תעודת זהות. צילום: yksha, Cc-by-sa-2.5, ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

רישום כהורים ביולוגיים: רחוק מאידיאלי

מתן ויובל טופר-ארז, שנרשמו השבוע כהורים ביולוגיים לילדם המשותף, פרסמו הבהרה רשמית על התהליך: "בפועל לא בוצע רישום של שני הורים מאותו המין, ולצערנו המקרה ככל הנראה לא פורץ את הדרך עבור זוגות חד-מיניים אחרים"

לתקשורת יש נטייה לתת כותרות דרמטיות, ולצערי הכותרות במקרה הרישום של בננו גדולות משמעותית מההשלכות התקדימיות שלו.

כפי שציינו בראיונות, הפתרון של משרד הפנים היה רחוק מאידיאלי: מינו של יובל שונה בחזרה לנקבה, לאחר השינוי בננו נרשם אצל שנינו, ולאחר מכן מינו של יובל הוחזר לזכר. כלומר, בפועל לא בוצע כאן רישום של שני הורים מאותו המין, ולצערנו המקרה ככל הנראה לא פורץ את הדרך עבור זוגות חד-מיניים אחרים.

היינו שמחים לסרב לרישום ולהמשיך להיאבק עד שיכירו בנו כהורים בלי השינוי הזה, ובכך לפתוח דרך לזוגות חד-מיניים להירשם שניהם בתור הורים לילדיהם בלי להזדקק לצוי אימוץ מיותרים ומפלים. יחד עם זאת, למאבק כזה היו סיכויים נמוכים מאוד, סביר כי היה נלווה לו מחיר אישי וכלכלי גבוה, ויותר מכל - ברור לנו שבבית המשפט השאלה הנדונה לא הייתה "האם יכולים להיות שני אבות/אמהות לילד" אלא "האם להכיר או לא להכיר בשינוי של יובל".

לפתיחת השאלה הזו בבתי המשפט היו יכולות להיות השלכות קשות על הקהילה הטרנסג'נדרית ועל האפשרות של טרנסג'נדריות/ים לפנות בעתיד למשרד הפנים ולשנות את מינם. מכל הסיבות האלה, כמו גם לאור הדחיפות של רישומו של לירי בתעודת הזהות של מתן, החלטנו לא לצאת למאבק הזה.

למרות הפתרון הלא-מושלם, חשוב לציין שבמשך שנה ושמונה חודשים כמעט היינו כלואים בסבך בירוקרטי שנראה שאין ממנו מוצא, ואנו מאוד מעריכים את העזרה של כל מי שעזר לנו לאורך המאבק (מאחר ולא כל השמות אוזכרו בכתבות):
עו"ד דנה ספיר-חן שליוותה אותנו מתחילת הדרך, דרור מזרחי ממר"צ, שקישר אותנו לח"כ זהבה גלאון ששלחה מכתב מרגש ראשון למשרד הפנים, ערן דיעי מ – LGBT Israel שקישר אותנו לקבוצת "גאווה בליכוד", לחברי הקבוצה (בדגש על ברק הרשקוביץ וד"ר אוון כהן) שלקחו על עצמם לעזור לנו במלוא ההשקעה וללא היסוס, ולח"כ מירי רגב והשר גדעון סער שהפעילו את השפעתם ותרמו לסיום התסבוכת ולכך שלירי רשום היום ברישומים של שנינו.

תודה לכולם!


צילום מסך: פייסבוק

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...