פרופסור טוביה פרי. צילום: אתר כמוך.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

שאל את הרב: האם אפשר לזהות הומואים?

האם אפשר לזהות מי הומו? האם קשה יותר להחזיק מעמד בזוגיות הומו-לסבית? האם זוג שהתחתן במיזם "אנחנו" המשדך בין לסביות והומואים דתיים צריך לספר לילדים על זה? הפסיכולוג פרופ' טוביה פרי עונה

פרופסור טוביה פרי, פסיכולוג קליני מהמחלקה לפסיכולוגיה באונ' בר אילן; לשעבר ראש החוג לחינוך במכללת יעקב הרצוג, ענה לשאול גולשים במדור "שאל את הרב" של ארגון "כמוך - הומואים דתיים אורתודוקסים". 

האם אפשר לזהות מי הומו?

ישנם אנשים הטוענים שהם יכולים לזהות על אחרים שהם הומואים. כמו כן זכור לי שראיתי כתבות על מחקרים הטוענים שניתן לזהות לפי גלגל העין, צורת הראש ובכל מיני שיטות (גם לפי פרופיל הפייסבוק).

האם יש תיעוד לדבר כזה? מחקר שמוכיח שבאמת יש יכולת לזהות נטייה מינית של אנשים? האם זה משהו פרקטי? (שניתן ליישם תוכנה או כלי כלשהו שיידע לנחש דבר כזה בהצלחה גבוהה).

נשמע שיש בזה הזדמנות וסיכונים במידה וכן. אודה שאני רגיל לחשוב שלא רואים שאני הומו, אך הופתעתי לפחות פעם אחת בחיים שבן אדם אכן זיהה את זה עליי.

התשובה:

לעניות דעתי לא ניתן לזהות נטייה מינית. ומן ההיכרות שלי, אנשים עם נטייה הומוסקסואלית שונים זה מזה ככל בני האדם. כאשר מישהו חושב שאתה הומוסקסואל ומנסה זאת על מספיק אנשים מדי פעם הוא יהיה גם צודק – סטטיסטיקה אלמנטרית.


האם יותר קשה להחזיק מעמד בזוגיות הומו-לסבית?

אולי השאלה נכונה יותר להומואים מאשר ללסביות. אם נתעלם מבעיות חברתיות שקשורות לקבלת הומואים בקהילה. בארגוני ההומואים החילונים יש טענה כל הזמן שזה "בדיוק כמו זוגיות של גבר ואישה", מה שגם מוביל לדרישה להכרה בחוק בזוגיות בין גברים ועוד. 

רציתי לשאול האם במצב אוטופי בו יש מודעות מושלמת למצב של הומוסקסואליות, ושני גברים (דתיים או חילונים לצורך העניין) מתאהבים, האם קיימים גורמים פסיכולוגים כלשהם שיקשו עליהם לקיים קשר זוגי ארוך שנים?

דברים שאני יכול למנות למשל: 1. הקושי לגדל ילדים לעולם. 2. האופי של גברים לפזול יותר הצידה, להאמין יותר בעצמם שימצאו אהבה שוב (ולכן לא צריך לשמר), להיות יותר ישירים ודברים דומים. 3. גם בהנחה שזוג ההומואים אימץ ילד או הביא בפונדקאות, הילד לא שייך לשניהם והם יודעים את זה..

בקיצור, האם זוגיות של גברים באמת יכולה להחזיק מעמד 50-60 שנה? לא רק ליחידי סגולה? יש דברים שצריך לדעת/לעשות בשביל זה?

התשובה:

סטטיסטית נראה שקשרים בין גברים פחות יציבים בין גברים מאשר בין נשים. אין מניעה לדעתי לאהבה בין גברים להתקיים לשנים רבות וארוכות גם אם מדובר במיעוט המקרים.

כדאי להזכיר שהאיסור ההלכתי הוא על מעשה מיני אסור בין גברים. אני לא יודע על איסור לאהוב גבר אהבת נפש.


האם לסביות דתיות צריכות את "אנחנו" באותה מידה?

ממה שנחשפת ואתה מכיר:

1. האם קיימות פחות לסביות מהומואים (באחוזים לאוכלוסיה)?

2. האם לסביות דתיות פחות מעוניינות באופציה של חתונה עם בחור הומו? מה הסיבה לזה?

3. האם אותן בחורות לסביות דתיות שכן חושבות להתחתן עם גבר הומו דתי, מרגישות גם כן שקשה להן להכיר הומואים דתיים? במידה והתשובה לשאלה 3 היא כן, אשמח ליצור קשר באופן פרטי כדי לנסות ליצור אולי קבוצה סודית בפייסבוק שתקשר בין הומואים ולסביות דתיים/יות. תודה!

התשובה:

גם דתיות, כמו הומוסקסואלים גברים, חשות שונות ונמצאות במיעוט בחברה, ומבחינה זו זקוקות יותר לתמיכה ולחברה תומכת.

אני לא מתלהב מן הפתרון של נישואין של הומוסקסואלים ולסביות. זוג שבו שני הצדדים לא נמשכים זה לזה לא נראה לי כפתרון מוצלח.

לגבי שאלות אירגוניות – יש מוכשרים וטובים ממני לעניין.


האם זוג שהתחתן במיזם "אנחנו" צריך לספר לילדים על זה?

האם להסתיר מהילדים את העובדה שההורים שלהם הומו ולסבית יכולה לפגוע בילדים? האם לספר יכול לפגוע בילדים?

שיקולים לשני הצדדים:

1. יש מחקרים שאומרים שיש השפעה לגנטיקה על נטייה מינית, אז לכאורה גדולים הסיכויים שהילד יהיה הומו/לסבית. במידה וההורים יספרו לו על עצמם, זה יעזור לו להתמודד עם עצמו.

2. במידה והילד הוא סטרייט, אולי זה יגרום לו לבלבול כלשהו ורצון "לבדוק את עצמו" (להתנסות).

3. אם יוודע למישהו נוסף על כך, אולי זה יכול לפגוע בזוג או בילד.

4. אולי יש משהו לא מוסרי בהסתרת פרט חשוב כזה מהילד? בדומה למשל להסתרה מילד שהוא מאומץ, נולד בפונדקאות ועבר גיור, או דברים אחרים.

5. כמובן, הילד עלול לגלות את זה בעצמו ביום מן הימים אם חס ושלום הזוג ייפרד, הבעל יבגוד, או דברים אחרים פחות חמורים שיקרו. אולי עדיף שההורים יספרו את זה מאשר שהילד יגלה לבד?

אולי יש עוד שיקולים… אשמח לתשובה! תודה.

התשובה:

מבלי להאריך יותר מדי, לא נראה לי שילדים צריכים להיות שותפים לעניינים שבינו לבינה של הורים בצורה כל כך אינטימית. אולי בגיל מבוגר יותר אפשר לשוחח עם ילדים גם על נושאים אלה. ידיעה מדעית לגבי העדיפות במקרה כזה אין בידי.


האם המודעות הגוברת להומוסקסואליות מגדילה את כמות הומואים?

אחת הטענות שרווחות בציבור הדתי וגורמות להשתקה ומניעת מודעות בנושא של הומואים ולסביות דתיים, היא שזה מגדיל את האוכולוסיה "שלנו".

האם יש בסיס לטענה הזו? האם לדבר על זה גורם לאנשים לעבור שינוי כלשהו? להתנסות יותר? האם התנסות של "סטרייט" יכולה לסכן אותו להפוך לדו מיני או הומוסקסואל? אם כן, האם זה תלוי מה בדיוק הוא עושה?

התשובה:

מרבית המחקר מצביע שהמודעות או הפרסום אינם מגבירים בסופו של יום את כמות האנשים עם הנטייה המינית ההומוסקסואלית. אולי יותר אנשים נחשפים ומסתירים פחות את נטייתם. אין עדות להגדלה בשכיחות של הנטייה ההומוסקסואלית עם הגברת המודעות לקיומה.


מתוך אתר "כמוך", המפעיל בין היתר שירות היכרות לנישואים בין דתיים הומואים ללסביות לצורך הקמת משפחה.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...