מיכל שר. צילום: תום זויאלי, יחסי ציבור.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

ליידי באג

ליין הנשים "באג 2000" חוגג ארבע שנים ופותח את העונה החדשה בפרויקט אמנותי שעושה מחווה למוזיקאיות הגדולות של תחילת המילניום. פגשנו את מיכל שר, מארגנת הליין, לשיחה על השראה, חיי לילה, כלכלה ורודה ותרבות גאה בישראל

ביום שבת הקרוב (26/10) יחגוג ליין הנשים "באג 2000" ארבע שנים של מסיבות. הבאג, ליין שהתחיל בבית השואבה והפך לשם דבר בחיי הלילה של נשות הקהילה. לרגל חגיגות יום ההולדת, פגשנו את הנשים מאחורי הליין - המארגנת מיכל שר והמעצבת רותם אבי-טל - לשיחה על חיי לילה בישראל, כלכלה ורודה ותרבות הבילויים של קהילת הנשים בארץ.

לרוב, כשמדברים על פעילויות לקהילה הגאה בכלל ועל כלכלה ורודה בפרט, מתמקדים בעיקר בקהל ההומוסקסואלי, הנחשב - באופן מסורתי - לכוח כלכלי גדול ומשמעותי. אבל בשנים האחרונות, ניתן להבחין בשינוי הדרגתי של המגמה, כשיותר ויותר יזמויות תרבות ופנאי מתחילות להתייחס גם לקהל הנשי בכלל והלסבי בפרט, ככזה שיכול להניע פעילות כלכלית.

"בהחלט יותר כלכלי להפיק ליין להומואים שמגיעים אליו אלף איש, מאשר להפיק ליין נשים שמגיעות אליו בין 300 ל-500 נשים", אומרת שר. "אבל לא כל דבר קשור לכסף ורווחים. הלב שלי נמצא במסיבות נשים, ואני מעדיפה הגשמה עצמית ורצון לעשות טוב בלב לקהילה שאני חלק ממנה".

"אני בוחרת לעשות מסיבות נשים (דגש על נשים ולא רק על לסביות) בגלל שזו הקהילה שאני מרגישה הכי מחוברת אליה. זו הקהילה שהכי בא לי לעשות לה טוב על הלב, גם בפעילות החברתית שלי אני מתרכזת בקידום אג'נדות של נשים - זו אני - זה מה שאני אוהבת ושם אני רוצה להשקיע את האנרגיות שלי".

לדבריה, "אין באמת הבדל בין ליין נשים לליין גברים. מוזיקה זו מוזיקה והנאה זו הנאה. ההבדל הוא אולי בגודל המסיבות - מסיבות נשים לרוב קטנות יותר מבחינה כמותית".

ליין הבאג מוקדש למוזיקה מתחילת שנות האלפיים ועד היום. מפופ מקפיץ, להיפ הופ, דאנס ועד האוס - כל מה שמרקיד ומזיז את כולנו. בעונת המסיבות הקרובה מקבל הליין פן אמנותי מקורי, בזכות הזמנות מושקעות שמשחזרות עטיפות אלבומים של מוזיקאיות משנות האלפיים, על רקע נופי תל-אביב.


צילומי הזמנות ייחודיים ואמנותיים. צילום ועיצוב: רותם אבי-טל.

"הרעיון לעשות פרויקט עם face sleeve - לקחת עטיפת תקליט ולתת לה המשך של גוף אנושי - יושב אצלי בראש המון זמן", אומרת שר. "אבל תקליטים תמיד מחזירים אותנו לשנות ה-70 ולקח לי זמן עד שפיצחתי את זה. לבסוף החלטתי לקחת אומניות משנות ה-2000 וללכת על הכיוון הזה - וכשזה התגלגל הבנתי עד כמה השפה של התקליטים והאינסטגרם היא אותה שפה. מעבר להכל אני בחורה שמאוד מכבדת את השורשים של המוסיקה - אז החיבור של כל אלו יושב עליי בול".

מותק, הליין התבגר

על הצילום, העריכה והגרפיקה אחראית רותם אבי-טל, שמלווה את הבאג מתחילת דרכו. אבי-טל מספרת שהחברות עם שר זרמה אל תוך העבודה המשותפת שלהן והשפיעה על האווירה החיובית שבליין. "את מיכל הכרתי לפני ארבע שנים בענייני עבודה, דבר שהוליד חברות טובה וליווי צמוד לבאג 2000. עברנו יחד גלגולים ועיצובים שונים של הבאג", היא אומרת.

"בעונה הנוכחית, אני חושבת שהבאנו אותו למקום מאד בוגר, שרלוונטי לעולם העיצובי כבכלל, ומצליח להשתלב בנוף העיצובי של העולם הגאה-בלייני. מדובר במשימה מאתגרת – בעיקר בגלל שהטרנדים, האנשים, המוזיקה והאווירה של חיי הלילה משתנים בתדירות גבוהה".

לדבריה, "כשניגשנו לקרייאטיב של העונה הרביעית, שמנו דגש בין אסתטיקה ויזואלית חזקה לבין טרנדים חברתיים, כאשר תמיד כותרת העל היא "מוזיקה". הרעיון של צילום תקליטים ושילובם בתמונה עדכנית, במעטפת שמזכירה טרנד חברתי-עיצובי-טכנולוגי. לכן היה חשוב לתרגם זאת בשטיפת התמונות בפילטרים המזכירים את תמונות האינסטגרם וכן החיתוך בצורת ריבוע".


מסיבה בליין באג 2000. צילום: בן פלחוב, יחסי ציבור.

ליין הבאג פונה לקהל נשים מגוון מאוד במנעד גילאים רחב, ושר מספרת שאפילו סבתא שלה הגיעה לחגוג איתה, באחת המסיבות. "אנחנו מכוונות את הליין לנשים בגילאים 23 ומעלה - מכיוון שחלק מהמהות של באג 2000 היא לנגן מוסיקה גם מתחילת שנות ה-2000 שכנראה תדבר יותר לילידות תחילת-אמצע שנות ה-80".

שר מקפידה לפנות לקהל הנשי, כדי ליצור מרחב מוגן ללסביות, ביסקסואליות וחברות שרוצות להגיע וליהנות יחד. "הצוות שלי, כולל התקליטניות, מורכב כמעט כולו מנשים כדי לתת את הפרנסה להן", היא מסבירה. "הגברים היחידים שמאושרת להם כניסה למסיבה הם חברים הומואים שמקבלים 'תדרוך' לפני הגעתם על כמה חשוב לי לשמור על המרחב מוגן ובטוח לנשים. חשוב לי שהן שירקדו, יתנהגו ויאהבו איך שבא להן בצורה הכי חופשית שיש".

השיחה עם שר קולחת ורהוטה. היא יצירתית וסוחפת, ומלאת השראה. "אני משתדלת מאוד להמציא את עצמי כל פעם מחדש. אני ניזונה מצריכה תרבותית של מוזיקה, חיי לילה בתל-אביב ובעולם, גרפיקה ועוד. לכן אני מנסה תמיד להביא ערך מוסף דרך ההזמנות והמסיבות שלי".

מקור ההשראה שלה נעוץ, בין היתר, בילדות ובמשפחה ממנה היא באה. "גדלתי בבית מוזיקלי. אמא שלי הייתה נגנית הקסילופון הראשונה בארץ, וכל הילדות שלי גדלתי סביב קונצרטים וכלי הקשה. לכן, במידה מסוימת, מוזיקה הייתה חייבת להיות קשורה בגורלי".

ומוזיקה היא זו שעומדת במרכז ליין הבאג 2000 וההפקות העיצוביות שסביבו. בעונה הקרובה ינגנו בו תקליטניות מהשורה הראשונה, ובהן הרזידנטית מאיה יעקובסון, שקד דודוביץ, נועה הלוי - בדיג'יי סט משולב עם הופעת תופים בלייב, וגברת באג, בעלת הליין, מיכל שר.

חגיגות ה-4 לבאג 2000. שבת, ה-26/10, בבוטלג קלאב, קינג ג'ורג' 48 ת"א, החל מהשעה 21:00. הנחה לנרשמות מראש בלינק (כניסה ב-40 שקלים) http://bit.ly/17uSPQK, מחיר רגיל - 50 שקלים.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...