אילוסטרציה. צילום: iStockPhoto.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

56% מהציבור היהודי בעד נישואים חד-מיניים

כך עולה ממדד הדת והמדינה שמציג עליה של 4% בתמיכה בנישואים גאים לעומת 2011. 51% מהעולים מברה"מ מתנגדים לנישואים חד-מיניים

שיפור קל ביחס החברה הישראלית לנישואים בין בני אותו המין: במדד הדת והמדינה של ארגון חדו"ש נרשמה עליה של 4% בתמיכה בנישואים גאים. כ-56% מהציבור היהודי אמרו שהם בעד מיסוד זוגיות לבני אותו מין, לעומת 52% ב-2011.

התוצאות שונות מהותית בתוך מגזרים שונים בחברה הישראלית. בקרב הציבור החילוני, יש רוב גדול של 70% שמצדדים במתן זכויות זוגיות לבני-זוג מאותו המין, לעומת 30% תמיכה בלבד בקרב הציבור הדתי.

פער נוסף נרשם בין גברים לנשים: 64% מהנשים ציינו כי הן בעד מיסוד זוגיות גאה, לעומת 48% בלבד מהגברים. בקרב ציבור העולים מברה"מ נרשמו שיעורי תמיכה נמוכים משמעותית מהממוצע הארצי, כשלמעלה ממחצית (כ-51%) מהעולים ציינו כי הם מתנגדים להכרה בבני זוג מאותו המין.

כ-95% מהמשיבים, המגדירים עצמם כשמאל וכמרכז נוטה שמאל, בעד הכרה בנישואים של בני אותי מין אבל 69% מהמגדירים עצמם ימניים מתנגדים. 40% ממצביעי הבית היהודי תומכים (על פי נתוני המדד 46% ממצביעי הבית היהודי לא היו דתיים).

מדד הדת והמדינה מתפרסם בערב ראש השנה זו השנה החמישית וזו השנה השלישית בשיתוף Ynet. המחקר מתבסס על סקר דעת קהל טלפוני שבוצע בין ה-10 ל-24 ביולי 2013 בקרב מדגם גדול במיוחד של 800 איש מקרב האוכלוסיה היהודית הבוגרת. המדד הוא מחקר דעת הקהל השנתי המקיף ביותר שמתפרסם בנושאי דת ומדינה. הוא מיועד לאפשר מעקב קבוע אחרי הלכי דעת הקהל בנושאים אלה.

"הציבור הולך ומואס במונופול האורתודוכסי"

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אומר בתגובה ש"אין ספק שהציבור הולך ומואס במונופול האורתודוכסי על היהדות וגוברת והולכת הדרישה לחופש בחירה ביהדות. שני שליש מהחילונים אינם מעוניינים בנישואים אורתודוכסיים. 56% תומכים בהכרה בזוגיות של בני אותו מין. אלה תוצאות דרמטיות, המלמדות עד כמה הציבור מתקדם יותר ממנהיגיו".

"עם זאת", אומר רגב, "ברור מתוצאות המדד כי לפחות בתחום חופש הדת נשמר הפער העצום בין רצון הציבור למדיניות הממשלה. בעקבות הבחירות אמנם הוקמה, כפי שרצה הרוב המכריע של הציבור, ממשלה אזרחית בלי המפלגות החרדיות. הקיצוצים שערכה הקואליציה במערכת ההטבות לאברכים במטרה להוציאם לעבודה זוכים לתמיכה רחבה של הציבור וראויים לכל שבח. אבל מדד הדת והמדינה מגלה שהציבור רוצה אפשרות של נישואים אזרחיים ולא-אורתודוכסיים לכל, רוצה תחבורה ציבורית בשבת, רוצה הכרה בגיור של כל הזרמים. למרות התחייבויות יש עתיד, הממשלה אינה עושה דבר מכל אלה".

"מפלגות הקואליציה", אמר רגב, "צריכות להביא בחשבון שגם בבחירות הבאות נושאי הדת והמדינה יעמדו במרכז הדיון הציבורי והן ידרשו לתת דין וחשבון. כרגע הרקורד שלהן אינו עונה על ציפיות הציבור. יש לקוות שלאחר שהתקציב אושר הן תתחלנה לקדם גם נושאי חופש דת".

מפת הנישואים: ישראל קיבלה ציון 0

בל"ג בעומר האחרון העלתה חדו"ש לרשת את מפת חופש הנישואים בעולם. ב-45 מדינות ברחבי העולם, שהן 23% מתוך 194 המדינות שנבדקו, יש מגבלות קשות על חופש הנישואים, ב-56 (29%) יש מגבלות חלקיות וב-93 (48%) שורר חופש נישואים. כך עולה מהאתר. ישראל קיבלה אף היא את הציון 0 בגלל המונופול הדתי על הנישואים, העובדה שמאות אלפי אזרחים אינם יכולה להנשא במדינה וסיבות נוספות. היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם שקיבלה את הציון הזה והיא ממוקמת לצד איראן, פקיסטן, אפגניסטן ערב הסעודית ושאר מדינות האיסלאם הקיצוני.

מסקירת מצב ההכרה בזוגיות של בני אותו מין בעולם שמופיעה באתר עולה כי נישואים לבני אותו מין הוכרו עד כה ב-15 מדינות. בשלוש מדינות נוספות (ארצות הברית, מכסיקו וברזיל) הם אפשריים רק בחלק משטחי המדינה. רישום זוגיות לבני אותו מין הוכר עד כה ב-20 מדינות (כולל 3 שעומדות לאשר נישואין מלאים) ובשני איים אוטונומיים הקשורים לאנגליה (האי מאן וג'רסי). בסך הכל מדובר ב-34 מדינות שמאפשרות מיסוד זוגיות של בני אותו מין. כתובת הסקירה על מיסוד זוגיות של בני אותו מין.

מהסקירה עולה כי נישואים או רישום זוגיות לבני אותו מין הפכו לנורמה הרווחת בצפון אירופה, מערב אירופה ומרכזה. ככל שמתקרבים לצפון או מערב אירופה גדל הסיכוי שיהיה מדובר בנישואים ולא בברית הזוגיות. לעומת זאת, במזרח אירופה ובדרומה עדין מדינות רבות אינן מאפשרות כלל מיסוד זוגיות של בני אותו מין. בשאר העולם מאפשרות זאת רק מדינות בודדות, בעיקר בצפון אמריקה ובדרום אמריקה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...