אילוסטרציה. צילום: Caitlin Childs, Flickr.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

האם הורות היא זכות או פריבילגיה?

מבחינה ביולוגית, רק גבר ואשה יכולים להביא ילד יחד. אבל באותה מידה, בני האדם לא אמורים לעוף, לנסוע במכוניות, לרפא מחלות או להפעיל רשתות תקשורת למרחקים עצומים. התרבות שלנו התפתחה, אבל טרם נמצאה הטכנולוגיה או המוכנות לאפשר לאנשים שאינם הטרוסקסואלים להפוך להורים בצורה מוסרית והוגנת

מה הופך אדם להורה? האם את ההורים שלנו לימדו להיות הורים? האם זה שאתה מקיים יחסי מין לא מוגנים אם בן המין השני וכתוצאה מכך נולד ילד, נותן לך את הזכות לקבוע שזו הדרך הבלעדית להיות הורה? האם ילד במשפחה כזו או אחרת מאושר יותר? האם העובדה שיש לילד הורים שאוהבים אותו לא מספיקה? למה חייבים להיות שניים מהם? ואם כבר שניים, אז למה גבר ואישה? מה הקטע?

השאלה העיקרית היא האם הורות זו זכות בסיס שמגיעה לכל אדם ללא הבדל: דת, גזע, מין, העדפה מינית וזהות מגדרית, או שזו פריבילגיה (זכות יתר), שמגיעה רק לאנשים מסוימים בעלי תכונות מסוימות.

אם נתבקש לדמיין משפחה, אוטומטית לרוב נדמיין משפחה הטרוסקסואלית, השאלה היא למה? זו המשפחה ה"טבעית", מה שלימדו אותנו כל חיינו. אז נכון שרק גבר ואישה יכולים להביא ילד לעולם, ככה בנוי תהליך הרביה אצל בני האדם. אבל זה לא אומר שרק גבר ואישה יכולים להיות הורים. יש כל כך הרבה דברים שבהם בני האדם מנצחים את הטבע, אז למה שהורות לא תהיה אחד מהם?

הטכנולוגיה התפתחה, האנושיות לא

למדנו לעוף בלי שהטבע דאג לנו לכנפיים, בנינו רשתות תקשורת לטווחים אליהם אף בעל חיים לא מסוגל להגיע, בתחומים רבים הצלחנו להתגבר על המגבלות הטבעיות שלנו. אבל איכשהו בתחום ההורות נשארנו הרבה מאחור, פה פתאום אנחנו מפחדים ללכת נגד הטבעי והמוכר? וזה לא שאין פוליאמריות וזוגיות חד-מינית אצל בעלי החיים.

אז למה אצל בני האדם זה חייב אימא ואבא? אנשים ממש נעולים על זה וטוענים ש"ככה טוב יותר לילד". אם נשאל את פרויד הוא היה אומר שכדי לגדול באופן תקין ילד צריך לחשוק באימו ולרצות להתחרות עלייה מול אביו, ואז לבסוף להזדהות עם אביו ולחפש תחליף לאימו. אז אני מניח שפרויד לא היה בעד הורות גאה כי זה יהרוס לו את התיאוריה. אבל האם ילד/ה באמת צריכים לעבור את תסביך אדיפוס/אלקטרה? האם זה באמת מה שיגרום לילד/ה בריא/ה התבגרות תקינה? אני מעדיף שילדי (אם יהיו) לא יחשקו באף אחד מהוריהם, אם כל הכבוד לפרויד, יש גבול.

יש לא מעט מחקרים שאומרים שדווקא במשפחות חד מיניות הילדים מאושרים יותר. בין אם הם נכונים או לאו, לדעתי מספיק שהילד יהיה וירגיש רצוי ונאהב, לדעת שהוריו יקבלו אותו ללא תנאי, ללא קשר למספרם ולמינם של הוריו.

בישראל, כמו גם במדינות רבות אחרות, יש היום מצבים קיצוניים שמטילים בצל כבד את סוגיות ההורות השונות. ישנם אנשים שמביאים הרבה ילדים, בלי להתחשב בכלל באמצעים הכלכליים והאחרים שעומדים לרשותם. ישנם אנשים שמביאים ילדים בגיל צעיר מאוד ואינם מסוגלים לטפל בילדיהם כמו שצריך ולא בשלים נפשית להורות. יש אנשים שרוצים להביא ילד לעולם, יש להם את הבשלות, המוכנות להורות, ואת הרצון לגדל ילד. הם מבוססים כלכלית מספיק לזה. אך במקום לאפשר להם את זה, הם נאלצים לעבור גיהנום כדי להפוך להורים, רק משום שמבחינה ביולוגית, הם לא מסוגלים להביא את הילד בכוחות עצמם.

אם הורות היא זכות בסיס, היא צריכה להיות זמינה לכל אדם באותה מידה. ואם אין לאדם מסוגלות פיסית להביא ילד לעולם, צריכים להיות כלים זמינים שיכולים לעזור לו בזה. אם ההורות היא פריבילגיה, אז של מי הפריבילגיה? של זוגות הטרוסקסואלים? למה? כי יש להם מסוגלות פיסית לרוב? ואם אין להם? אז להם עדיין יתנו כלים זמינים כמו אימוץ או פונדקאות. למה? רק כי איברי המין שלהם שונים אחד מהשני? אין בזה הרבה היגיון.

אם הורות היא פריבילגיה, יש לקבוע קריטריונים

מבחינתי אם הורות היא פריבילגיה, היא צריכה להיות פריבילגיה של אנשים בעלי רצון, מוכנות נפשית, ויכולת כלכלית להיות הורים. ולא פריבילגיה של סטרייטים שלא משתמשים באמצעי מניעה. אם אין דרך לעשות את זה, אז הורות צריכה להיות זכות בסיסית וכל אדם הרוצה להיות הורה (פרט לפדופילים וכאלה) צריך לקבל את התמיכה עבור זה.

בנוסף, צריך לזכור שהאופציות הבודדות שעומדות לרשות אנשים שלא יכולים להביא ילד לעולם בכוחות עצמם מורכבות ובעיתיות גם הן. פונדקאות היא תהליך יקר ולא הכי מוסרי, כי מדובר בניצול של גוף אישה ענייה ושימוש בה כאינקובטור חי. אימוץ אמנם נחשב למוסרי יותר, אך גם תהליך האימוץ מורכב ודורש משאבים רבים. לרוב נמשך המון זמן וגם הגנוטיפ של אף אחד מבני הזוג לא עובר לדורות הבאים.

השאלה העקרונית היא, האם בעולם הטכנולוגי והמתקדם אין דרך לבנות תחליף לגוף האישה שיוכל להוות אינקובטור לעובר? האם זה באמת כל כך מסובך טכנולוגית, או שפשוט אף אחד לא חושב שזה נחוץ? למה אדם שרוצה להביא ילד לעולם צריך לנצל אישה בשר ודם, ואז לשמוע כמה שזה לא מוסרי? אני לא מאמין שאין דרך ליצור תחליף. אשמח לשמוע מאנשי המדע, האם אני צודק. זו תהיה הדרך לאזן בין הורות כזכות יסוד ופריביליגיה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...