צילומים מתוך הסרט "מתיו שפארד הוא חבר שלי". צילום: אתר הסרט.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

מתיו שפארד היה חבר שלי

סרט תעודה חדש מביא את סיפורו של מתיו שפארד - שהוכה ונרצח בגלל שהיה הומו - דרך שיחות עם חבריו. שפארד, שהפך במותו לסמל להומופוביה ולאלימות כלפי הומואים, מונצח בדוקומנטרי הרגיש שהופק בעזרת מימון המונים

לפני 15 שנים, ב-6 באוקטובר 1998, שני גברים פיתו צעיר הומוסקסואל אל רכבם, באמתלה שהם רוצים לקיים עמו יחסי מין. הם הובילו אותו אל איזור מבודד בעיירה המנומנמת וייומינג, היכו אותו קשות, קשרו אותו לגדר, והשאירו אותו למות, פצוע ומדמם, בקור המקפיא. הוא נמצא רק בבוקר שלאחר מכן, במצב קשה מאוד, ולאחר מספר ימים בהם נאבק על חייו בבית החולים הוא מת מפצעיו.

שמו של הצעיר היה מתיו שפארד, וסיפורו הנורא הפך לסמל לאלימות ההומופובית המחרידה ורציחתו נחשבת לאחד מפשעי השנאה הקשים שזעזעו את האומה האמריקנית כולה. הוא היה בן 21 במותו.

שלושה ימים לאחר הרצח עצרה המשטרה המקומית ארבעה מעורבים ברצח: אהרון מק'יני וראסל אנדרסון ביצעו את הרצח, ובנות זוגן, צ'סטיטי פייסלי (שגרה עם אנדרסון) וקריסטין פרייס, נעצרו באשמת סיוע לרצח, מכיוון שעזרו לשניים לנקות את הדם מבגדיהם ולטשטש ראיות. אנדרסון חתם על עסקה עם התביעה, והודה באשמה על מנת שלא לקבל עונש מוות. שניהם נידונו לשני מאסרי עולם, ובקשות שהגישו לחנינה שנים מספר לאחר ההרשעה, נדחו על הסף.

מאז הרצח, הפכה אמו של מתיו, ג'ודי שפארד, ללוחמת למען זכויות הקהילה, ובמשך שנים ארוכות היא משתתפת, ללא הפסקה, בדיונים על זכויות הקהילה, יוזמת הפגנות ופעילויות הסברה ומחאה, ומקדמת את המאבק בהומופוביה ולעידוד הסבלנות כלפי להט"בים. היא הקימה - יחד עם פעילים נוספים - קרן הנצחה הקרויה על שמו של בנה, ויזמה מספר רב של חומרי הסברה והוראה, כחלק מהמאבק בשנאה.

מיזם חדש הזוכה לעידוד הקרן, הוא סרט תיעודי שמתחקה אחר החבורה של שפארד, חבריו למכללה ומכריו, כדי לבדוק כיצד נראים החיים שלהם מאז מותו. כותרת הסרט, "מתיו שפארד הוא חבר שלי", הייתה גם חלק מקמפיין רחב היקף נגד להט"בפוביה ואלימות כלפי חברי הקהילה, בפעילות של קרן ההנצחה על שמו של מתיו. 

הסרט מביא את סיפורו של מתיו דרך נקודת המבט שלו, המשוחזרת באמצעות שיחות עם חבריו. זהו ניסיון ייחודי להתחקות אחר חייו של מתיו, אמונותיו, חלומותיו ושאיפותיו, באמצעות שיחות עם חבריו הקרובים ביותר ובני משפחתו. 

המימון לסרט הושג באמצעות קמפיין גיוס כספים מהציבור ("מימון המונים") באתר קיקסטרטר. היוצרים ביקשו לגייס סכום של 50 אלף דולר עבור הפקת הסרט, אך הצליחו לגייס למעלה מ-60 אלף דולר בפחות מ-50 יום. כעת, כשנתיים וחצי לאחר סיום הגיוס, הפקת הסרט הסתיימה והוא יעלה בקרוב לשידור במספר ערוצי טלוויזיה בארה"ב, והוא צפוי גם להיות זמין לצפייה ישירה אונליין.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...