עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

סמים נדיפים

חומרים המשמשים כסמים, נלקחים בשאיפה או/ו הסנפה. בין החומרים: גז מזגנים, ממסים אורגניים, דבקים, ופופרס

חומרים נדיפים, נוזלים או מוצקים, המשמשים בשאיפה או/ו הסנפה (שאיפה דרך האף). בין החומרים האלה ניתן למנות חומרים שאינם חוקיים, וחומרים שונים דוגמת ממסים אורגניים, מאלחשים, ועוד, המשמשים כסמים.

אחד הסמים הנדיפים הנפוץ ביותר הוא הפופרס, הפופולרי מאוד בקרב הקהילה ההומוסקסואלית. הפופרס (כל הניטריטים הנדפים נכנסים להגדרה זו) משווק לרוב כנוזל בבקבוקונים אטומים או באמפולות. השימוש הוא באמצעות שבירת האמפולה או פתיחת הבקבוקון ושאיפת האדים דרך האף. בשימוש בפופרס, לחץ הדם יורד והדופק עולה בתוך שניות, ומתחילה תחושת סחרור עקב הקטנת נפח הדם המוזרם אל המוח. בין יתר השפעותיו: התגברות הדחף המיני וזיקפה חזקה. ישנם משתמשים האומרים כי לאחר השימוש הם סובלים מכאב ראש חולף, בחילה, ותחושת כהות וטשטוש לזמן מה.

את הסמים הנדיפים נהוג לחלק לשלוש קבוצות עיקריות, בהתאם לחומר הפעיל בהם:

ממסים אורגניים
משפחה של חומרים המשמשים בדרך כלל לדילול והמסה של חומרים אחרים. בין החומרים הנפוצים: דבקים, טיפקס, מדללי צבע, נפט, סולר, בנזין, טינר, ספריי לשיער המכיל חומרים מדללים, אצטון, מסירי צבע, לכה, ועוד. חומרים אלה משפיעים על מערכת העצבים והם נלקחים בדרך כלל בהרחה. מדובר בחומרים מסוכנים מאוד, העלולים לגרום לנזקים בלתי-הפיכים. במקרים רבים, הם ממכרים כמו סמים אחרים, ולעתים אף יותר.

מאלחשים
חומרים המשמשים להרדמה, אלחוש וטשטוש בבתי חולים, מרפאות שיניים ומרכזים רפואיים שונים. הם בדרך כלל מגיעים כגז במיכלים ובלוני גז, או בצורת נוזל ששאיפתו מובילה ל"התסמטלות". מבין חומרים אלה, הנפוץ ביותר בשימוש כסם, הוא גז הצחוק שבשנים האחרונות הפך פופולרי מאוד במסיבות ובמקומות בילוי שונים בישראל.

חומרים נדיפים
כימיקלים הנמצאים במצב נוזל, ומתאדים עם חשיפה לאוויר. בין יתר הסמים במשפחה זו ניתן למנות את אלה המשתייכים למשפחת הניטריטים (פופרס). חומר נדיף נוסף הוא גז המזגנים פריאון הנמצא בבלונים המזינים את מנוע המזגן. שימוש בגז זה גורם לערפול חושים, טשטוש וחוסר התמצאות. בשנים האחרונות מספר ילדים נפגעו לאחר שנפלו מגגות עקב שאיפת גז מזגנים ואיבדו שליטה.

סכנות בשימוש
חומרים אלה נועדו לצרכים שונים והשימוש בהם עלול לסכן את הבריאות ולגרום לנזקים חמורים מאוד. חלק מהחומרים עלול לגרום להתמכרות קשה, בדומה לסמים אחרים, וחלקם עלולים לגרום לנזקים בלתי-הפיכים, כבר בשימוש הראשון.

שימוש בכימיקלים נדיפים דוגמת דבקים, מדללי צבע וגז מזגנים, נפוץ ביותר בקרב ילדים, מתבגרים וצעירים, והוא מסוכן ביותר גם בשל השפעת החומרים על הגוף, וגם בגלל איבוד השליטה, הסחרחורת וסכנת אובדן ההכרה בעקבות השימוש בהם.

סכנות נוספות בצריכת החומרים (על פי נתוני משטרת ישראל):

  • צריכתם בערבוב עם חומרים נוספים, אלכוהול ותרופות.
  • מינונים לא ידועים שיכולים להיות קטלניים, תהליכי ייצור פיראטיים במעבדות בלתי חוקיות והעדר פיקוח על תהליכי הייצור (כדוגמת סמים סינתטיים).
  • צורת השימוש בחומרים שיכולה להוות סיכון, כמו: חנק ועוד.
  • סביבת נטילת החומר שיכולה להוות סכנה, כמו נפילה ממקום גבוה ועוד.
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...