דגל התנועה הביסקסאלית. 
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הארון, שי גבסו, עוז זהבי, ולהטבא"ק

המשיכה הביסקסואלית לא מחייבת שתהייה משיכה מינית או רגשית, לכל מגדר באותה עוצמה או באותו אופן. לכן יש מקום לעוז זהבי תחת המטריה הביסקסואלית

טל איתן כתב יפה איך נראה הוידוי של עוז זהבי על סיטואציות מיניות שהיו לו (גם) עם גברים. אלו, בעיניי, משתייכים לפלח מסויים בציבור ההומואי - כאלה שהמשיכה המינית שלהם היא הומוסקסואלית מובהקת ואין להם עניין בנשים, הם מחוץ לארון, בזוגיות מונוגמית, מצב כלכלי סביר ומעלה, וכנ"ל מבחינת מצב חברתי. רובם המכריע השלימו שירות צבאי מלא, די סטרייט אקטינג, ולא תראו אותם מחיים את השפה הנשית.

בחוגים מסויימים, מכנים את את בני אותו פלח "דומואים", מפני שהם נדמים לסטרייטים. אפשר לדבר על גל אוחובסקי כנציג הזרם זה, בעיקר לאור נטייתו לראות את הדרך הזו כדרך הראויה ביותר לממש את הנטייה המינית, ולא בהכרח להתחשב באלה שלא יכולים או לא רוצים להיות בה.

זה נכון שהשמרנים והדתיים נרתעים מכל גילוי הומוסקסאוליות גברית, אבל זה לא המאבק היחיד שלנו. זה המקום להזכיר שהקהילה, וראשי התבות להטבא"ק, כוללים גם לסביות, א-מיניים, טרנסג'נדרים, קווירים, וכאלה שלא מוצאים לנכון להגדיר את נטייתם המינית מסיבות אילו או אחרות.

הפעם אני אדגיש את הביסקסואלים, שיש כאלה שהציגו את עצמם בעבר כביסקסואלים והיום מגדירים עצמם הומוסקסואלים, אך אין להקיש מכך שאין אנשים שהיכולת שלהם להתאהב ו/או להימשך פחות תלויה במגדר.

אז היה לנו את שי גבסו שיצא מהארון כביסקסואל, ואחרי זה שמענו ממנו שדברים הוצאו מהקשרם. אכן, בשנת 2013, הקהילה כבר לא מרגישה חייבת להשתחוות בפני כל מי שיוצא מהארון, בפרט אם התזמון הותאם להוצאת אלבום, רגע לפני שהתודעה הציבורית שוכחת מי אתה. ועדיין, אולי חלק מזה הוא הלחץ החברתי על הביסקסואלים "להחליט כבר" כאילו הבחירה שהם אמורים לעשות אינה בין אינדיבדואלים, אלא בין מגדרים.

עוז זהבי דיבר על התנסויות מיניות צבעוניות. מה שכן, בינן לבין הומוסקסואליות אותנטית יש פער גדול. איתן התייחס להיבטים מאד משמעותיים של הפער הזה, אבל יש היבט מאד בסיסי נוסף, אם זה קרה רק בנוכחות בחורה או שתיים לצידו, זו היתה חוויה ביסקסואלית, פוליסקסואלית, ווטאבר, אבל לא ממש חוויה הומוסקסואלית. אדם כזה עשוי בהחלט למצוא עצמו תחת המטריה הביסקסואלית.

מתוך "שחור סגול", הבלוג של שירי אייזנר

המשיכה הביסקסואלית לא מחייבת שתהייה משיכה מינית או רגשית, לכל מגדר באותה עוצמה, או באותו אופן. ייתכן שעוז מעדיף במובהק נשים, וחש משיכה מסויימת גם לגברים, ועם זאת, אם הוא ממש חייב נוכחות נשית כדי לעשות סקס עם גבר, ייתכן אפילו שהמשיכה המינית היא לנשים בלבד.

אם כבר דיברנו על ריבוי משתתפים, חלק מבני הקהילה הקווירית לא מאמינים במונוגמיה, אלא בריבוי קשרים, או העדר קשרים רומנטים ארוכי טווח. אפשר להתווכח אם התוצאות שאנשים בזוגיות מאושרים יותר, נובעות מזה שלמרות הסטטיסטיקות של הגירושין המודל הזה עובד, או מפני שמי שלא בזוגיות נתון ללחץ חברתי להיות בזוגיות. גם אם אני בזוגיות, ראוי שאזכור היכן עמדתי לפני שנתיים, ויש הכמהים לזוגיות ומתקשים להגיע אליה.

במאמרו, איתן התנגד לרידוד שעשה עוז זהבי למהות ההומוסקסואלית, הדגיש שלהיות הומו "אותנטי" זה לא רק לשכב עם גבר, ויש לכך עוד השלכות, וזה לא רק מפני שהומואים אותנטים ממעטים לשכב עם גבר כשמישהי מסתכלת עליהם. באופן דומה, למי שנמצא במקום אחר תחת המטרייה להטבא"קית, יש בעיה עם הרידוד שהומוסקסואלים בולטים רבים עושים לבעיות של ביסקסואלים, טרנסג'נדרים, א-מיניים, ג'נדרקווירים, ושאר גווני הקשת.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...