חה"כ דוד אזולאי, אברהם מיכאלי, יצחק וקנין מש"ס. צילום: אתר הכנסת.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ש"ס: לאסור על הומואים ולסביות לאמץ

שלושה חברי כנסת מש"ס הגישו הצעת תיקון לחוק האימוץ, כך שלא ייאפשר אימוץ על ידי זוגות בני-אותו המין. הסיבה: "לאפשר לילדים המאומצים לחיות באקלים סביבתי נורמטיבי ותומך"

חברי הכנסת דוד אזולאי, אברהם מיכאלי ויצחק וקנין, שלושתם מש"ס, הגישו אתמול (ב') הצעת חוק הקובעת הגבלות על אימוץ ולמעשה אוסרת על אימוץ ילדים על ידי בני-זוג מאותו המין. מדובר בהצעת חוק פרטית, שמשנה את חוק אימוץ ילדים התשמ"א (1981), ובאה בתגובה להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לאפשר להומואים ולסביות לאמץ.

הצעת החוק הנוכחית שומטת גם את האפשרות של בני זוג חד-מיניים לאמץ האחד את ילדיו/ה של השני/ה. הדבר יהפוך על פיו פסיקות קודמות של בית המשפט ובכללן בג"צ ירוס-חקק שאפשר אימוץ הומו-לסבי בתוך המשפחה

הסיבה, לטענת יוזמי החוק, היא "להגן על הילדים ולמנוע פגיעה טראומטית, ולאפשר להם לחיות באקלים סביבתי נורמטיבי ותומך". על כן הם מבקשים להפוך על פיה את החלטת היועמ"ש מ-2008, שהתבססה על עובדת היותה של מדינת ישראל חופשית.

בהסבר להצעה נכתב ש"אף אם אין חולק על עקרונות המשטר הדמוקרטי ועל חירותו של כל אדם לחיות את חייו באופן פרטי כראות עיניו, הרי שהחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה עלולה להביא לפגיעה באותם ילדים מאומצים שכן נגזר עליהם לגדול בסביבה חריגה שבה הוריהם בני אותו המין; יש חשש כי הם עלולים לסבול מלעג והצקות מצד חבריהם ומכריהם לספסל הלימודים; מעבר לעובדה שאותם ילדים חוו פגיעה טראומטית בשל כך שאינם חיים עם שני הוריהם הביולוגים, עלולות להיגרם להם פגיעות נפשיות נוספות עקב האקלים שבו יחיו".

הצעות חוק דומות בעיקרן הונחו על שולחן הכנסת הקודמת, וגם זו שלפניה, על ידי ח"כ אזולאי וח"כ נסים זאב (ש"ס). ההצעות הקודמות נדחו במליאה.

הנחייתו של היועץ המשפטי לממשלה ב-2008 נתקבלה לאחר דיון שקיים בנושא ביחד עם נציגים רלוונטיים ממשרד הרווחה וממשרד המשפטים - גורמים בשירות למען הילד, אנשי הפרקליטות ויועצים משפטיים משני המשרדים. שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, בירך על ההחלטה.

חשוב לציין כי מזוז הדגיש שדבריו עוסקים באפשרות המשפטית בלבד להסכים לאימוץ ילדים על ידי בני זוג מאותו המין, ושכל מקרה יידון לגופו על ידי השירות למען הילד, לאחר בדיקת טובתו של הילד, והיא זו שתוביל את השירות בהחלטתו. עוד נקבע בהחלטה כי במקרה שבו ניתן למסור ילד לאימוץ על ידי אדם יחיד - אפשר יהיה למסור אותו לאימוץ גם על ידי בני זוג מאותו המין. עובדה זו "נעלמה" מעיניהם של ח"כ אזולאי, מיכאלי ווקנין, שהתעלמו כליל מטובת הילד המעוגנת בהכרזת מזוז.

אודי לדרגור, יו"ר עמותת "אבות גאים", אמר הערב ש"לכל מי שחשב שהמאבק על הורות גאה כבר הסתיים ושכולם כבר מבינים שבשנת 2013 זוג גברים או זוג נשים הם הורים ראויים לכל דבר, באה סיעת ש"ס, באמצעות חברי הכנסת החרוצים שלה – דוד אזולאי, אברהם מיכאלי ויצחק וקנין, ומגישה אתמול הצעת חוק הומופובית, חשוכה ומסוכנת, בה היא מבקשת לסייג את חוות הדעת של היועץ המשפטי לשעבר, שאישר לזוגות בני אותו המין לאמץ ילדים בישראל". לדרגור הזמין את מתנגדי הצעת החוק לקחת חלק בכנס עמותת אבות גאים שיתקיים ביום שישי, ה-1 בנובמבר, בשעה 11:30 במרכז הגאה בגן מאיר שבת"א.

גילוי נאות: אודי לדרגור הוא חבר מערכת ב-GoGay וכותב מדור האוכל "לרוץ לבשל לחבר'ה". 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...