פסטה ברילה. צילום: פייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מנכ"ל חברת "ברילה": שההומואים יאכלו פסטה אחרת

מנכ"ל חברת הפסטה העולמית "ברילה" אמר בראיון שהוא מתנגד לשילוב של הומואים בפרסומות והציע למי שנפגע מדבריו "לחפש לעצמו פסטה אחרת לאכול". בקהילה שמחו לקבל את ההצעה - ופתחו בחרם על מוצרי החברה. ברילה ממשיך להסתבך, כשבראיון נוסף אמר שהוא אינו מתנגד לנישואים גאים, אבל מתנגד לאימוץ ילדים על ידי זוגות בני אותו המין

מנה חמה: מנכ"ל חברת הפסטה העולמית "ברילה", הנמצאת ומנוהלת בשליטת משפחתו, התבטא במהלך ראיון נגד הומואים ולסביות, ועל הדרך פרסם גם הצהרה שובניסטית מיושנת לגבי נשים. הדבר עורר סערה תקשורתית נרחבת, ופעילים גאים מרחבי העולם אף החלו בחרם על מוצרי החברה.

במהלך ראיון שנערך עמו, אמר גידו ברילה, הבעלים, כי "לא נכלול הומואים במודעות הפרסום שלנו, משום שאנחנו אוהבים את המשפחה המסורתית. אם הומואים לא אוהבים את זה, הם תמיד יכולים לאכול מותג אחר של פסטה. כל אחד חופשי לעשות מה שהוא מוצא לנכון, כל עוד הוא לא מטריד מישהו אחר". 

דבריו הפוגעניים של ברילה עוררו סערה. דף הפייסבוק של החברה, המשמש לקשר עם הציבור, הוצף בפניות נזעמות של אנשים שקראו להחרים את המותג, דרשו התנצלות מראשי החברה ואף צילמו חבילות של פסטה ברילה אותן השליכו לאשפה כאות מחאה.

בראיון נוסף המשיך בארילה להסתבך בדבריו, ואמר שהוא אינו מתנגד לנישואים גאים, אבל מתנגד לאימוץ ילדים על ידי זוגות בני אותו המין. "כאב למספר ילדים, אני חושב שזה מסובך מאוד להכניס ילדים לזוגיות חד-מינית".

בתגובה, קוראים פעילי להט"ב באיטליה, יחד עם מספר חברי פרלמנט, לחרם על מוצרי החברה, כאשר קבוצות מסורתיות מצדדות בבארילה ואף טוענות שהמתקפה על דבריו של יו"ר החברה היא מתקפה על "זכויות אזרחיות".

במקביל, אנשים פרסמו צילומים של מכתבים שהניחו בחנויות ומרכולים, בסמוך למוצרי ברילה:

אחרים, העלו לפרופיל הפייסבוק שלהם תמונה שמציינת כי הם מחרימים את מוצרי החברה:

בעקבות הסערה, יצא גידו ברילה בהצהרה נוספת, שרק החמירה את המצב. "בהתייחס להצהרות שנתתי אתמול", אמר, "אני מתנצל אם דברי יצרו מחלוקת או אי-הבנה, או אם הם פגעו ברגישויותיהם של כמה אנשים. בראיון בסך הכל רציתי להדגיש את מקומה של האשה במשפחה". 

ההצרה הזו גררה לזירה גם ארגוני נשים, שביקשו מברילה הסברים על התפיסה השובניסטית של "מקומה של האשה" כמי שאחראית על הכנת והגשת האוכל במשפחה. 

אמש (חמישי) פרסמה ברילה הצהרה נוספת בפייסבוק: "אנו בברילה רואים את הטיפול בצרכנים ובשותפים שלנו כמו השכנים שלנו - באהבה ובכבוד - כמשימה עיקרית, ואנו מספקים להם את המוצרים הטובים ביותר שאפשר. אנו לוקחים את האחריות הזו ברצינות, ומחשיבים אותה כחלק מרכזי במי שאנחנו ומה שאנחנו, כחברה משפחתית. בעוד שאיננו יכולים למחוק את ההערות האחרונות, אנחנו יכולים להתנצל. לכל חברינו, בני משפחתנו, עובדינו ושותפינו שנפגעו או נעלבו מהדברים, אנחנו מתנצלים מעומק הלב". 

מיותר לציין שההצהרה הפורמלית לא ממש עזרה. מארגון HRC - Human Rights Campaign  נמסר כי התבטאויות הומופוביות מסוג זה מסוכנות ביותר משום שהן שוללות את מקומן של משפחות חד-מיניות מהחברה ומוחקות אותן מסדר היום הציבורי. בארגון פרסמו רשימה של מותגים מתחרים שדווקא כן תומכים בקהילה הגאה, למי שירצה לממש את האיום של מנכ"ל ברילה, ולחפש פסטה אחרת לאכול. 

הסיפור כולו מתרחש כמה ימים אחרי הפגנה ייחודית בבית התחתון של בית הנבחרים האיטלקי במהלך דיון על חוק נגד הומופוביה. חברי סיעת "תנועת חמישה כוכבים" (M5S) האקסצנטרית התנשקו, בעוד אחרים הניפו שלטים בגנות ההומופוביה, במהלך נאום של אחת מחברות הסיעה, שאמרה לבית הנבחרים כי "אין מה לפחד מנשיקה".

החוק, שנועד להרחיב את החוקים נגד הפליה כך שיכללו גם איסור על הפליה מחמת נטייה מינית, עבר את אישורו של הבית התחתון, אך תנועתו של סילביו ברלוסקוני הודיעה כי ההצעה תופל כאשר תובא להצבעה מול הבית העליון, הסנאט.

האם גם אתם מחרימים את ברילה? ספרו לנו על זה והעלו תמונות בדיון בדף הפייסבוק שלנו.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...