עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

האיידס כמגיפה – נתונים ומספרים

בעשורים האחרונים הפכה מחלת האיידס למגפה עולמית, התופסת מקום של כבוד מפוקפק לצד שורת מגפות היסטוריות אחרות. מידע סטטיסטי על העבר, ההווה - ותחזיות לעתיד

מזה כ-20 שנה שהממסד הרפואי מכיר את מחלת האיידס (AIDS) והנגיף הגורם אותה, HIV. במהלך שני העשורים האחרונים, התפשטה מחלת האיידס לסדר גודל של מגפה עולמית (pandemia), והיא תופסת מקום של כבוד מפוקפק לצד מגפות היסטוריות אחרות, כמו מגפת השפעת במאה ה-19, ומגפת הדבר במאה ה-14. מגפת האיידס ממשיכה להתפשט, וכבר ניכרת השפעתה הדרמטית על שיעורי התמותה באכלוסיה במדינות אפריקה.

נתונים מהעולם
נכון לסוף שנת 2000, ניתן להעריך כי סך-הכל 58 מיליון איש נדבקו בנגיף האיידס, מתוכם 21.8 מיליון איש מתו מהמחלה. כיום חיים כ 36.1 מיליון נשאים/חולי איידס.

כ-90% מהחולים/נשאים חיים במדינות מתפתחות, רובם במדינות אפריקה השונות. מעריכים כי במדינות אלו שכיחות המחלה מגיעה ל-9% באוכלוסיה, וכחצי מהנשאים/חולים הם צעירים מתחת לגיל 25. מתוך 5.7 מיליון הילדים שנדבקו, 4.3 מתו מהמחלה.

בשנת 2000 לבדה, 5.3 מיליון נדבקו בנגיף, מתוכם 600,000 ילדים, שרובם נדבקו על-ידי העברה תוך-רחמית - בזמן הלידה. 3 מיליון איש מתו ממחלת האיידס בשנת 2000.

בניגוד לדעה שהייתה רווחת בשנות ה-80, כיום ברור שאיידס היא לא מחלה של הומוסקסואלים בלבד. כיום כ-80% מההדבקות מתרחשות במגע מיני הטרוסקסואלי, ואילו למעלה מ-40% מהחולים הן נשים.

בגלל המספר הגבוה של נשים נשאיות/חולות, אחוז ההדבקה התוך-רחמית של העובר, או של הילוד בזמן הלידה, הוא משמעותי. למעלה מ 90% מהילדים חולי האיידס נדבקו בדרך זו.

נתונים מישראל
על-פי נתונים ממשרד הבריאות, כ-4,000 איש חיים בישראל עם הנגיף. ב-2002 דווחו על כ-280 מקרים חדשים של הדבקה ב-HIV, וכ-65 מקרים חדשים של איידס (נשאים שפיתחו את המחלה).

בהשוואה של המצב כיום לעומת אמצע שנות התשעים עולות המגמות הבאות:

  • עליה מתונה, אך עקבית, בסך כל המקרים החדשים המתגלים בישראל
  • עליה במספר נשאים/חולים מזריקי סמים תוך-ורידיים, בעיקר בקרב עולים חדשים
  • עליה בחלקן היחסי של הנשים ילידות הארצות שבהן שכיחות המחלה גבוהה (ארצות "אנדמיות" כגון אפריקה) מבין סך כל האנשים החיים עם הנגיף
  • עליה מתונה בקרב צעירים בגילאים 29 21 (רובם ילידי ארצות אנדמיות למחלה)
  • ירידה בתמותה בקרב נשאים וחולי איידס

התפשטות המגפה
בנוסף להשפעה העצומה שיש למחלה על מדינות אפריקה, מבחינה דמוגרפית, בריאותית וכלכלית, המגפה נותנת את אותותיה גם במקומות אחרים בעולם. ממחקרים אפידמיולוגיים עולה כי אסיה ניצבת בפני השלבים הראשונים של התפשטות המגפה לממדי-ענק.

במחקר שנעשה בבייג'ין (סין) עולה כי שכיחות ההדבקה בנגיף בקרב הומוסקסואלים מגיעה לכ-3%. בהודו, שכיחות הנשאות באוכלוסיה הכללית מגיעה לכ-0.07% - מספר עצום בהתחשב בכמות האוכלוסין, השני רק למדינות אפריקה.

במדינות ברית-המועצות לשעבר, המגפה מתפשטת במהירות, במיוחד בקרב משתמשי סמים בהזרקה תוך-ורידית. מעריכים כי מספר הנשאים/חולים הוכפל במדינות אלו בין השנים 1997 2000.

במערב-אירופה ובארצות-הברית, ישנה ירידה בשכיחות ההדבקה ביחסי-מין הומוסקסואלים, ועליה בשכיחות ההדבקה ביחסי-מין הטרוסקסואלים ובהזרקה תוך-ורידית של סמים.

למרות, ואולי בגלל הטיפול האנטי-נגיפי היעיל שניתן במדינות אלו, ישנה עליה מתמידה ויציבה בשכיחות החולים/נשאים במדינות אלו. מזה זמן מה מוכרת התופעה של הגדלת "מאגר הנשאים" באוכלוסיה בשל הטיפול היעיל שניתן המאפשר הארכת חייהם של הנשאים/חולים, ולפיכך מעלה את הסיכון להדבקה.

מאז הנהגת הטיפול האנטי-נגיפי המשולב ב-1995 ("קוקטייל", HAART), נצפתה בארצות-הברית ירידה של 50% בתמותה עד לשנת 1999. אולם, ב 1999 התמותה התייצבה. זאת, כנראה, מכמה סיבות: יעילות מוגבלת של הטיפול, זנים עמידים לטיפול, הפסקת הטיפול או נטילה לא-עקבית של התרופות על-ידי חולים רבים (לרוב בשל תופעות הלוואי הקשות של הטיפול).

עתיד מעורר דאגה
עם שחר העשור השלישי של מגפת האיידס, נראה כי המגפה הגיעה לכל ארץ ולכל אוכלוסיה בעולם. התפשטות המחלה מדאיגה במיוחד במדינות מתפתחות, כמו באפריקה, ובדרום-מזרח אסיה, אך גם במזרח-אירופה, באמריקה הלטינית, ובקריביים.

הטיפול האנטי-נגיפי, למרות יעילותו, אינו ניתן במידה המספקת, בשל עלותו הרבה, במדינות המתפתחות. מאידך, במדינות המערב, הטיפול איפשר להאריך את חייהם של החולים ולשפר את איכות חייהם. עקב יעילות הטיפול, והאשליה שאיידס היא מחלה הניתנת לטיפול פשוט, התפתחה התנהגות מינית מסוכנת (כלומר קיום יחסי-מין בלתי-מוגנים) באוכלוסיות שונות במדינות המערב, כולל אצל הומוסקסואלים. בשל כך, ובשל הגדלת מספר הנשאים באוכלוסיה עקב הארכת תוחלת חייהם שכיחות ההדבקה במחלה עולה בהתמדה.

על-מנת לבלום את המגפה, אנו צריכים לפעול במישורים שונים: המשך המחקר למציאת חיסון יעיל, שכלול הטיפול האנטי-נגיפי ופיתוח תכשירים חדשים, הגברת היעילות והזמינות של טיפול מניעתי שניתן לאחר חשד בהדבקה, ושיפור של אמצעי האבחנה (כולל מהירות האבחנה, וזמינותם של אמצעים אלו). יש לפעול ברמה הבין-לאומית כדי להפיץ תכשירים אנטי-נגיפיים זולים ויעילים למדינות המתפתחות, ויש לדאוג בקהילות השונות להקמת תוכניות מניעה וחינוך להתנהגות מינית בטוחה.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...