עוז זהבי. צילום: David Shankbone, ויקיפדיה.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

להיות הומו אותנטי

"עם מי אתה שוכב" הפכה לשאלת חובה בכל ראיון עיתונאי, וכעת מגיע תורו של עוז זהבי לצאת מהארון. בערך. החלקנו לתרבות רדוקטיבית בה זה "מגניב" להיות הומו, וכיף "להתנסות" בחוויה בשביל לגלם אחר כך דמות של גיי בסרט כזה או אחר

נדמה שלאחרונה הפכה השאלה "עם מי את/ה שוכב/ת" לשאלת חובה בכל ראיון עיתונאי דלוח, שבמרכזו סלב ישראלי, המתראיין לעיתון זה או אחר לקראת מוסף השבת או החג. ברוח דומה, וכפועל יוצא של אותה פרקטיקה עיתונאית נוטפת צהבהבות, אנחנו מוצפים במיקרו-יציאות מהארון של אנשים שנדמה שמעולם לא היו בתוכו, שיצאו ממנו קודם או שאלוהים יודעת מה בדיוק רצו לומר. מנדב אבקסיס דרך אלון פרידמן ולפניהם שי גבסו, עוד ועוד יוצרים ואמנים מסוגים וז'אנרים שונים יוצאים מהארון, מהוויטרינה או מהסרקופג בניסיון נואש לחלץ את הקריירה שלהם משקיעה, בסחרחרה של ראיונות דלוחים וחסרי משמעות אמיתית.

עכשיו מגיע תורו של עוז זהבי, שבראיון לרז שכניק במוסף שבעה לילות של ראש השנה אמר: "באמת היו לי התנסויות עם גברים, אף פעם לא שיקרתי בנושא הזה. אבל הכל נעשה לגמרי כשחקן". כששכניק מבקש ממנו להסביר, הוא מפרט ואומר: "זה משהו שהגוף בכלל לא רצה. הלכתי על זה כדי לקבל עוד רובד לדמות שאולי אשחק פעם. עד כמה שאני נשמע לך חרטטן, עובדה שבאמת שיחקתי הומו ב'הסיפור של יוסי', ההמשך של 'יוסי וג'אגר'". 

עוד הוסיף זהבי ש"זה קרה כשהייתי נורא צעיר ולא הייתי לבד עם גברים - היו גם בחורות. באחד על אחד עם גבר הגוף שלי לא היה מגיב. אף פעם לא היו לי תהיות לגבי זהותי המינית. הכל בסדר, יש הרבה בחורות שיודעות את זה". ב"טיזר" לראיון נכתב באותיות גדולות ומודגשות: "היו לי התנסויות עם גברים. זה קרה כשהייתי צעיר והיו שם גם בחורות". 

החוויה של "להיות הומו" בישראל כלל אינה עוברת במיטה

החלק הזה בראיון הוא חידה עלומה שלא ברור מה טיבה. מה זהבי מנסה להגיד, איזו כותרת מנסה העיתון לחלץ ממנו? האם הוא קיים יחסים כאדם, מתוך מקום מיני, יצרי ואנושי, או כשחקן, מתוך רצון לזייף אותנטיות הומוסקסואלית? האם הוא מבין, ומפנים, שלהיות הומו זה לא רק לשכב עם גברים, אלא גם לחשוק, להתאהב, לאהוב? ואם כבר מדברים, על איזו אותנטיות בדיוק מדובר, אם הוא חייב עוד בחורה או שתיים לצידו? שהרי זה לא משחזר שום חוויה הומוסקסואלית, אלא דו-מינית, וגם זה לא ממש.

מרוב פתיחות וקבלה של הקהילה הגאה, אנחנו מחליקים לתרבות רדוקטיבית בה זה "מגניב" להיות הומו, וכיף "להתנסות" בחוויה בשביל לגלם אחר כך דמות של גיי בסרט כזה או אחר (רצוי של איתן פוקס). כדי להיות הומו, עוז זהבי לא צריך לעשות סקס עם גבר כשכמה בחורות נמצאות סביבו כדי "שתהיה ריאקציה". הוא אפילו לא צריך לשכב עם אף אחד. מה שהוא כן צריך, זה לחוות חוויה אחת, או שתיים, או עשר, שכל הומו בישראל חווה בשלב כזה או אחר. חוויה מכוננת, שתגרום לו להבין איך זה להתבגר כהומו, לחיות כהומו, אולי אפילו למות כהומו, בארציונוירושלים.

למשל, לעבור את גיל ההתבגרות בצורה מבודדת ומלאת חרדות. לקרוא את העצות ההומופוביות המחרידות ב"מעריב לנוער" ולחכות ליום שבו "התחושות הנורמליות של משיכה לבני המין ייעלמו, כי זה קורה לכולם". או לצאת מהארון בפני הקרובים לו, ולחוות דחייה ממשית ואפילו סילוק מהבית, או "סתם" דמעה בעין של אמא, שממש מתביישת "שיצא לה בן כזה".

לקבל הזמנה לחתונה של בת הדודה, הצעירה ממנו ב-10 שנים. לקרוא את הכיתוב בכתב המסולסל, "לעוז ובת זוגו", ולהרגיש את הצריבה הקטנה הזו, בלב, ואת החשש שאולי הוא לא יזכה, אף פעם, לאהוב באמת. לחטוף מכות מערסים בטיילת באילת כי הוא נשי מדי / חתיך מדי / הומו מדי לטעמם. לרצות להתחתן עם בן הזוג שהוא סופסוף מצא, רק כדי לראות את המדינה שבה נולדת ובה אתה חי, עושה לך אצבע משולשת. להחליט להביא ילדים, ולשם כך למשכן את החיים ולקחת הלוואות עצומות, להיגרר לחובות ולחיות בחרדה איך לסיים את החודש, כל חודש, כי בישראל אסור להומואים (או לסביות) להיעזר בשירותי פונדקאות. להזדקן ולחיות בחשש עמוק ואמיתי, שבבוא היום בן הזוג לא יוכל לבקר אותך בבית החולים או, בבוא יומך להסתלך מן העולם, לקבל את הירושה שלך - כי המחוקק לא טרח להסדיר עד הסוף את הנושא, ובימ"ש משנים דעתם תכופות בעניין.

כשעוז זהבי יעבור את טבילת האש הזו, הוא יוכל לדבר - אולי - על להיות הומו אותנטי. מאחר וזה לא יכול לקרות, ולא צריך לקרות, הוא לכל היותר מנסה לרכב על הגל של הפתיחות המעושה והמזוייפת, ועל הדרך הופך את המהות של המאבק הלהט"בי והזהות ההומוסקסואלית עתירת הרבדים והעומק, לכדי שלולית דלוחה ורדודה.

   נקודת אור    

עמוד אחד ליד הראיון עם זהבי, מתפרסם ראיון עם יגאל בשן. אותו לא שואלים עם מי הוא שוכב. כנראה שבגיל 63, חיי המין הם כבר נון אייטם. תודה לאל על חסדים קטנים.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...