צילום אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: Dave Herholz, Flickr.
עו"ד מתן חודורוב. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

המדריך לפונדקאות במקסיקו ובתאילנד

בחודשים הקרובים צפויות הלידות הראשונות של "המתפנדקים" הישראלים בתאילנד, וכבר נראה כי מקסיקו היא היעד הבא לפונדקאות בחו"ל. המדריך הבא מרכז עבורכם את השאלות המשפטיות הבוערות ומציג הסברים מפורטים על תהליכי הפונדקאות האפשריים במדינות

בחודשים הקרובים צפויות הלידות הראשונות של ״המתפנדקים״ הישראלים בתאילנד, וכבר נראה כי מקסיקו היא היעד הבא לפונדקאות בחו״ל. במטרה להפיג את החששות של רבים ממסלולי הפונדקאות החדשים, אענה כאן בקצרה על השאלות המשפטיות הבוערות, ואבהיר את המצב המשפטי העדכני.

עוד מדריכים בדרך להורות:

מה התוקף של הסכם פונדקאות שנחתם בין הורה מיועד לאם פונדקאית בתאילנד?

בתאילנד פונדקאות אינה מוסדרת בחוק, אך היא אינה אסורה ואינה נחשבת לבלתי-חוקית, ובפועל רבים פונים לשירותי פונדקאות בה. אין כל מניעה להתקשר בהסכם פונדקאות כל עוד ההסכם נחתם מרצון חופשי, ללא עושק וכפיה וללא כוונה מסחרית.

האם אזרח ישראלי רשאי לבצע הליך פונדקאות בתאילנד והאם יהיה זכאי בהמשך להכרה באבהותו על קטין שנולד לפי הדין התאילנדי?

התשובה קצרה וחד-משמעית: כן.

מהן הזכויות של האם הפונדקאית?

לפי הדין המקומי בתאילנד התינוק שייוולד ייחשב לילדה החוקי של האם הפונדקאית. דהיינו, האם הפונדקאית תוכר כאם הילד ותירשם ככזו בתעודת הלידה.

מהו מעמדו החוקי של ההורה המיועד בתאילנד? במה כרוך ההליך המשפטי?

מבחינה מנהלית, ההורה המיועד נחשב לאב הגנטי היחיד של התינוק, ולכן יופיע גם הוא על תעודת הלידה. עם זאת, הכרה מהותית באבהותו ובזכויותיו של ההורה המיועד אינה מתקבלת מייד (כפי שמשתמע כביכול מכוח הסכם הפונדקאות), אלא רק לאחר שמתקיים הליך משפטי שבמהלכו נבחנות זכויות הצדדים כולם, לרבות זכויותיה של האם הפונדקאית.

ההורה המיועד נדרש לפנות להליך משפטי לשם הכרה בזכויותיו ולקבלת משמורת בלעדית ויחידה על התינוק. טרם הגשת הבקשה יש לבצע בדיקת DNA בתאילנד, שהיא אחת הראיות החיוניות להליך המשפטי. ההליך כולל כחמישה דיונים. וההורה נדרש להופיע (עם התינוק) לפחות בשני דיונים. משך ההליך המשוער הוא לכל הפחות 45 יום מתחילת ההליך המשפטי.

האם הנפקת מסמכי נסיעה לתינוק על ידי רשויות מדינת ישראל תפר את החוק התאילנדי?

מחד, אין בתאילנד כל חוק המונע מרשויות מדינת ישראל להנפיק מסמכי נסיעה לתינוק. מאידך, כדי לקחת את התינוק למדינת ישראל או לכל מקום אחר לצמיתות, על ההורה לקבל הכרה מהותית בזכויותיו על התינוק ולקבל משמורת בלעדית ויחידה בצו משפטי.

האם הדין התאילנדי מתיר להורה המיועד ולתינוק לצאת את גבולות תאילנד עוד בטרם הסתיים ההליך המשפטי?

כן, מאחר שהתינוק הוא אזרח תאילנדי מלידה, ניתו, בהסכמת האם הפונדקאית, להנפיק לתינוק דרכון תאילנדי. לאחר קבלת הדרכון התאילנדי ניתן לפנות לשגרירות ישראל בבנקוק בבקשה לקבלת ויזה לישראל, ועם אישור הבקשה ניתן לשוב לארץ עד לסיום ההליך המשפטי. כאמור, ההורה והתינוק מחוייבים להתייצב לפחות לשני דיונים בהליך המשפטי.

פונדקאות במקסיקו

במסגרת הבדיקות והניסיונות למצוא מסלולי פונדקאות חדשים שיהיו פתוחים גם לזוגות חד־מיניים וליחידים, נסעתי למקסיקו וביקרתי במרפאות ובבתי החולים בקנקון ובווילה הרמוסה שבמחוז טבסקו. נפגשתי עם הצוות הרפואי המלווה את ההליך ועם עורכי דין מקומיים העוסקים בתחום.

הליך הפונדקאות בווילה הרמוסה הוסדר ועוגן בחוק כבר בשנת 1997, ולאחרונה אף נחקק במחוז חוק נוסף המצהיר, בין היתר, כי לכל אדם באשר הוא הזכות לחיי משפחה ובפרט הזכות להולדת ילדים, וקובע כי לכל אדם מותר לפנות לשירותי פונדקאות. עם זאת, לשון החוק עדיין נוקטת את המינוח ״גבר ואישה״. לפיכך, בטרם פנייה לַהליך יש לבדוק את הנסיבות הפרטניות של ההורים המיועדים. כמו כן, כדי להימנע מסיבוכים מיותרים בתהליך יש לוודא שהפונדקאית רווקה.

ההכרה באבהות היא כמעט אוטומטית. לאחר הלידה יש לגשת עם המסמכים הרלוונטיים למשרד הרישום המקומי לביצוע ההליך המנהלי של רישום הלידה, וכעבור כשלושה ימים ניתנת תעודת הלידה. לצורך רישום שתי אמהות או שני אבות יידרשו ההורים לנסוע למקסיקו סיטי ולעבור הליך מנהלי נוסף. עם זאת, במקרה של זוגות נשואים, חובה לרשום את שני ההורים על תעודת הלידה, (במחוז טבסקו פקיד הרישום אינו יכול לסרב לרשום את פרטי ההורים כפי שמולאו בטופס הרישום, אינו יכול לתחקר את ההורים ואינו יכול לסרב להנפיק לתינוק תעודת לידה ודרכון).

לאחר קבלת תעודת הלידה יש לפנות להנפקת דרכון מקומי לילוד, ועל סמך הרישום בו ניתן לעדכן בהמשך את דרכוני ההורים. מכיוון שמסלול פונדקאות זה עודנו בחיתוליו, מומלץ לבצע גם בדיקת DNA בווילה הרמוסה כאסמכתא נוספת. הליך זה אורך ימים אחדים בלבד ואינו יקר. כמו כן, שלא כבישראל, להליך זה לא נדרש צו מבית המשפט. בדומה למסלול בארה"ב, התינוק מקבל אזרחות מקומית. אין צורך לשהות בחו"ל עד לסיום ההליכים המשפטיים ואין צורך בקבלת ויזה על מנת לחזור ישראל.

למרות כל היתרונות האמורים, יש לזכור כי מדובר במסלול חדש, ובשלב זה אף אין בנמצא עמדה עדכנית של היועץ המשפטי לממשלה בתיקי פונדקאות במקסיקו. הזוגות הראשונים שיפנו למסלול זה עלולים אפוא לחוות את חבלי הלידה הפרוצדוראליים והמשפטיים הנלווים לכל מסלול פונדקאות חדש שנפתח.

כל האמור לעיל ניתן בהתבסס על חוות הדעת של הדין הזר כפי שהוצגו בבית המשפט בהליכים שונים ואינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ משפטי. עו"ד חודורוב ישתתף בכנס עמותת "אבות גאים" ביום שישי הקרוב, וירחיב על אפשרויות הפונדקאות לגייז בחו"ל.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...