יעל גרמן. תאשר פונדקאות לזוגות חד-מיניים בישראל?. צילום: יחסי ציבור.
פרופ' אהרן ברק. הביע תמיכה בזכות הומואים ולסביות להינשא. צילום: אתר משרד המשפטים.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

נישואים גאים ופונדקאות לגייז: האמנם יש חדש?

הצעת חוק ברית הזוגיות של "יש עתיד", חוק צהר ופונדקאות לזוגות גאים בישראל: התקשורת מוצפת בדיווחים, דעות ומידע, אך מעבר לצעד ההצהרתי, בפועל לא ארע - עדיין - שום דבר בעל משמעות אמיתית, מיידית ופרקטית לקהילה הגאה. סקירה מקיפה של ההתפתחויות האחרונות בתחום ההורות והנישואים הגאים בישראל

ביומיים האחרונים התרבו הדיווחים באמצעי התקשורת על מספר הצעות חוק ושינויים הנוגעים במישרין לחברי הקהילה הגאה, ובמרכזם: חוק ברית הזוגיות, חוק צהר (לו השפעה עקיפה על מצב הקהילה) ופרסום שטוען כי שרת הבריאות, יעל גרמן, צפויה לאשר פונדקאות בישראל לבני זוג מאותו המין. עם זאת, בחלק מהדיווחים הושמטו פרטים חשובים ואחרים - שהיו מאוד חד-משמעיים והחלטיים - מתבררים להיות חלקיים ומוטלים בספק, אם להתבטא בעדינות.

ערוץ 2 מדווח על פונדקאות לגייז, שרת הבריאות לא מאשרת

בחלק מאמצעי התקשורת מיהרו לדווח על "מהפכת פונדקאות בישראל". בחדשות ערוץ 2 דווח על כך ששרת הבריאות, יעל גרמן, צפויה לאשר בימים הקרובים על פתיחת הפונדקאות בישראל גם לבני-זוג מאותו המין. על פי הדיווח, ההחלטה כבר התקבלה במשרד הבריאות ונותר רק להודיע על כניסתה לתוקף. היוזמה החדשה של גרמן תאפשר לזוגות של הומואים, לסביות וגם לרווקים להביא ילד באמצעות פונדקאית בישראל, בעלות נמוכה משמעותית מהתהליך בחו"ל.

חשוב לציין כי משרד הבריאות לא אישר את הדברים, וגם השרה גרמן הכחישה שהתקבלה החלטה סופית בעניין. לא ברור מדוע בחרו אמצעי התקשורת שפרסמו את הידיעה לנסח אותה כעובדה גמורה וסגורה, אם הנושא עדיין פתוח ונתון לדיון ושינוי.

אם הפרסום נכון, הדבר יסגור את הגולל על תעשייה שלמה, ויש הטוענים גם נצלנית, של פונדקאות בחו"ל - תהליך יקר מאוד שגובה מחיר פיזי ומנטלי כבד מהזוגות הבוחרים בו, ויהווה התקדמות פורצת דרך בזכויות קהילת הלהט"ב בישראל.

ברית הזוגיות: "מהפכה" או "הצעה"?

יש עתיד בראשות יאיר לפיד הגישה אמש את הצעת חוק "ברית הזוגיות" - חוק הדגל של המפלגה, שמציג פתרון מקיף לנישואים אזרחיים בישראל, וכולל, כמובטח, גם נישואים לזוגות בני אותו המין. היו שמיהרו להעלות את ההצעה על נס ודגל ולציין שמדובר בלא פחות מ"מהפכה", אך בפועל יש לזכור שעל ההצעה לעבור שורה ארוכה של תהליכים ודיונים עד שתאושר, אם בכלל. עוד יש לציין כי הצעות דומות אחרות כבר הוגשו בעבר ונפלו לאחר שלא זכו לאישור הרוב בכנסת.

הצעת ברית הזוגיות של יש עתיד מאפשרת ל"שני בני-אדם" לבוא בברית הזוגיות ולקבל הכרה רשמית של מוסדות המדינה, עוקפת את הממסד הדתי ומבקשת להסדיר את מעמדם של בני זוג שעד כה נאלצו להסתפק בקטגוריה הבעייתית משפטית של ידועים בציבור. לעיון בהצעת החוק המלאה (PDF) - לחצו כאן.

יאיר לפיד כתב בהמשך להגשת ההצעה כי "אין לנו שום עניין להתגרות בממסד הדתי או במפלגות אחרות, וחברי הכנסת הדתיים שלנו (הכוללים כזכור שני רבנים) היו מעורבים עמוקות בכתיבת החוק. המטרה היחידה שלנו היא לתת אפשרות לכל אזרח ישראלי – יהודי או לא יהודי, גיי או סטרייט – לקבל הכרה ממדינתו בזכותו לאהוב". 

להצעת החוק צפויה התנגדות עזה ביותר במליאה, בראש ובראשונה מצד חברות הקואליציה ישראל ביתנו והבית היהודי. אלה, רשאות להטיל וטו על החוק בהרכבו הנוכחי של החוק, מתוקף ההסכם הקואליציוני, והן עתידות לפעול לשינויו באופן כזה שישמוט - בין היתר - גם זוגות גאים. 

אולם בקהילה, כמו גם מחוצה לה, נשמעו גם אלו שטענו כי השמחה עדיין מוקדמת. ראשית יש להדגיש כי מדובר בהצעת חוק שעתידה לעלות לדיון בכנסת והיא בהחלט עשויה לעבור שינויים רבים ואף לרדת לגמרי מהפרק. שנית, אין מדובר בהצעה ראשונה מסוגה, משום שהצעות דומות כבר הוגשו בעבר על שולחן הכנסת, ללא הצלחה. עם זאת, ההצעה היא חוד החנית של מפלגת יש עתיד והייתה חלק בלתי-נפרד ממצע הבחירות שלה, ועל כן סביר שהמפלגה ונציגיה יפעילו כוח רב כדי להעביר את החוק בתכולתו המלאה או קרוב לזה.

חוק צהר: השפעה עקיפה על הקהילה הגאה

הבעיה העיקרית בהצעת החוק, לפי המפלגות הדתיות והשמרניות, נובעת מעצם הכללת בני-זוג מאותו המין והשוואת מעמדם לאלו של זוגות הטרוסקסואלים. הדבר טעון במיוחד נוכח "חוק צהר" שעבר אתמול בכנסת, ומתיר לזוגות לבחור את הרב שישיא אותם ופותח את התחום ל'תחרות' בין רבנים המייצגים גישות שונות.

העברת חוק צהר, בקידומו של נפתלי בנט והבית היהודי, מטרידה את המפלגות הדתיות מאחר והיא משנה את יחסי הכוחות ברבנות ומציעה בחירה במקום שהיה, עד עכשיו, בשליטה מלאה של רבני הערים והישובים. לא מן הנמנע שמפלגות דתיות שונות נכנסו ל"כוננות תגובה" בשל חוק צהר והן תגובות להביע מחאה אינטנסיבית ואגרסיבית יותר כלפי חוק ברית הזוגיות עקב חשש לשחיקה נוספת במעמד מוסדות הדת.

כצפוי, התגובות השליליות להצעת ברית הזוגיות לא אחרו להגיע, בפרט על רקע חוק צהר אך גם במנותק ממנו. ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי), המשמש גם כסגן יושב ראש הכנסת, פרסם בפייסבוק התנגדות נחרצת להצעה של יש עתיד. "עם ישראל חי, עבר גלות וכאב, חזר למולדת והקים מדינה כי תמיד הכיר בעברו, במורשת שלו ושמר על ייחודו כעם. יוזמות כאלו מבקשות לפצל את עם ישראל לשני עמים. פשוט לא יקרה!", כתב שטבון.

במקביל, יש גם כאלו ששמחו על ההצעה ומיהרו להצביע על תפקידם בהעלאתה לפרק. כך, מהאגודה למען הלהט"ב נמסר ש"הצעת חוק ברית הזוגיות האזרחית שהגישה מפלגת יש עתיד היא פרי עבודה מאומצת של עוצמה, הזרוע הפוליטית של האגודה ושל ארגונים אזרחיים נוספים מול בכירי המפלגה, ואנו מברכים את ראשיה שעמדו במילתם לתת פיתרון כולל להכרת המדינה הן בנישואים חד-מיניים והן בנישואים אזרחיים של זוגות שאינם רוצים או מעוניינים להינשא ברבנות הראשית".

"אנו מאמינים ומקווים שהצעת החוק תקבל את תמיכת ועדת השרים לענייני חקיקה ואת הכרתם בחובת המדינה למתן מענה והכרה אזרחית גם בזוגות שהממסד הדתי שם מכשול בפניהם", נכתב בהצעה. "תמיכת הכוחות האזרחיים בקואליציה ובאופוזיציה, והימנעות משיקולי אגו היא קריטית ונחוצה על מנת לסייע באישור הצעת החוק; וחברי קהילת הלהט"ב יוקירו תודה לחברי הכנסת והשרים שעומדים לצדם, מכל המפלגות".

בשולי הדברים: אהרן ברק מתייצב לימין הקהילה

בלי קשר לדברים, נרשם השבוע הישג נוסף לקהילה, שארע בשולי הדברים אך בהחלט ראוי להתייחסות. נשיא בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' אהרן ברק, פרסם לאחרונה ספר הסוקר את מעמד זכויות האדם בישראל, ובו הוא מעביר ביקורת נוקבת על מוסד הנישואים הדתי ומביע תמיכה תקיפה בקהילה הגאה. 

בספרו "כבוד האדם: הזכות החוקתית ובנותיה", כותב ברק שהעובדה שחוקי הנישואים הישראלים נקבעים על בסיס מסורות הדת ועקרונותיה, הם פוגעים בזכויותיהם של בני זוג מאותו המין, בין היתר, וכן מפרים את חופש הדת, חופש המצפון והשוויון בישראל. כן הוא מציין כי העובדה שבני-זוג מאותו המין אינם רשאים להינשא בישראל, פוגעת בכבוד האדם שלהם ומקבעת דפוסי חשיבה המנוגדים לצדק ולעקרונות החוק בארץ.

"כבוד האדם משמיע לנו כי מוכרת זכותו של כל אדם ליצור את קשר הזוגיות שבו יחפוץ. דין המטיל חובה על אדם ליצור קשר של זוגיות בניגוד לרצונו הוא דין הפוגע בזכות החוקתית לכבוד האדם. בדומה, דין המונע מאדם ליצור קשר זוגיות עם מי שיחפוץ בו פוגע בזכותו החוקתית לכבוד האדם", כותב ברק בספרו, שצוטט ב"ידיעות אחרונות". 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...