עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

פופרס

סם פופולרי ממשפחת הסמים הנדיפים, הנצרך בשאיפה. הסם גורם לעליה בדופק, ירידה בלחץ הדם, ונמצא בשימוש נרחב אצל הומוסקסואלים במועדונים ובעת קיום יחסי מין

פופרס הוא סם פופולרי מאוד ממשפחת הסמים הנדיפים, הנמצא בשימוש שנים רבות ונפוץ בשימוש אצל הומוסקסואלים בישראל ובעולם. הוא החל את דרכו כתרופה לטיפול במחלות של הלב וכלי הדם, ובהן לחץ דם מוגבר, ומשם הגיע לשימוש נרחב כסם. הפופרס מכיל בתוכו נגזרות של כימיקלים ממשפחת הניטריטים, כשהנפוץ ביותר הוא בוטיל-ניטרט ואיזובוטיל ניטרט.

הפופרס (כל הניטריטים הנדפים נכנסים להגדרה זו) משווק לרוב כנוזל בבקבוקונים אטומים או באמפולות. השימוש הוא באמצעות שבירת האמפולה או פתיחת הבקבוקון ושאיפת האדים דרך האף. בפתיחת הבקבוק נשמע קול ניפוץ, ומכאן הכינוי "פופרס".

ההשפעה היא מיידית: לחץ הדם יורד והדופק עולה בתוך שניות, ומתחילה תחושת סחרור עקב הקטנת נפח הדם המוזרם אל המוח. חלק מהמשתמשים בפופרס מדווחים על התגברות הדחף המיני, ולעתים גם על הופעת זיקפה חזקה. ישנם משתמשים האומרים כי לאחר השימוש הם סובלים מכאב ראש חולף, בחילה, ותחושת כהות וטשטוש לזמן מה.

הפופרס גורם להתרחבות של השרירים, ומשפיע בין היתר על השרירים העוטפים את כלי הדם. הרפיית שרירי כלי הדם מובילה לעליה בדופק, ובעקבותיה גם לעליה בכמות החמצן שבדם דבר הגורם לתחושת "היי" מוגברת. הרפיית השרירים משפיעה גם על שרירי פי הטבעת, ולכן משמשת בעת קיום יחסי מין אנאליים ומסייעת לחדירה.

במדינות שונות בעולם, השימוש בפופרס כסם הוא בלתי-חוקי, אך מותר להחזיק ולמכור אותו לצרכים אחרים, ואכן, במקומות רבים מוכרים את הנוזל כחומר לניקוי ראשי וידאו ומוצרים אחרים, והוא נפוץ ופופולרי מאוד למרות האיסור החוקי על השימוש בו כסם.

מחקרים שונים שנערכו בעולם הראו ששימוש בפופרס עלול להסב לנזקים פיזיולוגיים, ובהם נזקים במערכת הנשימה ונזקים נוירולוגיים. בישראל, הפופרס נחשב לחוקי ומותר בשימוש כתחליף סם, אך קיימת כוונה של חקיקה מצד משטרת ישראל, במטרה להפוך גם את הפופרס לסם בלתי-חוקי ולאסור את החזקתו, הפצתו ומכירתו.

הוראות ואזהרות
הפופרס הוא סם המשפיע באופן מיידי ודרמטי על השרירים וכלי הדם. לכן, במידה ובחרתם להשתמש בו, יש לעקוב אחר הוראות הבטיחות הבאות ולהימנע מצריכה מתמשכת.

  • אין להשתמש בפופרס בשילוב עם סמים אחרים. ראו פירוט נוסף בהמשך הערך.
  •  אין להשתמש בפופרס בשילוב עם ויאגרה. שילוב שתי התרופות עלול לגרום לירידה פתאומית ודרמטית בלחץ הדם, לאיבוד הכרה מתמשך ואף לנזקים בלתי הפיכים למוח ולכלי הדם.
  • צריכה ממושכת של החומר עלולה לגרום לנזקים פיזיולוגיים שונים, ובהם נזקים לכלי הדם והנשימה, ונזקים נוירולוגיים למוח ולמערכת העצבים.
  • פופרס עלול לגרום לתופעות לוואי בלתי נעימות, ובהן טשטוש, כהות חושים, כאבי ראש חדים, קשיים בראייה, בחילות והקאות, ועוד. הקפידו לצרוך את הסם עם חברים ואנשים שאתם סומכים עליהם, והפסיקו ברגע שתחושו בתופעות הלוואי.
  • לפופרס השפעה נוגדת או מחזקת לתרופות שונות, ובהן תרופות למניעת לחץ דם ולטיפול במחלות לב, תרופות נוגדות דיכאוןופסיכוזה ועוד. אין להשתמש בסם בשילוב תרופות אלה, או במקרה ואתם נמצאים תחת טיפול תרופתי כזה או אחר.
  • אין להשתמש בפופרס במידה ואתם חולים במחלה של הלב או כלי הדם, לרבות אנמיה או לחץ דם גבוה / נמוך. השימוש בפופרס עלול להוביל לגילויי מחלות אלה, במידה ואתם חולים בהן אך אינכם יודעים זאת לכן, היו ערים לתופעות של החומר על גופכם והפסיקו את השימוש במידה ואתם חשים ברע.
  • אין לצרוך את הסם במקום סגור וחנוק. הגברת קצב פעימות הלב וצריכה דלילה של חמצן עשוי להגביר את הסיכון לאובדן הכרה.
  • לפופרס, כמו כל תרופה אחרת, תאריך תוקף ותפוגה. אל תשתמשו בפופרס שפג-תוקפו הוא עלול להיות מסוכן.

עירוב פופרס עם סמים אחרים ואלכוהול עירוב פופרס ואלכוהול איננו מומלץ משום ששני החומרים גורמים לשינויים בלחץ הדם. אלכוהול גורם להרחבה של כלי הדם (ומכאן תופעת ההסמקה וה'חמימות' המורגשת לאחר שתיית משקה אלכוהולי), ובשילוב עם פופרס לחץ הדם עשוי לרדת באופן קיצוני. התרחבות יתר של כלי הדם מלווה בכאבי ראש וסחרור, עקב הירידה בנפח הדם המוזרם אל המוח, ועלולה לגרום לנזקים שונים למערכות הגוף. גם עירוב של פופרס עם סמים אחרים איננו מומלץ. עירוב של סמים איננו מומלץ בשום מקרה, משום שכל אחד מהם פועל באופן שונה על מערכת העצבים והגוף, ולעתים שילוב עלול לגרום לפעילות מנוגדת או פעילות יתר על איזורים שונים של המוח ומערכת העצבים. צריכת פופרס יחד עם סמים שונים עלולה להוביל לתחושת הכהות והטשטוש, לפגוע בשיקול הדעת ובתפיסה. נזקים ארוכי טווח ונזקים בלתי-הפיכים חוקרים ורופאים מעריכים כי בניגוד לסברה, הפופרס אכן עשוי לגרום לנזקים בלתי-הפיכים ונזקים ארוכי טווח. ירידה פתאומית בלחץ הדם כתוצאה משימוש יתר בפופרס או התרחבות של כלי הדם באופן פתאומי גורם במקרים מסוימים לאובדן הכרה, עילפון וחבלה. כלי דם קטנים, ובעיקר נימים וכלי דם במוח אך גם באיברים אחרים, עלולים לפקוע כתוצאה מההתרחבות הפתאומית ולגרום לשטפי דם מקומיים. כמו כן, יש לזכור שישנם אנשים הלוקים בבעיות של הלב וכלי הדם אך אינם יודעים זאת, ולכן שימוש בפופרס עשוי לגרום אצלם נזקים חמורים גם כאשר המחלה "רדומה" או אינה באה לידי ביטוי בתסמינים חיצוניים. שימוש יתר בניטריטים גורם לפגיעה במערכת הנשימה. הפופרס עלול 'לצרוב' את הרקמות הריריות שבאף ובדרכי הנשימה העליונות, ולעתים גם לפגוע בריאות. בשימוש מתמשך, עשויה להופיע ירידה בתפקוד הרקמות הריריות, המגבירה את הסיכוי להדבקות במחלות שונות וזיהומים כתוצאה מהרס מנגנון ההגנה בדרכי הנשימה. ישנם מחקרים המראים כי שימוש בפופרס פוגע ביעילות מערכת החיסון. לקריאה נוספת, תוכלו לעיין במחקרים הבאים:

Soderberg LSF. Increased tumor growth in mice exposed to inhaled isobutyl nitrite. TOXICOLOGY LETTERS, 1999; volume 104, pages 35-41. Schafer R, Barnett J, Soderberg L, and Damiani C. Pulmonary exposure to isobutyl nitrite reduces resistance to a respiratory infection. 10th International Congress of Mucosal Immunology, Amsterdam, June 27 to July 1, 1999 Thomas H. Haley. "Review of the Physiological Effects of Amyl, Butyl, and Isobutyl Nitrites". Clinical Toxicology, pp. 317-329, 1980. E.M. Dax, W.H. Adler, et al. "Amyl Nitrite Alters Human In Vitro Immune Function". Immunopharmacology and Immunotoxicology 13(4), 577-587 (1991) Adi A. Gerblich, Ann E. Campbell, et al. "Changes in T-cell Lymphocyte Subpopulations After Antigenic Bronchial Provocation in Asthmatics". New England Journal of Medicine, May 1984. K.R. Romeril and A.J. Concannon. "Heinz Body Haemolytic Anaemia after Sniffing Volatile Nitrites". The Medical Journal of Australia, March 1981.
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...