עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

פירסינג

ניקוב איברי הגוף הוא פופולרי ואהוד מאוד בארץ ובעולם. כיצד עושים זאת, למה צריך לשים לב, על מה חשוב להקפיד, וכיצד מטפלים במקרה של דלקות וזיהומים

פירסינג (piercing, באנגלית ניקוב) הוא ניקוב איברי הגוף לצורך ענידת עגילים, שרשראות ותכשיטים אחרים. הפירסינג הנפוץ ביותר בעולם הוא ניקוב תנוכי האוזניים לענידת עגילים, אך גם ניקובי איברים אחרים נפוצים מאוד, ובהם ניקוב הפטמות, שפתיים, גבות, לשון, סנטר, טבור, אף, איברי המין ועוד. להרחבה בנושא נזקי הפירסינג בחלל הפה - לחצו כאן.

מקור הפירסינג בתרבויות קדומות, שם הוא החל כפולחן דתי ותרבותי ולימים התרחב לשימוש של כל הציבור, ללא קשר לשימושיו הדתיים-טקסיים. ישנם אנשים שבעיניהם הוא נחשב לפטיש - חפץ הגורם למשיכה וגירוי מיני, ונקשר לעתים לסצינת הסקס החזק BDSM.

כאשר תהליך הניקוב מתבצע בסביבה שאיננה הגיינית, או שהאדם שעבר את הניקוב אינו שומר על כללי ההגיינה והבטיחות, עלול להיווצר במקום זיהום מקומי, שעשוי להתפשט ולגרום לנזקים לעור ולרקמות. ניקוב לא נכון עלול לגרום ליצירת צלקות ובצקות, ולכער את מראה העור במקום.

חלק מהעגילים המוחדרים בתהליך הפירסינג מכילים בתוכם ניקל - מתכת המעוררת תגובה אלרגית אצל כ-10% מהציבור. הניקל הנוגע בעור גורם לגירוי מקומי, גרד ונפיחות, ולעתים נדירות עלול לגרום לזיהומים משניים. פירסינג בסחוסים (בעיקר באף) עלולים לגרום לזיהום הסחוס, בו קשה לטפל.

על מה חשוב להקפיד לפני הניקוב

 • בחרו במקום המקפיד על היגיינה ועל חיטוי המכשירים שבאמצעותם מתבצע הליך הניקוב. בדקו האם המכשירים מחוטאים במכשיר סטריליזציה (ולא רק באמצעות חומרים כימיים). הקפידו לבדוק שבמקום עושים שימוש במחטים חד פעמיות כדי להימנע מהעברת זיהומים ומחלות מדבקות כמו איידס או צהבת
 • בחנו את מקום הניקוב. האם הוא נקי ומסודר? האם הסביבה נראית לכם? האם המכשירים בהם עושים שימוש נראים נקיים ומסודרים? לא מומלץ להתפתות ולעבור את הניקובים בדוכנים ארעיים או דוכנים בירידים ומקומות מסוג זה. בחרו במקום קבוע, ובקשו מבעל העסק או המבצע להציג בפניכם רישיון של משרד הבריאות. רישיון זה הוא חובה בכל עסק המבצע פירסינג או קעקועים.
 • בקשו מידע על ההליך טרם הביצוע. כך תוכלו להבין את התהליך ואופן הניקוב, הטיפול שלאחר מכן, ובמקביל תוודאו כי המטפל שינקב את גופכם מכיר את התהליך היטב ושולט בו. 
 • בקשו הנחיות מפורטות (רצוי בכתב) לטיפול בימים שלאחר הניקוב לפני הניקוב עצמו. במקומות הרציניים, נוהגים לחלק דפי מידע המכילים שאלות ותשובות בנושא ומפרטים כיצד לטפל במקום, גם אם מתגלה זיהום מקומי. במידה והמידע שאתם מקבלים אינו מספק אתכם, אל תבצעו את הניקוב במקום.
 • ודאו כי האדם המבצע את הניקוב שוטף היטב את ידיו במים וסבון, לובש כפפות גומי סטריליות ומחטא את האיזור המנוקב בנוזל חיטוי.
 • ישנם אנשים השותים אלכוהול לפני הניקוב ואחריו על מנת להתמודד עם תחושת הכאב. אלכוהול גורם להתרחבות כלי הדם, בין היתר גם במקום הניקוב, ומגביר את הסיכון לדימומים וסיבוכים.


על מה חשוב להקפיד לאחר הניקוב

 • אין לצרוך תרופות לשיכוך כאבים באופן מתמשך לאחר ניקוב. במידה והכאב חזק מדי או מתמשך זמן רב, ייתכן והוא נובע מזיהום, בעיה מקומית או פגיעה קשה יותר. פנו לרופא המטפל לבדיקה.
 • בשל האלרגיה הנפוצה לניקל, מומלץ תמיד לבחור בעגיל שאינו מכיל ניקל אלא מורכב מזהב 14 קראט, או סגסוגות שונות. העדיפה היא סגסוגת טיטניום, שאינה גורמת לאלרגיות.
 • הקפידו על ההוראות שקיבלתם במקום בו בוצע הניקוב. מרחו את האזור במשחה אנטיביוטית מתאימה במידה וקיבלתם אחת כזו. 
 • יש להקפיד על ההגיינה של מקום הניקוב, בעיקר בתקופה שלאחר הניקוב ועד להחלמת העור. זאת, כדי למנוע זיהומים מקומיים ודלקות. ההמלצה הרפואית הרווחת היא לנקות את מקום הניקוב באמצעות מי מלח או מי חמצן מדוללים. השימוש בפולידין נוזלי אפשרי אף הוא. לעתים ממליצים על חיטוי באלכוהול, אך האלכוהול עלול לגרום לכוויות וגירוי בעור, במיוחד בפירסינג במקומות רגישים, כמו איברי המין.
 • ככלל, פירסינג באברי המין (נשיים וגבריים) דורשים פיקוח נרחב יותר. מאחר ובדרך כלל מדובר באזור רגיש וכואב יותר מאיברים אחרים, ומאחר והמקום עלול להזדהם בקלות ותוך גרימת נזק לאיברי המין, יש להקפיד הקפדה יתרה על כללי ההיגיינה וההוראות שקיבלתם במקום הניקוב.
 • בכל מקרה של כאב מתמשך, דימום, הפרשה או תחושה שאינה נראית לכם נורמלית בהתאם לאופי הניקוב, יש לפנות מייד לרופא. 
 • בחלק מהמקרים נוצרת הצטלקות במקום. לרוב, מדובר בהצטלקות מקומית קלה שכמעט ואינה נראית, אך ישנם מקרים בהם ההצטלקות חמורה והיא עלולה לגרום לפגם אסתטי בגוף. ההצטלקות נוצרת מגורמים שונים מבנה העור, סוג הניקוב, התהליך עצמו ומידת הדיוק, ועוד.
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...