צילום מדף הפייסבוק
עמותת אבות גאים. צילום: רועי ירון, יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"הורות היא זכות יסוד שאינה מותנית בכסף"

לכנס ייסוד עמותת "אבות גאים" הגיעו בסוף השבוע מאות אבות, אבות שבדרך וצעירים בני הקהילה שבאו ללמוד ולהכיר את המשמעויות הנרחבות של משפחה המורכבת משני גברים. המארגנים קראו להצטרף לעמותה בכדי ליצור מסה קריטית בעלת כח להשפיע ולשנות עמדות בקרב מקבלי ההחלטות, וכן בכדי להיות בעלי זכות לבחור ולהיבחר לתפקידים השונים

כנס היסוד של עמותת אבות גאים, שהתקיים במרכז הגאה בסוף השבוע, הבהיר מכל אספקט שהוא - עד כמה חשוב שתהיה במדינה עמותה רצינית שזה יהיה תחום עיסוקה. מה שהתחיל כמפגש בין מספר אבות גאים הלך והתגבש תוך זמן קצר לכדי עמותה שרבים שמחו להצטרף אל שורותיה. 

סיקור כנס אבות גאים
לכנס הגיעו מאות אבות, אבות שבדרך וצעירים בני הקהילה שבאו ללמוד ולהכיר את המשמעויות הנרחבות של משפחה המורכבת משני אבות. המראה של עשרות אבות אוחזים תינוקות רכים היה מלבב, וקולות התינוקות שנשמעו מפעם לפעם ברקע רק תרמו לאווירה המיוחדת, ולחיוכים בקהל. המארגנים קראו להצטרף לעמותה בכדי ליצור מסה קריטית בעלת כח להשפיע ולשנות עמדות בקרב מקבלי ההחלטות, וכן בכדי להיות בעלי זכות לבחור ולהיבחר לתפקידים השונים.

הכנס נגע במגוון רחב של היבטים. פוליטיים – על ברית הזוגיות ועל התפתחויות בכנסת, משפטיים – הבהרת מושגים כגון נוהל חו"ל, חוק בדיקת הרקמות, צו הורות פסיקתי, ועדת מור-יוסף ועוד, פרקטיים – מסלולי הפונדקאות הספציפיים במדינות שונות, פסיכולוגיים – מה אומרים המחקרים הקיימים בארץ ובעולם אודות אבהות גאה, משפחתיים - דילמות והיבטים רגשיים יחודיים בתוך המשפחה הגאה ואישיים – חווית הפונדקאות מפי אבות גאים.

סיקור כנס אבות גאים

את הכנס פתח ח"כ ניצן הורוביץ, שדיבר על החשיבות של תמיכה בשוויון בכל הזכויות הנוגעות להורות, משפחה וחינוך, ובכל דרך שאבות יחליטו ללכת בה. בכנסת יש קריאה להוציא את קהילת הלהט"ב מהחוק החדש המתגבש בנוגע לברית הזוגיות, מתוך רצון לזרז את העברת החוק ולצמצם התנגדות. הורוביץ הבטיח כי יעשה כל שביכולתו על מנת שחברי הקהילה לא יוצאו שוב מן החוק. "עבר זמן הבג"צ" אמר בקול צלול, "בג"צ מיועד למקרה אינדיבידואלי ואילו אנחנו רוצים להיות חלק מן החוק ומן הנורמה", בכך יתבטא השוויון".

הורוביץ דיבר גם על כך שחברי הקהילה לא צריכים להיות עוד במקום המסתפק בפירורים, או זקוק לחסדים. אם הפונדקאות מוכרת במדינת ישראל – עליה להיות מוכרת לכולם, ללא יוצא מן הכלל. בן זוג לאב גנטי יקבל אפשרות לאימוץ כמו בן זוג סטרייט. הוא הוסיף שהבאת ילד לעולם זוהי זכות יסוד בחברה אנושית, והיא לא יכולה ולא צריכה להיות מותנית בכסף.

גם למערכת החינוך התייחס חבר הכנסת הורוביץ: המערכת עדין אינה מכילה משפחות עם שני אבות, וגננות ומורות אינן יודעות איך להתייחס לילד ולהוריו. "חשוב מאד שהילדים לא ירגישו שונים, כאילו היו בני קסטה נפרדת. הם ילדים לכל דבר והלהט"בים - הורים לכל דבר".


בהמשך הציגו 4 עורכי דין את הנושאים המשפטיים הבוערים העומדים על סדר יומה של קהילת הלהט"ב בכלל ועל קהילת ההורים הגאים בפרט. 

צבי טריגר, משפטן ואב גאה, סיפר על החוויה האישית לאורך התהליך. טריגר דיבר על המשפט כמשפיע על תרבות ומעצב חוויות, והתייחס לבעיות משפטיות בדרך:
נוהל חו"ל, שבפועל מתברר שאינו קיים כחוק אלא הוא תולדה של נהלים שהתגבשו בעל פה על ידי אנשים ומשרדים, ואינם מופיעים באופן רשמי בשום מקום. 

בהמשך דובר על כך שההורים שבדרך פגיעים לעיתים לסחטנות מול גורמים אינטרסנטיים, המנסים לגזור קופון על חשבונם, כגון אי מסירת תוצאות בדיקת הרקמות עד שלא יוסיפו סכום נוסף.

הבעיות המשפטיות לא תמות כאשר חוזרים לארץ. כך למשל משרד הפנים אינו מתיר לשים מקף בין שני שמות המשפחה אם רוצים שהילד יישא את שם שני האבות.
עוד התייחס למחיצה חברתית שנוצרת בין אבות גאים אל מול שאר ההורים – סטרייטים ואמהות לסביות. אבות גאים חשופים למבטים בלתי פוסקים ברחוב, לשאלות ולתהיות של הסביבה, ולמעשה נאלצים לצאת מהארון בכל פעם מחדש. טריגר ציין: "אני לא רוצה לדרוש שוויון על בסיס האימרה מגיע לי - מגיע לי שוויון כי אני משלם מיסים, וכי עשיתי צבא... אני רוצה לדרוש שוויון כי אני בן אדם כמו כולם".

סיקור כנס אבות גאים

עו"ד יהודית מייזלס - על חוק בדיקת הרקמות. עתירה שהוגשה לבג"צ ע"י פנקס-ארד ביוני 2010 - על אי מתן האפשרות לבצע תהליך פונדקאות בארץ הוסרה לאחר ששכנעו את העותרים שועדת מור יוסף תביא לשינוי. אך הועדה הציבורית שהיתה אמורה לשפר את המצב לא התעניינה בזכויות הקהילה הגאה ובפועל לא התרחש השינוי המיוחל.

מייזלס מנתה את הבעיות בחוק:

 • הורה שמביא ילד מחו"ל חייב להוכיח בבדיקת רקמות שהוא האב. לפיכך רק אחד מבני הזוג מוכר כהורה, וההורה השני נכנס לתהליך אימוץ ארוך ממושך. התהליך מתארך בין השאר מפני שהטיפול במקרה של שבני זוג הומוסקסואלים נמצא בעדיפות נמוכה מבחינת הרווחה: דווקא בשל העובדה שידוע שהילד נמצא במשפחה מסודרת עם שני הורים, לא דחוף לטפל במקרים אלו.
  בנוסף - אימוץ נחשב להורות מדרגה שנייה (בהגדרה: קבלת ילד זר, יתום או פליט). כאן יש שני הורים שווים.
  חוק בדיקת הרקמות מוכל גם על זוגות הטרוסקסואליים, אך שם שני בני הזוג מוכרים כהורים בשל העניין הגנטי, ולכן הוא מסתיים מיידית.
 • החוק מקשה גם בשל משך ההמתנה הנדרש בארץ הלידה – ההורים ממתינים במדינה זרה מספר שבועות, מממנים את שהותם, מפסידים עבודה, רחוקים מבני משפחתם והתינוקות אינם מטופלים ומחוסנים.
 • יש הורים שלא מעוניינים לדעת מי האב הביולוגי מבין שניהם. החוק מכריח אותם לדעת מי האב, ולמעשה ניטלת מהם אפשרות הבחירה.

המאבק כנגד החוק הבעייתי של בדיקת הרקמות לא פשוט בשל המערכת המסורתית במדינה.
עו"ד מייזלס חידדה בנושא נוהל חו"ל: המונח נוהל חו"ל מתייחס לאישור הבאת הילד לישראל ולאיזרוחו - תהליך הענקת אזרחות ישראלית לילד של ישראלי שנולד בחו"ל בתהליך של פונדקאות. אין חוק שאוסר על פונדקאות חו"ל ואין חוק שמסדיר פונדקאות חו"ל. זה יוצר מצב בעייתי ופקידים שונים במשרד הפנים יצרו נהלים. נוהל חו"ל חי ונושם אך בפועל מדובר בחצאי דברים או דברים מעורפלים ולא בנוהל שכתוב באופן מסודר.

עו"ד ויקטוריה גלפנד - צו הורות. צו ההורות הוא פוגעני, פולשני ואומר ששני אבות לא יכולים להיות הורים עד שלא מקבלים אישור מן הרווחה – חוו"ד של עוובד סוציאלי לאחר מפגשים וביקורי בית. זוג הטרוסקסואלי שמשתמש בתרומת ביצית/זרע לעומת זאת, לא נדרש לביקורי בית של הרווחה ולקבלת אישור.
התהליך מול הרווחה עבר דרך והתקצר – לפעמים מוותרים ברווחה על ביקור הבית ועל ראיית הילד. עם זאת, עדין מתעכב בשל העובדה שהמקרים של ילדים לאבות הומוסקסואליים נמצאים בסוף התור כי אין סכנה לילדים – הם מוגנים במשפחה אוהבת. צוואר בקבוק נוצר גם אצל היועמ"ש ברווחה – יש החלטה לא לטפל בתיקים קיימים מתחת לוותק של 9 חודשים בגלל מצוקת תקנים וכ"א. לאחר 9 חודשים, אם העו"ד הכין תיק כמו שצריך – התהליך ילך די מהר.

חשוב לדעת - בכנס הודגש שלצורך אימוץ התינוק על ידי האב הלא ביולוגי, מדינת ישראל דורשת מסמכים נוספים מחו"ל על אלה שהיא דורשת עבור אזרוח התינוק. הדין הזר – משתנה ממדינה למדינה: צריך לדאוג מראש לעו"ד שיהיה מוסמך ובקי בנושא זה במדינה הספציפית. אך גם עורך דין שנשכר במדינה זו, נדרש לעיתים לנסוע או לטוס בין מדינות לשם חתימה בקונסוליה ישראלית, כך שהכנת חוו"ד כזו עלולה לעלות אלפי דולרים.
על פי הצעת המדינה והמלצות מור-יוסף יתקיים נוהל מקוצר – ניתן יהיה לעבור תהליך אזרוח ואימוץ מקוצרים אם תהליך הפונדקאות יערך במרפאות פוריות מסוימות שתאושרנה בחו"ל, והמדינה תסתפק בצו הורות פסיקתי. כך אפשר יהיה לחסוך את תהליך האימוץ המורכב בארץ, אולם עדין תידרש מעורבות של הרווחה, והשינוי לא יהיה מאד גדול. כרגע זו הצהרה, ועד למימושה אם בכלל עדין יש דרך לעבור.

סיקור כנס אבות גאים

לסיום מושב זה התקיים פאנל בהנחיית ד"ר אילן טבק-אבירם, פסיכולוג קליני ואב גאה, ובהשתתפות פסיכולוגים ואנשי טיפול: מר משה נח-מטות, ארז ניסימוב-ברוש, גלי שיין-טל וד"ר גבע שיינקמן- לכברג. הפאנל עסק בנושאים מרתקים הקשורים בפן הרגשי של האבות הגאים ושל ילדיהם: משמעות היעדר הדמות הנשית, באיזה גיל לספר לילד על תהליך הפונדקאות, האם לשתף את האם הפונדקאית, כיצד עשויה לבוא לידי ביטוי קנאה בין אב מאמץ לאב ביולוגי ואיך ניתן להתמודד איתה וכיצד לשתף את מערכת החינוך בכדי לתת בטחון לילד. נושאים כבדי משקל שראויים למאמר בפני עצמו.

סיקור כנס אבות גאים

 צילומים: שירלי קובלסקי ועמוד הפייסבוק של עמותת "אבות גאים". רישום לוגו העמותה: רועי ירון.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

  כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
  נא להמתין... נא להמתין...