קן וקן חובבי נעליים. צילום: Jon Olav Eikenes, Flickr.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

ברבי בויז

מ"קן במועדון BDSM" דרך "קן מתחתן (עם קן)", ועד "קן המכור לסמים" - כיצד הפך בן זוגה הפלסטי של בובת הברבי לאייקון הומואי, ואיזו משמעות הוא מקבל כשהוא עובר דה-קונסטרוקציה?

תווי פנים עדינים, שיער מושלם, גוף שרירי - אבל לא מדי - וחלק למשעי, עיניים עמוקות, שיניים צחורות וחוש אופנה מאוד מפותח. בהתחשב במאפיינים החיצוניים האלו ועוד רבים אחרים, קל להבין מדוע קן, בן זוגה של ברבי, הפך לאייקון הומואי מובהק שמשולב בדרך קבע באמנות הומוריסטית הלועגת לחיי ה-Picture Perfect שהמותג מבקש (ואולי גם מצליח) להנחיל.

לאורך השנים פיתח המותג ברבי וקן יחסים מורכבים עם קהל הצרכנים שלו. למרות הביקורות התכופות על הפרופורציות החולניות והבלתי-אפשריות אנטומית, הבובות זוכות להתקבלות גבוהה בקרב ילדים ובעיקר ילדות, ובלא מעט מקרים הן מסייעות להנחלה והפנמה של דימוי גוף פגום לגמרי. "תסמונת ברבי" היא תוצא קיצוני המדגים עד כמה עמוקות הגרורות ששלחה הבובה אל חייהן של נשים המבקשות לעבור ניתוחים פלסטיים נרחבים כדי להידמות לבובת הפלסטית. יצויין כי גם גברים לוקים בתופעה, ועוברים שורה של טיפולים ואף ניתוחים כדי להיראות בדיוק כמו בובת קן המושלמת, אם כי באחוזים נמוכים בהרבה. 

המקום של ברבי בתרבות, לצד הרצינות בה לוקחת החברה את ברבי ואת "עולם הערכים" אותו מקדם המותג, הניעו באופן טבעי גל של מחאה אמנותית, חיקוי ולעג. קן הוצג לעולם ב-1961, כשנתיים לאחר שברבי הגיעה למדפים, ויצרנית הצעצועים מטל מעולם לא הכריזה רשמית על יחסיהם של השניים, אם כי בהחלט רמזה במספר הזדמנויות כי מדובר ביחסים רומנטיים. כפועל יוצא של היחס הרציני והמופרך, ניכסו יוצרים את הדמות המושלמת ומתחו את גבולותיה להרבה יותר מאשר צעצוע לילדים.

מ"קן במועדון BDSM" דרך "קן מתחתן (עם קן)", ועד "קן המכור לסמים", הבובה ספגה מסמנים תרבותיים מתנגדים לחיים המושלמים. כמו ברבי, גם כן קיבל פרשנות חדשה ומרעננת במגוון רחב של דרכים. במטל ניסו להילחם תחילה בתופעה, אך כמובן נכשלו כישלון חרוץ, ושינו גישה. לפני כארבע שנים השיקה החברה קן מבוגר יותר, שעונה לשם "שוגר דדי קן", שנוצר במיוחד כדי לקרוץ לאספנים בוגרים. כשנשאלה על השם הדו-משמעי, טענה החברה כי "שוגר" הוא שמו של כלב הטרייר עמו מגיע קן, ולכן הוא אבא שלו. אבל אין ספק שבחברה בחרו להסתמך על משחק המילים הסקסיסטי.

עבור הצרכן הביקורתי, הרפלקס המיידי הוא לייצר קריאה חתרנית של קן, ובכך לפרק אותו מהמטען המונח על כתפי הפלסטיק השריריות שלו. דרך אחת היא להעלות את קן על דראג - מימדי הגוף שלו מאפשרים לו להיכנס בקלילות אל תוך חלק מהשמלות היותר מפוארות של ברבי, ולהיעזר באקססוריז הרבים שלה. דרך נוספת היא להציג אותו בסיטואציות אינטימיות ורומנטיות עם בני מינו. דרך שלישית היא פשוט לסקור את ארון הבגדים שלו, העמוס עד כדי להתפקע, ובתוכו פריטים מסגירים מאוד, ששום סטרייט לא היה מסכים אפילו להכניס הביתה. 


אפילו מפגש קז'ואלי בין שתי בובות יכול לרמוז על הרבה יותר מאשר סתם BFF. צילום: Christine Majul, Flickr.הצלם Jon Olav Eikenes יצר סיפור מסגרת שלם עבור קן ובן זוגו, קן. שני ה"גברים" הזהים, מנהלים במיקרוקוסמוס האמנותי המלאכותי הזה יחסים הומואיים מושלמים. הם מטיילים בעולם, חוגגים את ירח הדבש שלהם בחוף ים מושלם ורומנטי, ומבלים כמו שרק זוג הומואים שמקיימים את מודל TINK (שתי משכורות, בלי ילדים) יכולים להרשות לעצמם. כך למשל הם מבלים בהוליווד, לוס אנג'לס, ברלין ועוד יעדים הנחשבים פופולריים מאוד בקרב גייז.בצילום הזה של Mike Gifford אפשר לראות תצוגה של בובות קן (וחברים) בחלון שקורא להפסקת מדיניות Don't Ask, Don't Tell ההומופובית שמנעה מחיילים וחיילות הומואים ולסביות לצאת מהארון במהלך שירותם בצבא האמריקני. התוכנית שהופעלה על ידי ביל קלינטון בתקופת נשיאותו בוטלה על ידי ממשל אובמה. 

Ken

בצילום הזה משוחזר "טקס נישואים" הומואי בו קן נישא לבחיר ליבו (צילום: Sarah_Ackerman, פליקר). המשחקים על הזהות המינית של קן חוזרים על עצמם שוב ושוב במשך שנים ארוכות בין היתר, כאמור, בגלל המסמלים הגופניים שלו והמבנה האיקוני והלא-אפשרי אנטומית.


קן בודד, בצילום של Valdek Laur.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...