטרנט תחת שם המתחם "יגאל עמיר") כי עמיר בחר לרצוח את יצחק רבין כדי להתגבר על נטיותיו המיניות - באמצעות בידוד במאסר ממושך ולימודי קודש אינטנסיביים. עוד מצוטט עמיר כאומר "לשבת ללמוד תורה, קבלה, הכל. בלי פיתויים, בלי בחורות, בלי [וצוחק]". 

מיותר לציין שמאמרים אלו, כמו גם רבים אחרים המופיעים באתריו השונים של רוטשטיין, מצוטטים ב"רוטר" ומופצים על-ידו, הם חלק מתיאורית הקונספירציה, ואינם מבוססים על עדויות אמיתיות. במקרה הטוב, מדובר בניסיון ליצור מייצג שווא בשם הרייטינג והפרסום העצמי. במקרה הגרוע, מדובר בהוצאת דיבה מהסוג הגרוע ביותר, שמטיל צל כבד על הקהילה ההומוסקסואלית בישראל, מתוך כוונה תחילה.

אתרי האינטרנט המדוברים, והפרסומים מוציאי הדיבה לכאורה, מתנוססים באין מפריע מאז שנת 2005, אולי אפילו קודם לכן. לדברי חלק מהמצדדים בתיאוריות הקשר, הדבר מעיד על כך שיש אמת בדברים, אחרת היו טורחים הגורמים המעורבים בדברים לפנות למשטרה ולבימ"ש ולחייב את הורדת האתר מהאוויר, כך לטענתם. עם זאת, יצויין כי חלק גדול מאתרים אלו פועלים ממדינות שלא משתפות פעולה עם החוק הישראלי, ושמות המתחם רשומים, ומופעלים, בדיסקרטיות ואנונימיות במדינות הידועות במדיניותן המתירה פעולות לא חוקיות רבות.

השאלה המרכזית שנותרה פתוחה כבר שנים ארוכות, היא מדוע גורמים מנסים לקשור בין הקהילה הגאה לבין רצח רבין. האם מדובר בתיאוריות קונספירציה גרידא, פרי מוחם הקודח של אנשים שאינם יכולים להכיר או להודות באמת הפשוטה והברורה? או שמא עומד מאחוריהן אינטרס כלכלי או/ו פוליטי, דוגמת קידום אג'נדות אנטי-הומוסקסואליות? ואולי הכל נועד כדי לעורר סערה ותו לא, ולמכור ספרים המפיצים את התכנים ההזויים הללו לאנשים משועממים ותאבי דרמה?

השורה התחתונה נותרה, אם כן, זהה לזו של 2005: במקרה הטוב, מדובר בניסיון ליצור מייצג שווא בשם הרייטינג, בצע הכסף והפרסום העצמי. במקרה הגרוע, מדובר בהוצאת דיבה מהסוג הגרוע ביותר, שמטיל צל כבד על הקהילה ההומוסקסואלית בישראל, מתוך כוונה תחילה. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...