קלאוס היוסליין - יזם החרם על מקדונלדס וקוקה קולה. 
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

יוזמה עולמית: חרם בן 3 ימים על מקדונלדס וקוקה-קולה

פעילים קהילתיים מבקשים לפגוע בנותנות החסות לאולימפיאדת סוצ'י בנקודה הכואבת: כסף, ויוזמים שלושה ימי חרם במספר מוקדים בעולם. אחד היזמים בראיון ל-GoGay: "נפגע במשחקים באמצעות פגיעה בספונסרים. זהו לא רק מאבק של הקהילה הלהט"בית אלא מאבק של כל מי שצדק ושוויון חשובים לו"

אוהבים לאכול ביג מק לארוחת צהרים ולשטוף אותו עם כוס קוקה-קולה קרה? קלאוס היוסליין אומר שבדרך הזו אתם מסייעים לדיכוי הקהילה הגאה ברוסיה ומבקש מכם להימנע מצריכת מוצרי שתי החברות בין 5-7.10 השנה, עת הגעת הלפיד האולימפי לרוסיה.

בפברואר הקרוב תיערך בעיר הרוסית סוצ'י שלחוף הים השחור אולימפיאדת החורף ה-22 במספר. מדובר באירוע עצום מימדים עם תקציב שמן, ומאחורי מימון המשחקים עומדות חברות רב לאומיות מוכרות לכולנו, ובהן קוקה קולה, מקדונלדס, ויזה וסמסונג.

הקהילה הלהט"בית יחד עם שוחרי החופש והחירות ברחבי העולם, מנסים לגרום להחרמת המשחקים, על רקע הדיכוי הקשה של הלהט"בים במדינה. "ומכיון שהוועד האולימפי הבינלאומי לא מוטרד מהמצב, והפוליטיקאים לא עושים דבר כדי להשפיע על מר פוטין, החלטנו לפגוע במשחקים באמצעות פגיעה בספונסרים", אומר היוסליין, פעיל קהילתי ותיק שמתגורר באיטליה. בראיון ל-GoGay הוא אומר שבחר "לעשות את זה בשפה היחידה שהם מבינים: כ-ס-ף".

היוזמה להחרים את קוקה קולה ומקדונלדס היא פרי מחשבתו של סבסטיאן גרוסו, פעיל אמריקני, שהציע לקלאוס להצטרף ולתאם את הפעילות האירופית בתחום. השניים החליטו להציע לאנשים להחרים את מוצרי שתי החברות במהלך שלושה ימים באוקטובר, לקראת הגעת הלפיד האולימפי לרוסיה, ב-7 לחודש.

יצויין כי היוסליין משמש בתפקידים רבים בתחום הספורט הגאה העולמי, בין היתר מכהן כנשיא משותף של התאחדות ספורט גאה אירופאית, ולאורך שנות חייו פעיל מאוד בחיי הקהילה בארצו ובאירופה.

יש הרי יותר משני נותני חסות למשחקים. מדוע בחרתם דווקא בקוקה קולה ומקדונלדס כמטרות בחרם הנוכחי?

"סמסונג זה מוצר מותרות יקר, ולא כולם בעולם יכולים להרשות לעצמם לרכוש מכשיר יוקרתי שכזה, וכרטיסי אשראי של ויזה לא נמצאים בשימוש של כולם", מסביר היוסליין. "רצינו לפנות למכנה המשותף הרחב ביותר, והחלטנו במאבק המסויים הזה להתמקד בשתי חברות. לא מן הנמנע שבפעילויות הבאות שלנו נמצא דרך להתמודד גם מול החברות הנוספות".

מה אתם מבקשים להשיג בחרם?

"המטרה היא לעורר מודעות בקרב חברות מאמצות, שיחשבו טוב טוב עבור מה הן תורמות כסף – לא רק ברוסיה, לא רק כנגד הקהילה הגאה, אלא כל דיכוי וחוסר שוויון ובכל מקום בעולם, זהו לא רק מאבק של הקהילה הלהט"בית אלא מאבק של כל מי שצדק ושוויון חשובים לו".

איך ההיענות עד כה?

"נכון לעכשיו החרם מתארגן ב-18 מדינות בעולם, ביניהן ישראל. אפשר לעיין ברשימה המתעדכנת בקישור הבא. אבל זה בהחלט לא מספיק, ולכן אני קורא לעוד ועוד אנשים להצטרף ולהפיץ את הבשורה באמצעות אירועים שנפתחו בפייסבוק". לדוגמה, ניתן לעשות אטנדינג בדף האירוע הישראלי, ולשתף אותו עם חברים ועוקבים ברשתות החברתיות כדי להפיץ את הבשורה.

האם פניתם לחברות וניסיתם להגיע איתן להידברות בדבר ביטול החסויות?

"היו אנשים שניסו לפנות לחברות, כמובן, לצערנו הם זכו להתעלמות או לתשובות יחצ"נות מוכנות מראש, דוגמת 'אין דבר שאנו יכולים לעשות בנושא', או הודעות אחרות שלא ממש אומרות כלום".

מה השלב הבא במחאה?

"כרגע נעדיף לשמור את הקלפים קרוב לחזה ולחכות להתפתחויות בעקבות חרם שלושת הימים. אבל אפשר בהחלט לומר שיש לנו עוד מספר תכניות בקנה. אפליה מכל סוג שהוא, ובמיוחד אלימות, אינן מקובלות – לא משנה כלפי מי הן מכוונות. וכמובן – אין להיות סובלני כלפי הומופוביה בשום צורה, ונילחם בה בכל זירה בה נוכל".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...