שון שאול - "יש עתיד - צעירי חיפה". צילום: יחסי ציבור.
עינת קליש רותם - "חיים בחיפה". צילום: יחסי ציבור.
אסף זגריזק - "הירוקים של חיפה". צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

חיפה גאה לבחור

שון שאול מ"יש עתיד" רוצה לקדם את הצעירים ולחולל מהפיכה, אסף זגריזק מ"הירוקים" מבטיח לתקצב את ארגוני הקהילה ולארגן מצעד גאווה ועינת קליש רותם מ"חיים בחיפה" מבטיחה להיאבק עבור חינוך לסובלנות וקבלת האחר. לקראת הבחירות לראשות העיר ולמועצת העיר שיתקיימו בשבוע הבא, יצאנו לבדוק מה דעתם של כמה מהמועמדים על הקהילה ועל מצבה בעיר

בשנה האחרונה נסגר הבית הקהילתי של הפורום החיפאי, והמצעד השנתי בעיר השלישית בגדולה נתקל בקשיים רבים לפני יציאתו ולמעשה כמעט בוטל. כעת, לקראת הבחירות לראשות העיר ולמועצת העיר שיתקיימו בשבוע הבא, יצאנו לבדוק מה דעתם של כמה מהמועמדים על הקהילה ועל מצבה בעיר.

שון שאול - "יש עתיד - צעירי חיפה"

שון שאול, סטודנט באוניברסיטת חיפה, רץ במקום השישי ברשימת "יש עתיד – צעירי חיפה". שאול הוא יליד חיפה והומוסקסואל מוצהר. לדעתו הקהילה אינה חזקה מספיק - "חיפה היא אמנם העיר השלישית בגודלה, ואוכלוסיית ההומואים שבה היא השלישית בגודלה, אך זה לא אומר שמדובר בקהילה השלישית בגודלה. למען האמת, אין בסיס לקהילה בחיפה כיום. אנו שמנו לנו למטרה לקדם את הקהילה ולבסס אותה".

האם תתקצבו את מוסדות הקהילה ותעזרו בבניית בית חדש לנוער גאה?

"באנו לכאן לעשות ולשנות. אנו נקדם בית גאה בחיפה. אבל אין צורך רק בבית גאה, אלא במהפכה של ממש. המבנה שנסגר יוחלף במבנה אחר לקהילה, ואני לא אכנס לקואליציה ללא הבטחה ממשית וללא הסכם על בית גאה לקהילה. מדובר על שינוי בתפיסה - הקהילה לא צריכה לקבל נדבות מהעירייה, אלא להיות באותו מעמד כמו 'מרכז הצעירים בחיפה'  למשל - ולקבל תקצוב בהתאם".

האם תתמכו במצעד השנתי של הקהילה בשנה הבאה?

"גם כאן יש צורך בשינוי תפיסה. התקצוב צריך להגיע מהעירייה, ולא מתרומות ומקיבוץ נדבות. כמו שיש 'צובחוץ', ככה צריך להיות גם מצעד גאווה. העירייה מתקצבת את המצעד היום בעשרת אלפים שקלים בלבד. כשהקהילה תהייה ממוסדת וכשיוקם מרכז גאה, העירייה תוכל לתקצב את כל פעילות המרכז הזה בצורה מסודרת".

מה לגבי החינוך בבתי הספר? האם תקדמו פעילות לימודית למיגור הומופוביה על כל צורותיה?

"שר החינוך שי פירון אמר שמתחילת שנת הלימודים הקרובה יושם דגש על קבלת השונה, לא רק על הומואים ולסביות, אלא גם על נכים, חירשים ובעלי מוגבלויות אחרות. מדובר על קבלת השונה בכל צורה. ישנם חוקים במדינה נגד גזענות במקרים מסוימים, אבל החוק לא מתקן את הסטיגמה. אנחנו צריכים לחנך לקבל את ההומואים כמו שהם".

עינת קליש רותם - "חיים בחיפה"

עינת קליש רותם מתמודדת לראשות העירייה ומובילה את רשימת "חיים בחיפה". קליש רותם, אדריכלית במקצועה, נולדה וגדלה בחיפה. היא מגדלת יחד עם בן זוגה בעז את שני בניהם בשכונת רמות ספיר.

האם תתמכו במצעד השנתי של הקהילה בשנה הבאה?

"השנה לשמחתי הוזמנתי לשאת דברים במצעד הגאווה החיפאי. אני רואה באירוע הזה חשיבות עירונית. הזכרתי בנאומי את דבריו של הרווי מילק שאמר: 'לא צריך להתפשר כדי לתת לאנשים זכויות. לא עולה כסף לתת לאנשים כבוד. לא צריך לעשות עסקאות פוליטיות כדי לתת לאנשים את החופש שלהם. לא צריך להתאמץ כדי לבטל את הדיכוי'."

"העירייה לא מכירה בחשיבותה של הקהילה למרקם העירוני. כשאני אעמוד בראשות העיר התמונה תהיה שונה. זה אירוע אותנטי של קהילה אותנטית, קהילה שיודעת להיות נאמנה לעצמה. נשארו מעט דברים אותנטיים בעיר שלנו".

האם תתקצבו את מוסדות הקהילה ותעזרו בבניית בית חדש לנוער גאה?

"כן, וכן. הקהילה הגאה בחיפה מופלית לרעה וזוכה ליחס משפיל בחיפה כבר שנים. אבל היא לא היחידה. כל הקהילות זוכות לאותו יחס בחיפה - חוסר עידוד משווע, מדיניות מבולבלת ומהססת, ומעל הכל חוסר טיפוח. אם אנחנו אוהבים את העיר, עלינו לחזור לטפח את כל הקהילות שלנו, ובמיוחד את הקהילה הגאה. זו לא קהילה רגילה."

"הקהילה הגאה מכניסה הרבה צבע למרקם של החיים העירוניים. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מראים באופן מפורש כי קיימת זיקה ישירה בין קהילה גאה המהווה חלק לגיטימי ופעיל בעיר, לבין פריחה ושגשוג עירוני. עיר השואפת להתפתח, המבקשת להזרים אליה כוחות שוק חדשים, תנהג בחכמה אם תטפח את הקהילה הגאה שלה".

מי מייצג את הקהילה ב"חיים בחיפה"?

"יש לנו את ויטלי דובוב, שהוא עולם מלא בבחור צעיר. הוא מייצג את הקהילה הגאה, את הקהילה הרוסית ואת צעירי השכונות - בן 25, תושב שכונת הדר, כלכלן בכיר בוגר מסלול העתודה האקדמית בצה"ל ובעל תואר שני בלימודי מקרקעין מהטכניון, מתמחה בשימור ההיסטוריה. שירת כראש מדור תקציב השכר באכ"א. הוא פעיל בחוש"ן ובקבוצת מ.ק.ס (מתכננים קהילה סביבה) – קבוצת יזמות חברתית-עירונית בשכונת הדר בחיפה אשר פועלת לפיתוח שכונת הדר".

אסף זגריזק - "הירוקים של חיפה"

אסף זגריזק, סטודנט למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה, רץ במקום הרביעי ברשימת הירוקים של חיפה ומייצג בה את הקהילה. זגריזק פעיל בפוליטיקה החיפאית זה כמה שנים, ובכמה הזדמנויות נאבק על זכויות הקהילה מול העירייה. זגריזק היה חבר בפורום החיפאי, והיום הוא חבר בקואליציית ארגוני הגאווה בחיפה.

האם תתמכו במצעד השנתי של הקהילה בשנה הבאה?

"כמי שנמנה על הצוות המארגן והמפיק של מצעדי הגאווה, כמובן שכחבר מועצת עיר אפעל לתקצוב עירוני לקיומו של המצעד. המצעד עצמו לא יהיה עירוני אלא מצעד שיארגנו אנשי הקהילה בתמיכה כלכלית של העירייה, אך בעצמאות מוחלטת כך שיישמר האופי הייחודי של המצעד כמפגן מחאה ולא כאירוע תרבות מסחרי".

האם תתקצבו את מוסדות הקהילה ותעזרו בבניית בית חדש לנוער גאה?

"התכנית היא להפוך את הקהילה מקהילה מוחלשת לקהילה חזקה ומובילה בעיר. לשם כך עלינו לבצע כמה צעדים חשובים: (א) הגדלה משמעותית של תקציב התמיכות בארגוני הקהילה ובהם בראש ובראשונה לארגונים שמסייעים לבני נוער (רק לסבר את האוזן בנקודה זו: הקהילה בחיפה מתוקצבת בכ-10 אלף ש״ח שמהווה 0.12 מתקציב התמיכות); (ב) הקמת בית לקהילה הגאה באחד מנכסי העירייה דוגמת בית ספר מעלה כרמל אותו היא מבקשת למכור לבהאים; (ג) הקמת מעון לבני נוער בסיכון כתוצאה מנטייתם המינית והמגדרית; (ד) תמיכת העירייה במצעד הגאווה כפי שעושות ערים רבות בארץ."

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...