פיצוץ מיותר וחסר משמעות. פסטה ברילה. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

המלחמות המיותרות במפלצת הספגטי

יש המון אנשים שמרנים בעולם, וחרם לא ישנה את עמדתם. עלינו להבין ולכבד את זכותם לחשוב ולהביע את דעתם, גם כשהם יוצאים - לכאורה - נגדנו. האם החרמת מוצרי ברילה כאקט של עונש קהילתי באמת משרתת איזושהי מטרה? תגובה להתבטאות ההומופובית של מנכ"ל חברת "ברילה"

התבטאויותיו של מנכ"ל תאגיד מזון איטלקי פרטי שמייצר פסטות עוררו סערה ציבורית מתבקשת כנגד אמרות הומופוביות לכאורה. מקומם ככל שיהיה, לפני שאנחנו הולכים בכל הכוח שלנו כנגד הבאים לשלול את זכויותינו או את קיומנו, רצוי שנעצור רגע לבדוק מה באמת קרה.

נתחיל במי אמר. את הדברים מעוררי המחלוקת, אמר מנכ"ל של תאגיד מזון פרטי, שאין לו כל השפעה על חיי הקהילה. הוא לא בעל תפקיד ציבורי ואינו נבחר ציבור. הוא אינו חבר פרלמנט, שר, ראש עירייה או נושא בתפקיד אחר דומה.

נמשיך באיפה הוא אמר את זה: ראיון ברדיו איטלקי ובמסגרת דיון על תפקיד האשה הסטריאוטיפי בפרסומות. זה נעשה כחלק מדיון פוליטי וחברתי, בו הוא השתתף כאורח שמייצג תאגיד גדול שמפרסם לא מעט.

וכעת למה נאמר. ברילה נשאל האם הוא היה שוקל שימוש במשפחה חד-מינית בפרסומות שלהם, והוא ענה שהקונספט של המשפחה הקלאסית הוא אחד מערכי היסוד של החברה. עוד אמר, שהוא אינו אומר את זה מתוך חוסר כבוד לזכויות הקהילה, אך הוא רואה את הנושא אחרת מהם (מהקהילה).

אז נכון, אמרותיו אכן מקוממות. לא נוח לי לשמוע את מה שהוא אומר. זה נשמע כמו אדם מבוגר, שמרן, שמדבר בעיקר מתוך בורות ופחד. אבל חשוב להיצמד לתוכן של הראיון, למסר של הראיון, ושם מתגלה אדם שמכבד את זכויותיהם של חברי הקהילה, או לכל הפחות לא שולל את הזכויות האלו, אלא פשוט לא רוצה שזה יהיה המסר בפרסומות של החברה אותה הוא מנהל. זאת זכותו.

כמובן שלאחר מכן הגיעה ההתנצלות שלו, כמו גם ההבהרה וההתנצלות הכנה של החברה בעמוד הפייסבוק שלה. עם זאת, גם ההתנצלות האישית של המנכ"ל הדגישה בדיוק את אותו הדבר: אין לו בעיה עם הקהילה, הוא בעד זכויות, אך מתוך עמדותיו השמרניות הוא נגד כל מיני דברים, כמו הורות גאה, מתוך בורות יותר מאשר כוונה או התארגנות ברורה נגד זכויות להט"ב.

הזכות לחופש הביטוי

אסור לנו לשכוח בקהילה את הזכות של כל אדם לחשוב מה שהוא רוצה. יותר מכך, כחלק מהמאבק שלנו כקהילה, למען שוויון זכויות, אנחנו חייבים להבין ולכבד את הזכות של האדם השונה מאיתנו לחשוב ולהביע את דבריו. אנחנו צריכים להבין ולהפנים את זה, ורק אז נוכל לנסות ולשנות את דעתו, ובכך לרתום עוד אנשים לצד שלנו.

דווקא אדם כזה, כמו מנכ"ל חברת ברילה, הוא דוגמה מצויינת לסוג התקשורת שאנחנו צריכים לקיים בקהילה עם אלו שמחוצה לה. יש המון אנשים שמרנים בעולם, ולא נוכל לשנות את דעתם בכוח. האם המלחמה התקשורתית והקהילתית שהתחילה מיד לאחר הראיון ברדיו תשנה את דעתו? בוודאי שלא.

האם החרמת מוצרי ברילה כאקט של עונש קהילתי באמת משרתת איזושהי מטרה? הרי קהילת הלהט"ב היא מיעוט שלא באמת משפיע על המכירות שלו. ובכלל, הדיון המקורי היה בנושא תפקיד האשה הקלאסי שעומדת במטבח ומבשלת. אם כבר, זה מקומם בהרבה ממה שהוא אמר על הומואים.

מנכ"ל ברילה לא מגלה לנו את אמריקה. עולם הפרסום עובד באופן הכי סטריאוטיפי שיש. משתמשים באשה כאובייקט מיני לצורך מכירת מוצרים כי זה מוכר. בר רפאלי יכולה למכור לנו טחינה כי היא אובייקט ולא בגלל שום דבר אחר. תפקיד המשפחה הקלאסית בפרסומות נמצא בכל מקום, למעשה אפשר להגיד שזה די נדיר לראות פרסומות בהם יש מודל משפחה אחר מזה הקלאסי, והמודל הקלאסי הזה מוכר. וזה הדיון עליו הוא אמר את מה שהוא אמר.

אם כך, על מה הקהילה נכנסת לפאניקה? על מה החרמת מוצרים? על העובדה שכך עובד עולם הפרסום או על העובדה שיש אדם שמרן שהוא יו"ר תאגיד מזון? האם בדקנו מהי עמדתה של החברה? האם בדקנו מה דעותיהם של שאר חברי הדירקטוריון? האם בדקנו מהי עמדם של העובדים בחברה? ולמה הודעת ההתנצלות לא מספקת אותנו?

ההזדמנות להידברות

לפני שאנחנו שולפים את כל התותחים הכבדים שלנו, אולי ראוי לנו לבדוק מה ההזדמנות שבמקרה. ייתכן מאוד שאם אחד מארגוני הקהילה באיטליה היה מזמין אותו לדיון ענייני בנושא, אולי הוא היה משנה את דעותיו. אולי דווקא דיון כזה היה יכול להוליד חשיבה אחרת, אולי הדיון היה יכול להיות כדיאלוג שמבוסס על הבנה. ייתכן מאוד גם שאם הקהילה לא היתה עושה רעש תקשורתי כזה האמרות שלו לא היו משפיעות על אף אחד.

האם הציבור ההטרוסקסואלי בכלל מבין על מה המהומה? הרי מבחינתו הוא לבטח אומר לעצמו את אותו הדבר שאומר מנכ"ל ברילה - שיעשו מה שהם רוצים, אין לי שום דבר נגדם. וסביר להניח שאותו סטרייט חושב באותה צורה של יו"ר ברילה והוא לא באמת מבין אין יכול להתקיים מודל משפחתי חד מיני. ובכן, אנחנו צריכים להיות כאן כדי להסביר לו ולא כדי להעניש אותו על זה שהוא חושב ככה.

הקשר לרוסיה

קשה מבחינתי לנתק את הפאניקה של קהילת הלהט"ב בימים בהם מדינה חזקה כמו רוסיה חוזרת לימים חשוכים בהם הומואים היו מחוץ לחוק, ובכלל כאלה שלא ראויים לזכות החיים. אמנם פוטין מוביל את המהלך, אך המהלך זוכה לאדישות גבוהה מאזרחי רוסיה.

אזרחי רוסיה מפחדים. הילודה בירידה, רוסיה היא חלשה ביחד למעצמה שהיתה פעם וכל אלו מובילים את העם הרוסי לפחד. הפחד הזה הוליד בשנים האחרונות התייחסות גוברת בתודעה הרוסית לערכי המשפחה, לתא המשפחתי הקלאסי. גם הממסד וגם האזרחים קוראים ונקראים להתחתן ולהביא ילדים. יש אפילו הטבות כספיות. מדובר בנושא קיומי של ממש מבחינתם.

לא שאני מקבל את זה, אבל אני מבין שהפחד של הרוסים מקהילת הלהט"ב מגיע מהכיוון של הרס התא המשפחתי, להקטנת הילודה. זה כמובן שטויות, אבל הדרך להסביר להם את זה היא לא באלימות, היא לא בחרם והיא לא באיבוד אשתונות. ייתכן מאוד שהדרך לשנות את דעותיהם של אנשים היא בהפגת הפחד. אבל החלק הראשון בתהליך הוא להכיר בפחד של הצד השני ולא לתקוף אותו על זה.

ובינתיים, הנה דוגמה להסברה הרבה יותר יעילה, מחוייכת ומוצלחת:

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...