מתוך התערוכה של Bertil Nilsson. צילום: Bertil Nilsson.
 > 

נפלאות הגוף

האמן הבריטי הרב-תחומי ברטיל נילסון עוסק בבחינה של הגוף הגברי ובהצגה לראווה של גמישות, כוח, עוצמה, רכות ותנועה. בחלק מהצילומים הוא מציג גברים עירומים בנופים עוצרי נשימה, באחרים הוא ממקם רקדנים במרחבים אורבניים מעשה ידי אדם, ומצליח להקפיא את הרגע בדיוק בזמן המתאים

האמן הבריטי הרב-תחומי ברטיל נילסון (Bertil Nilsson) עוסק בשנים האחרונות בבחינה של הגוף במדיות שונות, ובראשן - צילומים - המציגים את הגופניות במלא יופייה וכוחה. העבודות שלו מקפיאות בעיקר גברים צעירים ונעריים בפוזיציות שמאפשרות הצצה אינטימית, אך לא בהכרח מינית, אל תוך התנועה העצורה. 

נילסון מציג בעיקר מודלים שבחייהם הם רקדנים, מה שמאפשר לו להשיג תנועות מיוחדות שאינן מאפיינות את בני-האדם ביומיום. הגמישות שלהם, הכוח הפיזי הרב והיכולות הווירטואוזיות שכל כך נחוצות לעיסוק במקצוע, מאפשרים להם מנעד גדול יותר של מבעים.

בסדרת צילומים קצרה אחת, מוצגים הרקדנים בעת מחול עם בובות פלסטיק גבריות, המייצגות גופניות מושלמת. הניגוד בין הפלסטיק הקפוא לבין הגוף הגברי העירום, החי והדינאמי, על רקע בניין נטוש ומתרפק, מרהיב וכובש. סדרה אחרת מביאה צילומים של גברים בטבע פראי ועוצר נשימה. גם כאן, המשחק בין העמדת המודליסטים בנוף המרהיב מאפשר לנילסון לשחק עם הבדלי אור, צל, צבע, טקסטורה וחוזק. אבקות צבעים עם פיגמנט עז בצבע אדום ולבן, משנות את גופם של הגברים ובחלק מהצילומים מוסיפות רובד נוסף של משמעות אל תוך הפריים.

כך לדוגמה הוא מציג בחור עירום על חוף ים, גופו מונח על המים, וכתם אדום גדול הולך ומתרחק ממנו, כאליגוריה על התרסקות ומוות, אולי, או ניסיון להראות את מעגל המוות והחיים. בתמונה אחרת, הגוף הוא מלאכי משהו, מרחף, נראה כאילו מתרומם מהאדמה. הפרשנות מתמסגרת והולכת על חיים מול מוות, התחלה מול סוף, והגופניות מקבלת מימד חדש, אולי אפילו רוחני.

האלמנטים משחקים תפקיד חשוב בסדרה הזו, Naturally, ובאימג'ים אחרים מוצגים משחקים עם אלמנט האוויר, האש והאדמה. המגע איתם הוא מהפנט, ובכל תמונה יש עומק הולך וגדל, כאשר הנקודה הפוקאלית היא כמעט תמיד הגוף העירום, אך העין נמשכת ללא הרף אל המרחק, לעבר הנופים הפראיים.

בסדרה נוספת נילסון עוסק - שוב - ברקדנים, והפעם מצרף אליהם גם כמה רקדניות. עם זאת, העיסוק שלו בגוף הגברי הוא ללא ספק העיקר, והוא ממקם את המודלים שלו הפעם במרחב אורבני, מעשה ידי אדם, קונטרסט מושלם לסדרת צילומי הטבע המופלאה שלו. שינוי נוסף הוא בכך שהפעם הדמויות לבושות, כך שהדגש הוא על התנועה עצמה והקומפוזיציה שלה במרחב, ופחות על הגופניות החשופה עצמה. עם זאת, אי אפשר להחמיץ את הניסיון ליצור צורות חדשות, לא פורמאליות, ולהדגיש את כוחו של הגוף, הקלילות והגמישות שלו, אל מול מבני בטון וברזל.למידע נוסף על האמן ועבודותיו, כמו גם כתובות של גלריות המציגות את צילומיו ברחבי העולם ורכישה מקוונת - בקרו באתר האינטרנט שלו, או בדף הפייסבוק.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...