שלטי מרצ בבחירות המקומיות ברמת גן 2013. צילום: פייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

רמת גן: מרצ נגד מרצ

פעילי קהילה מרכזיים במרצ קראו לבוחרים שלא להצביע לרשימת מרצ בעיר, משום שלטענתם "העומדים בראשה התנכלו לפעילי מרצ הלהט"בים ומפנים את הגב לערכי שלטון החוק ולאג'נדה הירוקה". תגובת מרצ: "חותמי המכתב הפסידו בבחירות דמוקרטיות ומטילים רפש"

הימים נוקפים והבחירות המקומיות ברחבי הארץ מתקרבות אל שיאן ביום שלישי הקרוב, ה-22 באוקטובר. בבחירות הנוכחיות ניתן לראות מעורבות גדולה יותר של פעילים גאים במספר ערים, כשפעילות מעניינת במיוחד מתרחשת ברמת-גן, בה הוקם לראשונה מטה גאה. רגע לפני ההצבעה, נרשם מפנה מעניין, כשפעילים מרכזיים במרצ שהתמודדו בבחירות המקדימות בחודש מאי והפסידו, קראו לבוחרים שלא להצביע לרשימת מרצ בעיר. זאת משום שלטענתם "העומדים בראשה התנכלו לפעילי מרצ הלהט"בים ומפנים את הגב לערכי שלטון החוק ולאג'נדה הירוקה".

את הקריאה יוצאת הדופן מובילים שלושה פעילים מרכזיים במרצ ובקהילה הגאה: דינה אבקסיס, לשעבר חברת נשיאות והנהלת מרצ ויו"ר פורום "גאות" לזכויות הלהט"ב במפלגה, עמית רוב-שאנן, חבר ועידת מרצ וממקימי פורום "גאות" וידין ספיר, פעיל זכויות להט"ב ותיק, מיוזמי ומובילי "היום הבינלאומי נגד הומופוביה" בישראל. 

הפעילים יצאו בקריאה למצביעי מרצ הלהט"בים ולחברי מרצ בכלל ברמת גן להצביע עבור רשימת הירוקים בעיר (האותיות "רק"). הפעילים רשמו בדפי הפייסבוק שלהם, וגם פנו לחברי המפלגה בדוא"ל ובטלפון עם המסר: "אם שוויון להט"בי ורצון בקידום הקהילה הגאה הגדלה בעיר חשובים לכם, אין לכם, לצערנו, מה לחפש בסיעת מרצ ברמת גן המתכחשת ל-DNA הבסיסי של מרצ הארצית. ראש רשימת מרצ בעיר, צחי זליכה, הפנה גב לאורך כל הקדנציה לאג'נדה של מרצ. כיום, הסיעה הקרובה ביותר למרצ הארצית מבחינה רעיונית היא סיעת הירוקים בעיר, ואותה יש לחזק, על מנת שהקהילה הגאה, איכות הסביבה, וצעירי העיר יצאו מחוזקים".

פעילי מרצ טוענים שביום הבחירות המקדימות לרשימת מרצ בעיר, אחיו של זליכה (המחזיק בתואר מזכיר סניף מרצ רמת גן), פעילים ומתפקדים שלו, קיללו את פעיליה ופעילותיה של דינה אבקסיס שהתמודדה מולו. אבקסיס, פעילה מוכרת במרצ מזה שנים, שהיתה בעבר העוזרת הפרלמנטרית של יוסי שריד וזהבה גלאון, ואף כיהנה כיו"ר פורום גאות, פקדה עשרות אנשים להט"בים לסניף והללו בלטו מאוד בין פעיליה ביום הבחירות. לאחר שפעיל הומו של אבקסיס התקרב לאנשיו של זליכה כדי למחות על התנהגותם האגרסיבית כלפי הבוחרים, הללו תקפו אותו בקריאות גנאי כנגד הומואים ולסביות, וכן כלפי ערבים ושמאלנים.

הפעילים הגאים מסבירים כיצד אדם נעדר זיהוי עם מטרות המפלגה הצליח להשתלט עליה. "באמצעות פקידתם של אנשים שאינם בעלי זיקה למרצ דחק זליכה את רגלי המועמדים הלהט"בים מהרשימה, והפך אותה לרשימה משפחתית ופנים-חברית. מרתיח שמהפנים אל החוץ דבק הקמפיין באג'נדה אזרחית וחברתית של תנועת מרצ הארצית כדי ליצור מראית עין המנוגדת לכל עשייה או עמדה של העומדים בראש הרשימה המקומית, בעוד הקמפיין עצמו מסתיר את זליכה ואת יתר המועמדים נטולי הזיקה למרצ", הם טוענים.

ד"ר אבי ליליאן הודה לפעילי מרצ על התמיכה הפומבית בו וציין את אכזבתו שלו מכך שמרצ לא הייתה שותפה למאבקי האופוזיציה. "לא היה שום דבר ירוק או להט"בי בכל ההצבעות של נציג מרצ במועצה וצר לנו שבמקום בעל ברית מצאנו רשימה שכופרת בכל הערכים החשובים למפלגת האם שלה. בסיעתנו משולבים יחד הירוקים, הצעירים והלהט"ב עם הגמלאים והנשים – מכיוון שאלו האג'נדות החשובות לעיר. אני מברך על ההחלטה לתמוך בנו". לאחרונה ליליאן אמר כי הוא תומך במועמדותו של ישראל זינגר לראשות העיר, והתחייב להקים בר"ג מרכז גאה במידה וינצחו בבחירות.

"חותמי המכתב הפסידו בבחירות דמוקרטיות ומטילים רפש"

במרצ ביקשו להבהיר כי שניים מהחתומים על המכתב הם חברי מרצ לשעבר, שהתמודדו ברשימת מרצ ברמת גן והפסידו. "צר לנו שהם אינם יודעים לכבד את תוצאות הבחירות הדמוקרטיות, ופועלים בדרך של השמצות והטחת רפש. תושבי רמת גן מכירים ומעריכים את פעילותו ועשייתו החשובה של צחי זליכה, יו"ר רשימת מרצ ברמת גן, ואין לנו ספק שהם ייבחרו בעשיה ולא בהשמצות. ב- 22.10 נגדיל את כוחנו ברמת גן ובכל הערים בהם אנו מתמודדים ונמשיך להיות הבית הפוליטי של הקהילה הלהטב"קית".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...