אולימפיאדת החורף בסוצ'י 2013. צילום: לוגו התחרויות.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

בגלל להט"בפוביה: הוועד האולימפי האמריקני נגד האולימפיאדה ברוסיה

ראש הוועד האמריקני הבהיר כי בכוונתו לנסות לשנות את האמנה האולימפית כך שלא תאפשר אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. הצעתו לא צפויה לעבור. השבוע המשיכה רוסיה להתכחש לכך שהיא פוגעת בקהילה, ופוטין הוגש כמועמד לקבלת פרס נובל לשלום

האם ארצות הברית עומדת להיות הלפיד שיאיר את חשכת אירוח משחקי החורף האולימפיים ברוסיה ההומופובית? מדברים שאמר מוקדם יותר השבוע נשיא הוועד האולימפי של ארה”ב, לארי פרובסט, עולה כי לוועד שבראשותו ישנה נכונות לפעול לשינוי האמנה האולימפית כך שתאסור כל אפליה על בסיס נטייה מינית או מגדרית.

האמנה האולימפית הנוכחית אומנם אוסרת כל סוג של אפליה, אך בשבוע שעבר הודיע ראש הוועדה המתאמת של הוועד האולימפי הבינ”ל, ז’אן קלוד קילי, כי החקיקה הרוסית השנויה במחלוקת אינה מפרה את האמנה. פרובסט, שהבהיר כי זו אינה עמדתו של הוועד האמריקני, הסביר: “אנחנו רוצים להוביל באמצעות דוגמא אישית וגם לשמש סנגוריה בתוך הקהילה האולימפית הבינלאומית, כדי לוודא שאנו עושים כל מה שניתן על-מנת להעביר את המסר לפיו לא נסבול אפליה”.

תיקונים לאמנה האולימפית ניתן להציע במהלך האסיפה השנתית של הוועד האולימפי הבין-לאומי, ושינויה מצריך רוב של שני שליש מהחברים. הוועד הנוכחי מונה 112 חברים, אך אם נסתכל על ההצבעות בנושא הלהט”בי באו”ם כעל מדד, שהרי התיקון המוצע לא צפוי לעבור. זאת, מכיוון שלפחות 35 מהחברים בוועד מגיעים ממדינות בהן ההומוסקסואליות אסורה, או כאלה בהן להט”בים סובלים מאפליה חמורה.

דבריו של פרובסט נאמרו בעקבות פנייה של ארגון “זכויות אדם תחילה”, שקרא לוועד האמריקני להוביל את הדיון נגד החקיקה הרוסית החדשה המפלה את בני הקהילה הגאה. לדברי אינוקנטי גרקוב, מאנשי הארגון, “זו התפתחות חיובית. אנו קוראים לוועד האמריקני להמשיך וללחוץ, ולהעמיד את הנושא בראש סדר העדיפויות”.

עוד הוסיף גרקוב כי “בעוד העולם מתכונן לסוצ’י 2014, אסור שהוועד האולימפי הבין-לאומי והממשלות הזרות יסתפקו בהבטחות הרוסיות. עליהם לפעול במשותף כדי לבנות תכנית פעולה במידה וחוקים אנטי להט”ביים ימשיכו להיות מיושמים במדינה. הוועד של ארה”ב עשה צעד גדול קדימה בהובלת המהלך הזה, ועליו להמשיך ולהתבטא נגד האפליה והשנאה”.

רוסיה, מצדה, ממשיכה להכחיש כי קיימת במדינה אפליה על בסיס נטייה מינית או זהות מגדרית. עם זאת, המציאות עגומה בהרבה: חברי הקהילה נתונים לאלימות קשה, אירועים קהילתיים לא מאושרים באופן שיטתי, והנסיון להקים בית גאווה בכפר האולימפי לא אושר על-ידי הערכאות ברוסיה בשל החקיקה “נגד תעמולה ליחסי מין לא מסורתיים”.

למרבה הצער, לא רק התעלמות היא מנת חלקה של הקהילה הלהט”בית ברוסיה. בשבוע האחרון היא ספגה מהלומה נוספת, תקשורתית לפחות, כאשר התברר כי מועמדותו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הוגשה לוועדה הנורווגית לבחינת המועמדים לפרס נובל לשלום. אומנם שמו של פוטין עדיין לא כלול ברשימה הסופית של הוועדה, ואומנם הסיבה לעצם הגשת מועמדותו היא מעורבותו בפתרון בעיית הנשק הכימי בסוריה, אך עדיין - באם לא ייפסל מיידית על-ידי חברי הוועדה, תהיה בכך סטירת לחי לקהילה במוסקבה, ולא רק לה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...