פתק אחד, חמישה מועמדים גאים. קמפיין הבחירות של מרצ. צילום: יחסי ציבור.
אורי וולטמן. צילום: יחסי ציבור.
אורי שמילוביץ, מרשימת מרצ בחיפה. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

היום: הקהילה בוחרת; ייצוג שיא ללהט"בים בבחירות המקומיות

השנה זכתה הקהילה הגאה לנראות חסרת תקדים: בערים רבות ניתן למצוא מתמודדים להט"בים, בת"א, חיפה ור"ג נרשמה פעילות ערה בנושאים גאים, ונציגות מכובדת ביותר אפשר למצוא אפילו בבחירות המקומיות בפתח-תקווה, קראית ביאליק ובנימינה

היום (שלישי) ייערכו ברחבי ישראל הבחירות לרשויות המקומיות. הקמפיינים השנה היו ערים מאוד, ונרשם מספר שיא של ייצוג להט"בים במספר ערים ומועצות מקומיות ברחבי הארץ.

עיקר הפעילות הגאה נרשם בתל-אביב, חיפה ורמת-גן, שבבחירות הנוכחיות התהדרה בפעילות גאה ענפה במיוחד וחריגה בנוף הרמת גני המנומנם בכל הקשור לענייני להט"ב. עדיין מוקדם לקבוע האם הבחירות הנוכחיות יביאו איתן שינוי משמעותי וייצוג לחברי הקהילה בעיר, אך דבר אחד בטוח: מדובר בסימן חיובי שמסמן תהליך חשוב שעשוי לסחוף אחריו ערים רבות בעתיד.

בתל-אביב התמקד העימות הפוליטי בין שני מחנות: מצביעי חולדאי התומכים בראש העיר המכהן לקדנציה נוספת, ומולם מצביעי ניצן הורוביץ ממרצ. הורוביץ ניהל קמפיין פוליטי שנוי למדי במחלוקת, והשמועות העיקשות טוענות שהוא כלל לא רצה לזכות בראשות העיר אלא רק לחזק את מעמדו במרצ. הורוביץ פסל את הדברים על הסף, ואמר לכל אורך הדרך כי הוא מתכוון להביא שינוי לעיר. 

תל-אביב: מספר שיא של מועמדים המבקשים להיכנס למועצה

בבחירות השנה מככבת רשימת מרצ, עם לא פחות מארבעה מועמדים גאים, בנוסף להורוביץ: אפרת טולקובסקי (4), מיקי קיצין (6), איתי פנקס (7) ודרור מזרחי (8). ברשימת "רוב העיר" ארבעה מועמדים: יניב ויצמן (3), נויה שגיב (6), יואב מאיר (8) ואורנה גרשון (10). ב"דרום העיר" שני נציגים גאים - דן פאר במקום ה-3 ושפי פז בשביעי.

ברשימת "מהפך ירוק בת"א" נמצא שגיב לוי, במקום ה-5. השבוע עקץ לוי את הורוביץ, כשפרסם מאמר ובו כתב ש"כמועמד הומו, הייתי נעלב אם היו בוחרים בי רק בגלל הנטייה המינית שלי, ואם רק הומואים היו בוחרים בי". בכך, הציף לוי לדיון את שאלת המיניות של המועמדים כרלוונטית או לא לבחירה בהם. 

על פי הסקרים צפוי הורוביץ להפסיד לחולדאי, אם כי במטה מרצ מביעים אופטימיות זהירה ואומרים שהכל תלוי במספר הבוחרים שיתייצבו בקלפי. "אנחנו מקווים מאוד שהאנשים יפתיעו ויגיעו להצביע", אמר הלילה פעיל בכיר במטה ל-GoGay. "כוחה של הקהילה לא יבוא לידי ביטוי, אם היא לא תתייצב בקלפיות ותצביע עבור מי ששייך לקהילה ומחוייב לה בכל ליבו".

רמת-גן התעוררה לחיים עם הבטחות גדולות ותקוות זהירות

ברמת גן פועלת בחודשים האחרונים קבוצה גאה שייחודה בכך שחברים בה נציגים ממפלגות ורקעים פוליטיים שונים לגמרי. לאחרונה נפגשו נציגי המטה עם מועמד "הירוקים והצעירים", ד"ר אבי ליליאן, שהתחייב בפניהם כי יקים מרכז גאה אם ייבחר לתפקיד בכיר בעירייה. ליליאן הצטרף לאחרונה למועמד לראשות העיר, צבי זינגר, והשניים צפויים לגרוף קולות רבים ויש להם סיכוי אף לנצח בבחירות. 

בראש המטה עומד ד"ר אוון כהן, ממקימי "גאווה בליכוד". יחד עמו יערה שחם, הפעילה במטה, דינה אבקסיס, לשעבר חברת נשיאות והנהלת מרצ ויו"ר פורום "גאות" לזכויות הלהט"ב במפלגה, עמית רוב-שאנן, חבר ועידת מרצ וממקימי פורום "גאות" וידין ספיר, פעיל זכויות להט"ב ותיק, מיוזמי ומובילי "היום הבינלאומי נגד הומופוביה" בישראל. המטה קרא לחברי הקהילה להצביע "רק" בבחירות.

פרשה מוזרה נוספת ארעה בעיר, כאשר פעילי מרצ לשעבר יצאו נגד רשימת מרצ בעיר וביקשו מהבוחרים שלא להצביע לה, בטענה ש"העומדים בראשה התנכלו לפעילי מרצ הלהט"בים ומפנים את הגב לערכי שלטון החוק ולאג'נדה הירוקה". במרצ דחו את הטענות ואמרו כי המתנגדים לרשימה הנוכחית ממורמרים ומנסים לסגור חשבונות לאחר שהפסידו בבחירות המקדימות ולא התברגו במקומות ריאלים ברשימה.

חיפה: נציגות גאה ומגוונת במספר רשימות

גם בחיפה הייתה פעילות קהילתית ערה מאוד. מובילה אותה רשימת מרצ הדומיננטית בעיר, בייצוג של אורי שמילוביץ, פעיל ותיק בקהילה החיפאית, ממקימי הפורום החיפאי ועוד. שמילוביץ כתב הלילה בדף הפייסבוק שלו "בעוד פחות מעשר שעות תפתחנה הקלפיות. הקמפיין נגמר, סיימתי את הטלפונים האחרונים למתלבטים כרגע, מחר רק הבוחר והבוחרת קובע וקובעת. אלפי חיפאים יצביעו מחר מרצ חיפה ובפרט חברי וחברותיי לקהילת להבטא"ק, הקהילה הגאה, בה אני פעיל שנים. עכשיו נוכל להשפיע מבפנים, מלמעלה, לא לרדוף ולהתחנן לפירורים, אלא לעצב את העיר בצלמנו ובדמותנו וגם... לעשות הסטוריה!".

נציגות מבטיחה נוספת היא של אורי וולטמן מחד"ש (מספר 3 ברשימה), פעיל מאוד ותיק בקהילה הגאה וגם בשמאל הישראלי, הפועל משך שנים ארוכות לקידום זכויות ושוויון בין המגזרים השונים. "כשצעדנו מקריית אליעזר למושבה הגרמנית, יהודים וערבים יחד, בהפגנה הגדולה ביותר בתולדות חיפה, צעקנו "העם דורש צדק חברתי", בעברית וערבית. ידענו שהמאבק שלנו הוא גם נגד ההפרטה וגם נגד האפליה, ושצדק חברתי הוא אפשרי רק באמצעות מאבק משותף. את האמת הפשוטה הזאת צריך לומר עכשיו גם בקלפי", כתב וולטמן ערב סגירת הקמפיין ושעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות להצבעה.

מועמדים נוספים בעיר הם שון שאול מרשימת "יש עתיד", הממוקם במקום הנחשב ללא ריאלי (6). שאול אמר בראיון ל-GoGay כי ייפעל לקידום זכויות הקהילה בעיר ולהקמת בית גאה. ברשימת "חיים בחיפה" אותה מובילה עינת קליש רותם נמצא ויטלי דובוב, בן 25 המייצג את הקהילה הגאה, כמו גם את הקהילה הרוסית וצעירי השכונות.  ברשימת "הירוקים" ניתן למצוא את אסף זגריזק, סטודנט למדעי הרוח באוני' חיפה, הממוקם במקום ה-4 ברשימה.

גאווה במקומות רבים ברחבי הארץ

מועמדים גאים ניתן למצוא גם בפתח-תקווה, שם תנסה מרינה משל, האשה הטרנסקסואלית הראשונה בישראל שעברה ניתוח לשינוי מין במימון קופת החולים, להשתלב בפעילות הפוליטית במועצת העיר. מועמדת טרנסג'נדרית נוספת ניתן למצוא ברשימת "צעירים למען ביאליק", במקום ה-4.

נציגות גאה יש גם בבחירות למועצה המקומית בנימינה גבעת עדה, שם פועלת רשימת "ירוק לכולנו", אותה מוביל ברוך אורן - גם הוא פעיל קהילתי ותיק, ממקימי ארגון "שישה צבעים", מטה המאבק נגד להט"בפוביה, חבר בוועד המנהל של האגודה ועוד. אורן מתמודד על ראשות המועצה. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...